«Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի արդյունքներն արդեն ամփոփվել են
«Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական խաղ-մրցույթի արդյունքներն արդեն ամփոփվել են: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց «Այբ» կրթական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Աննա Վելիթյանը: Նշենք, որ «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական խաղ-մրցույթը Հայաստանի ողջ տարածքում մեկնարկել է մարտի 18-ին:
Նա տեղեկացրեց, որ այս տարի «Կենգուրու» մաթեմատիկական խաղ-մրցույթի մասնակցել է 39 341 աշակերտ` Հայաստանի բոլոր մարզերի 902 դպրոցից:
«Այս ցուցանիշը 25%-ով ավելին է, քան նախորդ տարի»,- հավելեց նա:
Ա. Վելիթյանի խոսքով, այս անգամ «Կենգուրուի» առավելագույն նշաձողը ոչ ոք չհաղթահարեց, և բացարձակ հաղթողներ չեղան: Փոխարենը լավագույն արդյունք ցուցաբերած աշակերտների թիվը գրեթե կրկնակի ավելացել է` կազմելով 191:
Նրա խոսքով, հունիսի առաջին կեսին «Այբ» կրթական հիմնադրամը լրացուցիչ մրցույթ է անցկացնելու լավագույն արդյունք ցուցաբերած և 12 տարին լրացած երեխաների միջև` նրանցից ընտրելու երկու «լավագույններից լավագույններին» և շնորհելու հաղթողների մրցանակները` ուղեգրեր դեպի եվրոպական երկրներից մեկում կազմակերպվող միջազգային ամառային ճամբար:
Բոլոր աշակերտները, անկախ վաստակած միավորներից, կստանան մասնակցության հավաստագրեր: Լավագույն 191–ը կարժանանան նաև պատվոգրերի և մրցանակների:
Այս տարի մրցույթի կազմակերպիչները սահմանել են նաև լրացուցիչ խրախուսական մրցանակներ նրանց համար, ում մի փոքր չի բավականացրել «լավագույն» ճանաչվելու համար, ինչպես նաև յուրաքանչյուր դպրոցում լավագույն արդյունք ցուցաբերած աշակերտի համար: Այսպիսով, ամեն մի դպրոց կունենա առնվազն մեկ մրցանակակիր: Այս տարի ընդհանուր թվով 1452 աշակերտներ արժանանալու են մրցանակների:
Նա հայտնեց, որ «Այբ» կրթական հիմնադրամի կազմակերպիչները մայիսի 24-ից արդեն սկսել են շրջել Հայաստանի 31 քաղաքներով, որպեսզի անձամբ հանձնեն երեխաների հավաստագրերը, պատվոգրերն ու մրցանակները: Մարզերում մրցանակաբաշխությունը անցկացվում է մայիսի 24-ից մինչև 31-ը ներառյալ, իսկ մայրաքաղաք Երևանում` մայիսի 29-ին և 31-ին:
Նշենք, որ «Կենգուրուն» տրամաբանական և հետաքրքրաշարժ խնդիրներից կազմված մրցույթ է, որն ամեն տարի նույն օրն անցկացվում է շուրջ 50 երկրում` ավելի քան 5 միլիոն դպրոցականի մասնակցությամբ: «Կենգուրուին» կարող են մասնակցել 3-11-րդ դասարանցի բոլոր ցանկացողները` անկախ մաթեմատիկական ունակություններից կամ առաջադիմությունից. կարևորը երեխայի ցանկությունն է` փորձել իր ուժերը մաթեմատիկայում, նորովի նայել այս հետաքրքիր առարկային: Մրցույթի նպատակն է համընդհանուր հետաքրքրություն առաջացնել մաթեմատիկայի հանդեպ և առարկան առավել գրավիչ ու սիրելի դարձնել դպրոցականների համար: Հայաստանում այն անցկացվում է 2008-ից:

В Армении подвели итоги математического конкурса “Кенгуру”
Подведены итоги международного математического конкурса “Кенгуру” в Армении. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила ответственная по связям с общественностью образовательного фонда “Айб” Анна Велитян. Напомним, что конкурс стартовал на всей территории Армении 18 марта.
Она сообщила, что в этом году в конкурсе принял участие 39 341 ученик из 902 школ всех областей Армении.
“Этот показатель на 25% превосходит показатель прошлого года”, - заметила она.
А. Велитян сообщила, что на этот раз высшую планку “Кенгуру” никто из учеников не одолел, и нет абсолютных победителей. Вместо этого вдвое увеличилось число учеников, показавших лучший результат – 191.
Представительница фонда сообщила, что в первой половине июня “Айб” организует дополнительный конкурс для показавших лучший результат школьников, чтобы выбрать из них двух “лучших из лучших” и вручить им призы победителей – путевку в летний лагерь в одной из европейских стран.
Все участники конкурса, независимо от заработанных очков, получат сертификат участия. Лучшие 191 получат также грамоты и призы.
В этом году организаторы конкурса учредили также дополнительные поощрительные призы для тех, кому немного не хватило, чтобы войти в группу “лучших”, а также для тех учеников, которые показатели лучший результат в своей школе. Таким образом, в каждой школе будет хотя бы один призер, а общее число призеров составит 1452.
А.Велитян сообщила, что представители фонда “Айб” с 24 мая уже разъезжают по областным школам республики, чтобы лично вручить детям сертификаты, грамоты и призы. Этот процесс продлится до 31 мая, а в столичных школах участнику будут награждены 29 и 31 мая.
“Кенгуру” – математический конкурс, составленный из логических и занимательных задач, который ежегодно проводится в один и тот же день в 50 странах с участием более 5 миллиона школьников. В конкурсе могут принять участие ученики 3-11 классов по собственному желанию независимо от математических способностей или успеваемости: главное – желание ребенка попробовать свои силы в математике и по новому взглянуть на этот интересный предмет. Цель конкурса – вызвать всеобщий интерес к математике, и сделать предмет более привлекательным и любимым для школьников. В Армении конкурс проводится с 2008 года.