Դրամահավաքությո՞ւն Երևանի թիվ 114 դպրոցում. Տնօրենը մի բան է ասում, դպրոցականներն` այլ բան
Երևանի Խաչիկ Դաշտենցի անվան թիվ 114 միջնակարգ դպրոցում ակտիվ դրամահավաքություն է սկսվել, այն էլ խոշոր չափերի: Թեման առավել ակտիվորեն քննարկվում է բլոգներում, որտեղից տեղեկանում ենք, որ մի ընտանիք իր երեք երեխաների համար ստիպված է լինելու վճարել 150 հազար դրամ` հատուկ դերձակի մոտ դպրոցական համազգեստ կարելու համար: Ավելին, գումար չտալու դեպքում երեխաներին սպառնացել են հեռացնել դպրոցից:
Թեմայի հետքերով Panorama.am-ը փորձեց անմիջապես դպրոցականներից հետաքրքրվել` իսկապե՞ս դրամահավաքություն է իրականացվում դպրոցում: Մեր զրուցակից աշակերտները չժխտեցին և ասացին, որ իրենցից գումար հավաքում են` 28 հազար դրամ:
«Ասում են` պարտադիր ֆորմայով պիտի գանք դասի ու մինչև ամառային արձակուրդ պետք ա փողը բերենք, որ սեպտեմբերից այդ հագուստով գանք դասի», -ասաց տղաներից մեկը` նշելով կամ 28 հազար են հավաքում կամ ավել` նայած համազգեստի չափերի:
«Մենք չենք տալու, որովհետև դուրս ենք գալու էս դպրոցից», հավելեց նրա ընկերը:
Աղջիկներից մեկին դուր չի գալիս դպրոցի տնօրինության կողմից առաջարկվող հագուստի տեսքը: «Երկար յուբկա յա լինելու (ցույց է տալիս մինչև ծնկները-հեղ.) սև կամ կապույտ ու վերնաշապիկ, չգիտեմ դրա համար 28 հազար դրամ փող են ուզում ու պարտադրում են», -հավելեց մեր զրուցակից աշակերտուհին:
Նույն դպրոցի տնօրեն Ռուզան Կոստանյանը, սակայն, միանգամայն հակառակն է պնդում. «Որևէ դրամահավաք չենք անում, որևէ համազգեստի համար գումար չենք հավաքում»:
Նա ակնհայտորեն վրդովված էր, ասաց, որ որոշումն ընդունել է ծնողական ու մանկավարժական խորհուրդը` ավագ դասարանցիների հետ քննարկումներից հետո ու զարմացել են, որ նման բացասական արձագանքներ են ստացվել:
«Ասեմ ձեզ, որ հարցը լուծեցինք այսպես` միատեսակ համազգեստ ունենալու ենք, ծնողներին ցույց ենք տվել ձևը և իրենք որտեղ որ հարմար կգտնեն, կկարեն», -հավելեց տնօրեն Կոստանյանը:
Նա ծիծաղելի համարեց այն լուրերը, թե գումար չբերելու դեպքում պատրաստվում են երեխային հեռացնել դպրոցից: «Ի՞նչ ա նշանակում` ով որ չբերի, ի՞նչ չբերի»:
-Գումար,-մեր դիտարկմանն ի պատասխան, տնօրենն անորոշ նկատեց. «Համազգեստ լինելու է, հաճելի է՞, որ մի քանիսը իրանց զգեստապահարանը բերեն ցուցադրեն: Կարող ա՞ եսիմինչեր ենք պահանջում, էսպես խառնվել են իրար»:
Այնուհետև բավական բարկացած ու վրդովված, մանկավարժը մեղադրեց լրագրողներին, որ «հարցը քչփորում են»: «Լրագրողներին էլ երևի թե սենց բան էր պետք, որ շահարկեն դպրոցի անունը, ի՞նչ ա պատահել: Այսօր մենք առաջավոր երկրների հետ ոտք ենք մեկնում, ուզում ենք շատ բաներով նմանվել եվրոպական երկրների: Ամբողջ աշխարհում չկա դպրոց, որ առանց համազգեստ գնա երեխան դպրոց և դա շատ մեծ հարցեր է լուծում` երեխան այդ համազգեստի մեջ իրեն աշակերտ է զգում», -բարձրաձայն նկատեց Կոստանյանը:
Կրթության, գիտության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Բաղդասարյանը պարզաբանեց, որ դպրոցներն իրավասու չեն որևէ դրամ հավաքել: Ինչ վերաբերում է պարտադիր համազգեստին և դրա համար այդչափ խոշոր գումար հավաքելուն, Բաղդասարյանն ասաց. «Համազգեստի խնդիրը որևէ նորմատիվ ակտով կարգավորված չէ. Դա մնացել է միշտ ծնողների հայեցողության վրա` կարող են առաջարկ անել, բայց ծնողական խորհուրդները իրենք պետք է որոշեն` իրենց ձեռնտո՞ւ է, ուզո՞ւմ են անել, թե ոչ: Պարտադրված համազգեստի գումար հավաքելն արգելված է»:
Նկատենք, որ մեր` դպրոցում լինելու ժամանակ տեղեկացանք նաև, որ այսօր կեսօրից հետո դերձակն է գալու դպրոց և վերցնի երեխաների չափերը` հագուստը կարելու համար:

В школе N114 собирают деньги на форму? Директор говорит одно, а ученики другое
В ереванской средней школе N114 имени Хачика Даштенца с родителей собирают деньги, причем немалые. Вопрос активно обсуждается в блогах, и согласно информации, деньги собирают на пошив школьной формы. Заметим, что в армянских школах форма необязательна, но родительский совет по своему желанию может принять решение о ношении специальной формы.
