Չի թույլատրվում բջջային հեռախոսով մտնել քննասենյակ
Այս տարի միասնական քննություների ընթացակարգն էլ ավելի է խստացվել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի (ԳԹԿ) տնօրեն Գուրգեն Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ Պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության նոր կարգի համաձայն, միասնական քննությունների ընթացակարգում կատարվել են որոշակի փոփոխություններ:
Նա տեղեկացրեց, որ եթե անցած տարիներին անկախ այն բանից, թե ինչ խախտում էր թույլ տալիս շրջանավարտը, միայն երկրորդ անգամ խախտում կատարելուց հետո էր քննասենյակից հեռացվում, ապա այս տարի որոշ խախտումներ կատարելու դեպքում դիմորդն անմիջապես հեռացվելու է քննասենյակից և ստանալու է անբավարար գնահատական:
Նա նշեց, որ առաջին հերթին չի թույլատրվում քննասենյակ մտնել բջջային հեռախոսով:
«Եթե հանկարծ, որևէ դիմորդի մոտ քննասենյակում հայտնաբերվի բջջային հեռախոս, ապա նա միանգամից առանց նախազգուշացման կհեռացվի քննասենյակից, անկախ այն բանից` օգտվել է հեռախոսից, թե ոչ: Դիմորդը կհեռացվի նաև, եթե օգտվի ծածկագրից», –հավելեց նա։
Եթե շրջանավարտը քննության ընթացքում հուշի կամ խոսի մեկ ուրիշ դիմորդի հետ, ապա այդ դիմորդին զգուշացվելու է, իսկ երկրորդ անգամ խախտումը կրկնելուց հետո դուրս են հրավիրելու քննասենյակից: Նա տեղեկացրեց, որ դեռ նման դեպքերի մասին այսօր ահազանգ չի եղել:
Գ. Խաչատրյանը հայտնեց` եթե նախկինում քննության ավարտից հետո դիմորդներն իրենք էին բերում և հանձնում թեստը կազմակերպչին, ապա այս տարի քննության ավարտից հետո կազմակերպիչներն իրենք են մոտենալու դիմորդներին և հավաքելու թեստերը:

Процедура проведения единых экзаменов в этом году ужесточена. Об этом сегодня в ходе встречи с журналистами сказал директор Центра оценки и тестирования Гурген Хачатрян.
Напомним, что согласно новому порядку приема в государственные высшие учебные заведения, в процедуру проведения единых экзаменов внесены некоторые изменения.
Если в прошлом году независимо от того, какое нарушение позволяет себе абитуриент, его удаляли из экзаменационной комнаты в случае совершения повторного нарушения, то в этом году он сразу же будет удален из комнаты и получит неудовлетворительную оценку. В комнату в первую очередь запрещено входить с мобильным телефоном.
“Если у кого-то из абитуриентов в экзаменационной комнате будет обнаружен мобильный телефон, то он сразу же, без предупреждения будет удален из комнаты, независимо от того, пользовался он телефоном или нет. Абитуриент будет удален также в случае, если будет пользоваться шпаргалкой”, - добавил он.
Если абитуриент во время экзамена будет подсказывать или говорить с другим абитуриентом, то получит предупреждение, а в случае повторения будет удален из комнаты. Сообщений о подобных случаях сегодня пока не поступало.
Г. Хачатрян сообщил также, что если в прошлом году абитуриенты сами сдавали тесты, то на этот раз после экзаменов к ним подойдут организаторы и соберут тесты.