«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն այս տարվա փետրվարին մեկնարկել է Արծնիի համայնքային կենտրոնի հիմնանորոգումը: Ձեռնարկը հովանավորում է Հիմնադրամի Մոնրեալի տեղական մարմինը:
Հիմնադրամի տեղեկատվության համաձայն, հիմնադրամի կողմից Համայնքում իրականացվող երկրորդ ծրագիրը դպրոցի հիմնանորոգումն է` Հնդկաստանի կառավարության ֆինանսավորմամբ: Համայնքայի երկհարկանի կենտրոնը 40 տարվա կառույց է և նորոգման խիստ կարիք ուներ: Վերանորոգումից հետո այնտեղ տեղակայված գյուղապետարանը կծառայի համայնքին, իսկ հանդիսությունների սրահն ու բուժկետը կսպասարկեն նաև հարևան Ապավեն գյուղի բնակիչներին: Արդեն տեղադրվել են դռներն և լուսամուտները, միջանցքի հատակն ու աստիճանները երեսապատվել են մամլված գրանիտե սալիկներով: Ավարտին են մոտենում ներքին հարդարման աշխատանքները:
Գյուղի 350 բնակիչների մեծ մասը Գետաշենից եկած փախստականներ են: Նրանց հիմնական զբաղմունքը անասնապահությունն է: 1991թ-ին համայնքը վերանվանվել է Արծնի: «Գյուղում խնդիրներ շատ կան, բայց հույս ունեմ, որ մեր աշխատանքների արդյունքում գյուղը կսկսի նոր կյանքով ապրել, և գյուղացին կնախընտրի մնալ ու աշխատել հայրենի գյուղում»,- ասել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:
Նշենք, որ Լոռու մարզում ներկայում իրականացվող երրորդ ծրագիրը Սպիտակ քաղաքի թիվ 2 դպրոցի մարզադահլիճի կառուցումն է, որը պատրաստ կլինի այս տարվա հունիսին:

Hayastan All-Armenian Fund continues to carry out major development projects in Armenia. The latest is the reconstruction of the community center of Artsni Village, Lori region, a newly launched initiative financed by the fund’s Montreal affiliate.
Another project in Artsni, now under way through the sponsorship of the Indian government, is the reconstruction of the village school. The community center of Artsni, which was built 40 years ago, is in dire need of refurbishment. When renovations are completed, the two-story building will include spacious offices for the Artsni Municipality as well as an events hall and a medical clinic. The latter two facilities will also serve the residents of neighboring Apaven Village.
The majority of Artsni’s 350 residents are refugees from Getashen. Cattle-breeding is the mainstay of the local economy. Formerly known as Kiziltagh, Artsni was given its present name in 1991. "There are still many issues facing the community, but we hope that our development projects will help turn things around and encourage residents to continue to live and work in their village,” said Ara Vardanyan, executive director of the Hayastan All-Armenian Fund.
he third project currently being carried out in the Lori Region is the construction of a gymnasium for Spitak’s No. 2 School, slated for completion in June 2010.