«Եվրոպայի օրվան» նվիրված համերգ՝ Երևանում
Երևանում «Եվրոպայի օրվան» նվիրված բացօթյա համերգ կանցկացվի: Ինչպես հայտնեցին «Շարմ հոլդինգ» ընկերությունից, մայիսի 22-ին, ժամը 19:00 Շահումյանի անվան հրապարակում տեղի կունենա «Եվրոպայի օրվան» նվիրված բացօթյա համերգ: Համերգի մասնակիցներն են` «Կատուներ», «Bambir», «Empiray» և «Dogma» խմբերը, ինչպես նաև Սոնա Շահգելդյանը և Արամեն: Համերգը կեզրափակի դիսկոտեկը` DJ Dale-ի մասնակցությամբ:
«Եվրոպայի օրվան» և Շումանի հռչակագրի 60-ամյակին նվիրված այս համերգը ֆինանսավորել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը, իսկ իրականացրել է «ՇԱՐՄ Հոլդինգ» ընկերությունը:
Հիշեցնենք, որ 1950 թ. մայիսի 9-ին կատարվեց առաջին քայլը Եվրոպական միության ստեղծման ուղղությամբ: Այդ օրը Փարիզում Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ռոբերտ Շումանը միջազգային մամուլին դիմեց հռչակագրով, ուր կոչ էր անում Ֆրանսիային, Գերմանիային և եվրոպական այլ երկրներին միավորել իրենց ածխի ու պողպատի արտադրությունը` որպես «եվրոպական դաշնության առաջին կոնկրետ հիմք»: Նա առաջարկում էր ստեղծել վերազգային եվրոպական կառույց, որը կտնօրիներ այն ժամանակ ռազմական ուժի հիմքը հանդիսացող ածխի ու պողպատի արտադրությունը:
1985 թվականին ԵՄ առաջնորդների Միլանում կայացած գագաթաժողովում որոշում ընդունվեց մայիսի 9-ը նշել որպես «Եվրոպայի օր»: Այդ ժամանակից ի վեր, այդ օրը հաստատում է հավատարմությունը Եվրոպական միության խաղաղության և համերաշխության հիմնարար արժեքներին:

В Ереване состоится концерт под открытым небом, посвященный Дню Европы.
Как сообщает “ШАРМ Холдинг”, концерт состоится 22 мая в 19.00 на площади имени Степана Шаумяна. В нем примут участие известные армянские рок-группы Cats, Bambir, Empiray и Dogma, а также певица Сона Шахгельдян и Араме. После концерта состоится дискотека, которую будет вести DJ Dale.
Спонсором концерта, посвященного Дню Европы и 60-летию декларации Шумана, является делегация Европейского Союза в Армении, а организатором - “ШАРМ Холдинг”.
9 мая 1950 года был сделан первый шаг к созданию Европейского Союза. В этот день в Париже министр иностранных дел Франции Роберт Шуман обратился к международной прессе с декларацией, в которой призвал, Францию, Германию и другие европейские страны объединить производство угля и стали, как “первую конкретную основу Европейского Союза”. Он предложил создать наднациональную европейскую структуру, которая будет руководить производством угля и стали, которое лежало в основе военной промышленности тех лет.
В 1985 году на саммите руководителей стран ЕС было принято решение отмечать 9 мая как День Европы. С того дня этот день является символом приверженности ЕС основополагающим принципам мира и солидарности.