«Բացարձակապես նպատակահարմար չէ  Հայաստանում 12-ամյա կրթական համակարգ ունենալը»
«Բացարձակապես նպատակահարմար չէ Հայաստանում 12-ամյա կրթական համակարգ ունենալը: Մաքսիմալը պետք է լինի 11 տարի: Թեև Ռուսաստանն էլ է ստորագրում կրթության վերաբերյալ բոլոր պայմանագրերը, բայց 11 տարին ընտրեց: Մեզ համար պարզ էլ չէ, թե վերջին երկու տարում ինչ են սովորեցնելու երեխաներին, դասագիրք էլ չկա: Կոչ եմ անում այս տարի կանգնեցնել ավագ դպրոցի պրոցեսն ու վերանայել, ուսումնասիրել ու նոր անցնել այդ համակարգին»,- ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը:
Անդրադառնալով բուհերում պետպատվեր տեղերը կրճատելով բանակի հարցը լուծելու փաստին, նա ասաց, որ սխալ է նման ճանապարհով խնդրին լուծում տալը: «Եթե ընդունվում է պետպատվերով, ազատվում է բանակից: Այժմ կաշառքն աճելու է, քանի որ այդ գումարի մեջ պետք է մտնի և բանակից ազատվելը, և բուհ ընդունվելը, որի արդյունքում շատ արժանավոր երեխաներ, ովքեր ընդունվելու են վճարովի, չեն կարող հաճախել, քանի որ ի վիճակի չեն լինի վարձ վճարել»,- ասաց նա:
Վազգեն Մանուկյանն առաջարկեց, որ բոլորը 18 տարեկանից գնան բանակ, բանակը լինի 1,5 տարի: «Այլ ճանապարհներով էլ կարող ենք խնդիրը լուծել, բայց ես չեմ ցանկանում ավելի խորանալ այս հարցի մեջ, քանի որ Հանրային խորհրդում ստեղծվելու է տարբեր ուղղություններով խնդիրն ուսումնասիրող խմբեր, որոնք ավելի մանրամասն ու խորապես կուսումնասիրեն խնդիրը»,- ասաց ՀԽ նախագահը:
Նա վերջում շեշտեց, որ ավելացնելով կոռուպցիոն ռիսկերը, կփչացնեն կրթական համակարգը, պետությունը կզրկվի ապագա գիտականներից ու ուսյալ մարդկանցից:

В Армении нецелесообразно иметь 12-летнюю систему образования
Совершенно нецелесообразно иметь в Армении 12-летнюю систему образования, заявил сегодня на пресс конференции председатель Общественного совета Армении Вазген Манукян.
“Максимальный срок обучения должен быть 11 лет. Несмотря на то, что Россия также подписывает все международные договора по образованию, она выбрала 11-летнюю систему. Нам даже неясно, чему будут учить детей в последние два года, и учебников нет. Я призываю в этом году остановить процесс формирования старших школ, и пересмотреть систему, детально ее изучить, а потом внедрять”, - сказал он.
Что касается решения вопроса набора в армию за счет сокращения в вузах мест по госзаказу с правом отсрочки, В. Манукян заметил, что это неверный путь. По его мнению, это приведет к повышению цифры взяток, поскольку в сумму должна войти и сумма за поступление в вуз, и сумма за освобождение от службы, в результате этого, очень способные дети, которые окажутся на платных местах, не смогут платить за обучение и не продолжат учебу.
В. Манукян предложил, чтобы в армию все поголовно призывались с 18-и лет, и чтобы срок службы в армии был 1.5 года. “Мы можем решить проблему и другими методами, но я не желаю еще больше углубляться в этот вопрос, поскольку в Общественном совете будут созданы группы, которые исследуют вопрос всесторонне, глубоко и детально”, - сказал он.
Он подчеркнул, что увеличение коррупционных рисков окончательно испортит систему образования, государство лишиться будущих ученых и образованных людей.