«Եվրոպայի օրվան» նվիրված համերգ՝ Երևանում
Երևանում «Եվրոպայի օրվան» նվիրված բացօթյա համերգ կանցկացվի: Ինչպես հայտնեցին «Շարմ հոլդինգ» ընկերությունից, մայիսի 22-ին, ժամը 19:00 Շահումյանի անվան հրապարակում տեղի կունենա «Եվրոպայի օրվան» նվիրված բացօթյա համերգ: Համերգի մասնակիցներն են` «Կատուներ», «Bambir», «Empiray» և «Dogma» խմբերը, ինչպես նաև Սոնա Շահգելդյանը և Արամեն: Համերգը կեզրափակի դիսկոտեկը` DJ Dale-ի մասնակցությամբ:
«Եվրոպայի օրվան» և Շումանի հռչակագրի 60-ամյակին նվիրված այս համերգը ֆինանսավորել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը, իսկ իրականացրել է «ՇԱՐՄ Հոլդինգ» ընկերությունը:
Հիշեցնենք, որ 1950 թ. մայիսի 9-ին կատարվեց առաջին քայլը Եվրոպական միության ստեղծման ուղղությամբ: Այդ օրը Փարիզում Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ռոբերտ Շումանը միջազգային մամուլին դիմեց հռչակագրով, ուր կոչ էր անում Ֆրանսիային, Գերմանիային և եվրոպական այլ երկրներին միավորել իրենց ածխի ու պողպատի արտադրությունը` որպես «եվրոպական դաշնության առաջին կոնկրետ հիմք»: Նա առաջարկում էր ստեղծել վերազգային եվրոպական կառույց, որը կտնօրիներ այն ժամանակ ռազմական ուժի հիմքը հանդիսացող ածխի ու պողպատի արտադրությունը:
1985 թվականին ԵՄ առաջնորդների Միլանում կայացած գագաթաժողովում որոշում ընդունվեց մայիսի 9-ը նշել որպես «Եվրոպայի օր»: Այդ ժամանակից ի վեր, այդ օրը հաստատում է հավատարմությունը Եվրոպական միության խաղաղության և համերաշխության հիմնարար արժեքներին:

An open-air concert dedicated to Europe Day will take place at Shahumyan square on 22 May 2010 at 19:00. "Katuner", "Bambir", "Empiray" and "Dogma," as well as Sona Shahgeldyan and Arame will be among the performing artists. The concert will be followed by a disco party with DJ Dale.
This concert dedicated to Europe Day and honouring the 60th anniversary of the Schuman Declaration is financed by the Delegation of the European Union to Armenia and implemented by "SHARM Holding".
9 May 1950 marks the first step towards the creation of what is now known as the European Union. On that day the French Foreign Minister Robert Schuman made a declaration, calling France, Germany and other European countries to pool together their coal and steel production as "the first concrete foundation of a European federation". What he proposed was the creation of a supranational European Institution, charged with the management of the coal and steel industry, the very sector which was, at that time, the basis of all military power.
During the Milan Summit of EU leaders in 1985 it was decided to celebrate 9 May as "Europe Day". Since then this day endorses the fundamental European values of peace and solidarity.