Ադրբեջանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորը ծեծի է ենթարկել դասախոսին` իրեն կաշառք չտալու համար
Ադրբեջանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Շամսադդին Հաջիեւը իր աշխատասենյակում ծեծի է ենթարկել նույն համալսարանի դասախոս Աղադադաշ Գաֆարովին այն բանի համար, որ վերջինս հրաժարվել է կաշառք տալ իրեն: Այս մասին գրում է Մուսավաթ.քոմ-ը:
Խնդիրն այն է, որ համալսարանում հասունացել է տնտեսագիտության դոկտոր Ա.Գաֆարովին ամբիոնի վարիչ նշանակելու պահը, սակայն ռեկտորն իր վարորդի միջոցով հասկացնել է տվել նրան, որ այդ նշանակման համար պրոֆեսորը պետք է 10 հազար մանաթ կաշառք տա իրեն: Ա.Գաֆարովը ռեկտորի վարորդին ասել է, որ ինքը չի կարող տալ այդ գումարը:
«Հաջորդ օրը ռեկտորը ինձ կանչել է իր աշխատասենյակ եւ ասել, որ եթե ուզում եմ շարունակել աշխատել համալսարանում, ապա պետք է կատարեմ իր բոլոր ասածները եւ նույնիսկ կաշառք տամ, ինչից ես հրաժարվեցի: Նա սկսեց հայհոյել ինձ, գոռգոռալ, թե իբր ես վիրավորել եմ իր վարորդին եւ անմիջապես հրամայեց իր 5 թիկնապահներին ծեծել ինձ: Ծեծելուց հետո թիկնապահներն ինձ մտցրեցին տաքսի, մեկ էլ աչքս բացեցի հիվանդանոցում: Բժիշկներն ասում են, որ ուղեղի թեթեւ կաթված եմ տարել, բարձրացել է նաեւ շաքարս»,- թերթին ասել է պրոֆեսորը եւ հավելել, որ դիմելու է իրավապահ մարմիններին եւ երկրի ղեկավարին` համալսարանի ռեկտորին պատասխանատվության ենթարկելու համար:

Ректор Азербайджанского государственного экономического университета избил преподавателя
Ректор АГЭУ Шамсаддин Гаджиев в своем кабинете избил преподавателя данного вуза Агададаша Гафарова за то, что последний отказался платить ему взятку, сообщает «Ени Мусават».
Дело в том, что в университете назрел момент назначения А. Гафарова заведующим кафедрой, однако ректор через своего водителя дал ему понять, что за назначение на эту должность профессор должен заплатить Гаджиеву взятку в размере 10 тысяч манатов. Гафаров ответил водителю ректора, что не имеет возможности заплатить такие деньги.
«На следующий день ректор вызвал меня в свой кабинет и сказал, что если я хочу продолжить работать в университете, то должен выполнять все его приказы и участвовать во взяточничестве, царящем в университете. Я отказался, после чего он начал ругаться матом, кричать, обвинил меня в том, что я оскорбил его водителя и приказал своим 5 охранникам избить меня. После того, как охранники меня избили, они затолкали меня в такси. Глаза я открыл уже в больнице. Врачи говорят, что у меня легкое сотрясение мозга и повышенный уровень сахара в крови»,- рассказал газете профессор, отказавшийся платить взятку, и добавил, что обратится в правоохранительные органы и к президенту страны Ильхаму Алиеву, чтобы призвать ректора вуза к ответственности.