«Թեմական դպրոցից դուրս եկան ազգային-ազատագրական շարժման գործիչներ, մյուսից` միայն սոցիալ-դեմոկրատական գործիչներ»
13:33 19/05/2010
Առաջին հերթին պիտի հիշենք, որ լեզուն միայն հաղորդակցման միջոց չէ, այլև` լեզվամտածողություն: Այսօրվա ասուլիսին այսպիսի հայտարարությամբ հանդես եկավ Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը:
Ա. Վիրաբյանը կողմ է, որ հայկական դպրոցներում խորացված իրականացվի օտար լեզուների ուսուցումը:
«Լեզուն դա կենսափիլիսոփայություն է: Լեզվով դաստիարակվում են»,-նկատեց Ա. Վիրաբյանը:
Նա, որպես պատմաբան, իր ասածն ապացուցելու նպատակով բերեց մի շարք օրինակներ:
«19-րդ դարի վերջին, 20-րդ դարի սկզբին, Շուշիում կար 2 դպրոց. ռեալական դպրոց, որտեղ ուսուցումը ռուսերեն էր և թեմական դպրոց` հայերեն ուսուցմամբ: Թեմական դպրոցից դուրս եկան ազգային-ազատագրական շարժման գործիչներ, մյուսից` միայն սոցիալ-դեմոկրատական գործիչներ: Այսինքն լեզուն թողնում է մարդու դաստիարակության վրա իր ազդեցությունը: Այդ հայկական դպրոցներում պետք է խորացված ուսուցանվեն օտար լեզուները»,- նշեց Ա. Վիրաբյանը:
Նրա խոսքով, 19-րդ դարի հայտնի 2 հայկական ճեմարանները` Ներսիսիյանը և Գևորգյանը, հայերենով էին ուսուցում իրականացնում, սակայն դա չէր խանգարում, որ շրջանավարտներ կարողանային ընդունվել Մոսկվայի, Սանկտ-Պետերբուրգի համալսարանները: Այս դպրոցներում բավական բարձր մակարդակով ուսուցանում էին ռուսերեն, ֆրանսերեն և գերմաներեն:
«Բացի գրաբար, աշխարհաբար, միջին հայերենից, այս դպրոցների շրջանավարտները տիրապետում էին մի քանի օտար լեզուների` այդ թվում հին հունարենին և լատիներենին»,-ասաց Ա. Վիրաբյանը:

It’s in the Armenian-language schools that foreign languages should be well-taught ...
First of all, we should remember that language is not only means of communication but also a way of thinking, the director of the National Archive Amatuni Virabyan told reporters Wednesday.
“Language is a philosophy of life. Language educates and breeds,” A. Virabyan said.
To prove his statement, as a historian, Virabyan brought several examples:
“In late 19th century and early 20th century, Shushi had two schools: a realistic school where subjects were taught in Russian and a diocesan one taught in Armenian. The latter educated national liberation movement figures, while the former gave social-democratic ones. This is to say, language has its effect on the human education and upbringing. It’s in the Armenian-language schools that foreign languages should be well-taught, not vice versa,” Virabyan said.
According to him, 2 well-known 19th -century Armenian Seminaries – Nersisyan and Gevorgyan – were conducting education in Armenian and it didn’t come to be an obstacle for graduates to enter Moscow and St. Petersburg Universities. The schools offered high-quality courses on the Russian, French and German languages.
“Besides Classical Armenian (Old Armenian, Liturgical Armenian), Middle Armenian (Mijin hayeren), and Modern Armenian, or Ashkharhabar, the graduates had a good command of several foreign languages, including Greek and Latin,” A. Virabyan highlighted.