Согласно информации в блогах, одна семья должна будет заплатить за пошив у специального портного формы для обучающихся в этой школе троих детей 150 тысяч драмов (порядка $390). Более того, родителям пригрозили, что если они не заплатят, детей исключат из школы.
По следам темы Panorama.am попыталась выяснить непосредственно у школьников, на самом ли деле с них собирают деньги за форму. Наши собеседники не опровергли данную информацию, сообщив, что с них собирают по 28 000 драмов (около $73).
“Говорят, что мы должны приходить на уроки в обязательной форме, и до летних каникул мы должны принести эти деньги, чтобы с сентября ходить на занятия в этой одежде”, - сказал один из мальчиков, сообщив, что собирают либо 28 000, либо еще больше, в зависимости от размера.
“Мы не дадим деньги, потому что мы выйдем из этой школы”, - заметил его товарищ.
Одной из девочек не нравится внешний вид предлагаемой директоратом формы. “Будет длинная юбка (показывает длину до колен), черная или синяя, и сорочка, и для этого собирают 28 000 драмов, и это обязательно”, - заметила ученица.
Директор школы Рузан Костанян утверждает совершенно обратное: “Мы не собираем никаких денег ни на какую форму”.
Директор возмущенно сообщила, что решение принято родительским и педагогическим советом после обсуждения со старшеклассниками, и выразила удивление по поводу того, что вопрос получил такую негативную окраску.
“Мы вопрос решили так: у нас будет единая форма, мы показали родителям, какой она должна быть, и они ее сошьют, где сочтут нужным”, - сказала Р. Костанян.
Она сочла смешными слухи о том, что если ученик не принесет деньги, то его исключат из школы. “Что значит, не принесет, что не принесет?”, - рассерженно заявила она. Когда мы заметили, что речь идет о сумме за формы, директор неопределенно заметила: “Форма будет. Насколько приятно, что некоторые тут демонстрируют весь свой гардероб? Мы что, требуем чего-то из ряда вон выходящего, что все так переполошились?”.
Затем довольно сердито и огорченно педагог обвинила журналистов в том, что они копаются в вопросе. “А журналистам, наверное, что-то в этом роде и нужно, чтобы спекулировать на имени школы. А что, собственно, случилось? Сегодня мы пытаемся равняться на передовые страны, хотим быть похожими на европейские страны. Во всем мире нет таких школ, чтобы ребенок шел на занятия без формы, и это решает довольно серьезные вопросы, ребенок в форме ощущает себя учеником”, - заметила директор.
Начальник управления по связям с общественностью министерства образования и науки Армении Артур Багдасарян разъяснил, что школы не имеют права собирать деньги. Что касается обязательной формы и ее такой высокой цены, А. Багадасарян заметил: “Вопрос формы не урегулирован каким-либо нормативным актом. Вопрос оставлен на усмотрение родителей, они могут предложить, но родительские советы сами решают, выгодно им это или нет, хотят они этого или нет. Собирать сумму на формы в обязательном порядке запрещено”.
Заметим, что когда мы были в школе, ученики сообщили, что сегодня после полудня в школу придет портной снимать с детей мерки.