Մեր տոհմիկ «ծիրանահամ» երգի հերթական բեմելը պիտի վերածվի իրական մի հաղթական հրավառության. Սփյուռքի նախարար
Այսօր տեղի կունենա «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի երկրորդ կիսաեզրափակիչ փուլը: Այսօր ելույթներով ըստ հետևյալ հերթականության հանդես կգան Լիտվան, Հայաստանը, Իսրայելը, Դանիան, Շվեյցարիան, Շվեդիան, Ադրբեջանը, Ուկրաինան, Նիդեռլանդները, Ռումինիան, Սլովենիան, Իռլանդիան, Բուլղարիան, Կիպրոսը, Խորվաթիան, Վրաստանը, իսկ վերջում` Թուրքիան ներկայացնող երգիչները:
Այս առթիվ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը դիմել է Եվրոպայում սփռված, Եվրոպայում ապրող և գտնվող հայերին, բոլոր նրանց, ովքեր անկախ իրենց բնակության երկրից, ապրում են Հայով ու Հայաստանով, ովքեր ցանկանում են Հայաստանի անունը միշտ բարձր պահել ցանկացած միջազգային մրցույթում:
«Սիրելի բարեկամներ, պահն է հերթական համախմբման, միասնականության ու հաղթանակի: «Թող հաղթի Հայաստանը, թող ծածանվի մեր հաղթական Եռագույնը »,-ընդգծել է նախարարը:
Նա ընդգծել է, որ մայիսը համայն հայոց համար փառահեղ հաղթանակների ամիս է: Հանուն հերթական հաղթանակի` 2010 թվականի մայիսի 27-ին մեր սիրելի հայուհի Եվա Ռիվասն Օսլոյում ներկայացնելու է հայ երգը:
«Ի վերջո, «Ծիրանի կորիզը» մերն է, միայն մերը, որը կհնչի Եվայի շուրթերից աշխարհի համար: Ես վստահ եմ, որ մեր տոհմիկ «ծիրանահամ» երգի հերթական բեմելը պիտի վերածվի իրական մի հաղթական հրավառության, և Սփյուռքը, որ մեր հենարանն ու աջակիցն է նաև այս հարցում, իր ներդրման պտուղները կքաղի անվերջ հնչող` կեցցե՛ Հայաստանը, կեցցե՛ Եվա Ռիվասը բացականչություններով և մշակութային իրական հաղթությամբ»,-ասել է նա:

Сегодня состоится второй полуфинал международного конкурса песни “Евровидение-2010”. В нем в перечисленной последовательности примут участие исполнители из Литвы, Армении, Израиля, Дании, Швейцарии, Швеции, Азербайджана, Украины, Нидерландов, Румынии, Словении, Ирландии, Болгарии, Кипра, Хорватии, Грузии и Турции.
По этому поводу министр диаспоры Армении Грануш Акопян обратилась к проживающим в Европе или находящимся в Европе армянам, всем тем, кто независимо от страны проживания, живут Арменией и армянами, кто желает держать на высоте имя Армении в любом международном конкурсе.
“Дорогие друзья, настал момент очередного сплочения, единства и победы. “Пусть одержит победу Армения, пусть будет развеваться наш победный Триколор”, - сказано в обращении министра.
Она подчеркнула, что май является для армян месяцем славных побед. Во имя очередной победы 27 мая 2010 года наша любимая армянка Ева Ривас представит в Осло армянскую песню.
“В конце концов, “Абрикосовая косточка” наша, только наша, и она прозвучит из уст Евы для всего мира. Я уверена, что очередная премьера нашей родословной песни “вкуса абрикоса” превратится в настоящий победный фейерверк, и Диаспора, которая является нашей опорой и поддержкой также и в этом вопросе, сорвет плоды своего вклада в виде восклицаний “Да здравствует Армения! Да здравствует Ева Ривас!” и настоящей культурной победой”, - сказала она.