«Միջազգային գներն աճում են` մեզ մոտ նույնպես, միջազգային գներն անկում են ապրում, մեզ մոտ գները, միևնույն է, աճում են»
Թեև պարենային ապրանքների միջազգային գներն անկում են ապրել, մեր շուկայի վրա դա չի անդրադարձել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահ, ԵՊՀ դասախոս Բագրատ Ասատրյանը:
«Այսպես գները միջազգային շուկայում աճեն, թե անկում ապրեն, մեզ մոտ գները աճում են, քանի որ տնտեսությունը հիմնված է մենաշնորհների վրա»,- հավելեց նա:
Տնտեսագետը նկատեց նաև, որ այս տարի գնաճի իմաստով մեր հանրապետությունում իրավիճակը շատ լարված է լինելու:
Մասնավորաբար, այս տարվա 5 ամիսներին գրանցված 5,3% գնաճի հիմնական բեռն ընկել է պարենային ապրանքների վրա:
Ըստ տնտեսագետի, հիմանկանում աճել են տեղական արտադրության ապրանքները` գյուղմթերքը: Օրինակ, ըստ ՀՀ ԱՎԾ տվյալների, բանջարեղենն այս տարվա մայիսին անցյալ տարվա նույն ժամանակամիջոցի հետ համեմատած աճել է 10%:
Նրա խոսքով, սա անհանգստացնող է, քանի որ ինչպես վերն արդեն հիշատակվեց, միջազգային բորսաներում պարենային մի շարք ապրանքատեսակների գներն անկում են արձանագրել:
«Միջին կտրվածքով բրինձի, շաքարի և մի շարք այլ պարենատեսակների գներն անկում են ապրել 15,6%-ով»:
«Այսպիսով միջազգային շուկայում գներն աճում են, Հայաստանում ևս աճում են, սակայն երբ անկում են ապրում, դրանք մեզ մոտ կրկին անգամ աճում են»,- եզրափակեց բանախոսը:

Снижение международных цен на продовольственные товары никак не сказывается на армянском рынке, заявил сегодня на встрече с журналистами экс-председатель ЦБ РА, преподаватель ЕГУ Баграт Асатрян.
“Цены на международном рынке растут или падают, все равно, у нас цены растут, поскольку экономика основана на монополиях”, - добавил он.
Экономист заметил, что в плане инфляции в этом году у нас будет очень напряженная ситуация. В частности, основная часть зарегистрированной за 5 месяцев инфляции в 5.3% приходится на продовольственные товары.
Согласно Б. Асатряну, в основном, растут цены на продукты местного производства – на сельхозпродукты. Например, по данным Национальной статистической службы, цены на овощи в этом году превышают прошлогодние на 10%.
По словам эксперта, это вызывает беспокойство, поскольку, как уже было сказано, на международной бирже цены на продтовары падают.
“В среднем цены на рис, сахар и ряд других товаров упали на 15.6%. Таким образом, если на международном рынке цены растут, то и в Армении они растут, однако, когда они падают, в Армении они вновь растут”, - подвел итог Б. Асатрян.