Հաջորդ ամիս, հնարավոր է, Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցություններ կայանան Վլադիմիր Պուտինի, Սերժ Սարգսյանի և Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի միջև: Ռուսական «Էքսպերտ» (Эксперт) պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է Միջազգային հարաբերությունների և ռազմավարական վերլուծությունների թուրքական կենտրոնի (TURKSAM) ղեկավար Սինան Օգանը:
Ի պատասխան ռուս թղթակցի հարցին, թե որոնք էին Ցյուրիխյան արձանագրությունների իրականացման փաստացի ձախողման պատճառները, թուրք վերլուծաբանը մասնավորապես ասել է. «Խնդիրն այն է, որ կառավարությունը թուրքական հասարակության արձագանքը չէր հաշվարկել: Թուրքական հասարակության ներսում Ադրբեջանի դերը շատ է կարևորվում: Ուստի, եթե ղարաբաղյան հարցը չլուծվի, դժվար թե գործընթացը մեռյալ կետից շարժվի: Հավանականություն կա, որ հաջորդ ամիս, հնարավոր է, Սոչիում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցություններ կընթանան Պուտինի, Էրդողանի և Սարգսյանի միջև: Մյուս խնդիրը` ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումն է: Այնտեղ ուժերի մի մասը գտնում է, որ եթե փակ սահմանները հանդուրժել են 17 տարի, կարողն են ևս մի քիչ հանդուրժել: Նրանք շատ հավանական են համարում, որ Ցեղասպանության հարյուրամյակին` 2015 թվականին, Թուրքիան ստիպված կլինի ճանաչել այն»:
Դժվար է ասել, թե ինչի հիման վրա է Սինան Օգանը եռակողմ հանդիպման հնարավորություն նկատել, այն էլ` Լեռնային Ղարաբաղի հարցով: Համենայնդեպս մինչ օրս նմանօրինակ տեղեկություն ո'չ պաշտոնապես, ո'չ այլ կերպ չի հնչել: Բայց հետաքրքիր է, որ թուրք վերլուծաբանը Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ենթադրյալ բանակցությունների մասնակիցների թվում ադրբեջանական կողմին չի հիշատակել: Երևում է` Անկարայում որոշել են այնքան լուրջ զբաղվել ղարաբաղյան հարցի կարգավորմամբ, որ Ադրբեջանի մասնակցությունը` այդ թեմայով քննարկումներին, ավելորդ են համարել (բնականաբար` պաշտոնական Բաքվի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով):
Իսկ եթե լուրջ, ապա միանգամայն անհեթեթ է պատկերացնել Հայաստանը, հայտարարելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման առկա միջնորդական մանդատի գերակայության մասին, քննարկումներ կունենա ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության շրջանակներից դուրս որևէ ձևաչափով: Այնպես որ, ըստ էության, թուրքական քարոզչությունը հերթական սադրիչ տեղեկությունը շրջանառելու համար, այս անգամ էլ օգտագործում է ռուսական լրատվական հարթակները:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ այսօրինակ «բադիկներ» («информационная утка») շրջանառվում էին թուրքական և ադրբեջանական մամուլում:

Trilateral meeting in Sochi or another Turkish newspaper hoax?
Trilateral meeting of Vladimir Putin, Serzh Sargsyan and Recep Tayyip Erdogan over Nagorno-Karabakh is possible next month, the Chairman of Turkey Centre for International Relations and Strategic Analysis TURKSAM Sinan Ogan said in an interview to Russian “Expert” periodical.
Answering Russian reporter’s question on why Zurich protocols failed, the Turkish expert particularly said: “The thing is the government hadn’t foreseen the opinion of the Turkish society. Turkish society greatly signifies Azerbaijan’s role, hence, if Karabakh issue is not settled, the dead point of the process will hardly revive. Trilateral meeting of Vladimir Putin, Serzh Sargsyan and Recep Tayyip Erdogan over Nagorno-Karabakh is possible in Sochi next month. Another issue over the current situation is Armenia’s approach. Most powers think that if they have been able to live with close borders for 17 years, they can do so a little while more. They consider the probability that Turkey may recognize the Armenian genocide in 2015, its 100th anniversary.”
It’s hard to say how Sinan Ogan could foresee the possibility of the trilateral meeting, what is more, the possibility of a meeting on Nagorno-Karabakh. Anyway, neither any official nor non-official information has been published by now. What comes interesting here is that the Turkish expert does not mention Azerbaijani representatives among the participating sides of the meeting, as if to discuss Karabakh. Apparently, Ankara has decided to take on Karabakh issue so seriously, they have considered Azerbaijan’s participation in the talks unnecessary (naturally, due to Baku disconstructive disposition).
To be more serious, it’s quite absurd to imagine Armenia having any discussions on Nagorno-Karabakh peaceful settlement outside OSCE Minsk group format. So, apparently, to spread another instigating piece of information, this time Turkish propaganda machine uses Russian information platforms.