Գլխավոր ինֆեկցիոնիստ. Շատ ջուր խմեք… խուսափեք կրեմային ու անհայտ ծագման թխվածքներից
Հանրապետության գլխավոր ինֆեկցիոնիստ Արա Ասոյանն այսօր բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր սիրտ-անոթային համակարգի հետ խնդիրներ չունեն, ամռան շոգին դիմանալու համար առաջին հերթին խորհուրդ տվեց առնվազն 4-5 բաժակ ջուր օգտագործել:
Ա. Ասոյանի հավաստմամբ, շոգի պատճառով մարդու օրգանիզմը ջրազրկվում է ու աղի կարիք է ունենում, դրա համար էլ, նա նշեց, որ օրվա ընթացքում գոնե մեկ բաժակ արժե հանքային ջուր օգտագործել:
Նա հատկապես խորհուրդ տվեց ջուր օգտագործել մայրանալ պատրաստվող կանանց ու նկատեց, որ պետք չէ վախենալ գիրանալուց, քանի որ ամռանը այդ վտանգը չկա:
«Մենք ամեն դեպքում պատրաստվում ենք… ամռանը բնորոշ են աղիքային հիվանդությունները, սակայն պետք է նշել, որ լավ շոգից ցանկացած մարդու մոտ, առանց վարակի, կարող է աղիների ֆունկցիայի խանգարում լինել: Իհարկե, կարող են նաև աղիքային վարկիչ հիվանդություններ էլ լինել»,-ասաց գլխավոր ինֆեկցիոնիստը:
Իսկ դրա համար, հարկավոր է խուսափել փոխոցում պատրաստված և շուտ փչացող սննդամթերքից:
Բացի այդ, նա նշեց, որ չի կարելի շոգին օգտվել դրսից գնած «անհայտ ծագման» կրեմային թխվածքներից, քանի որ հայտնի չէ, թե դրանք ինչ պայմաններում են պատրաստվում:
Ինչ վերաբերում է գետնանցումներում պատրաստվող սննդամթերքների վերահսկողությանը, ապա Ասոյանը նկատեց, որ այդ մասին նա վաղուց է բարձրաձայնել:
Նա նկատեց, որ լուրջ խնդիր է, օրինակ խմորեղեն պատրաստող անձը բուժզննում անցո՞ւմ է, թե՞ ոչ: Իսկ դրա հետ կապված, վարակիչ հիվանդությունների դեպքեր, ինչպես գլխավոր ինֆեկցիոնիստը ասաց, հանրապետության մի քանի մարզերում գրանցվել են:
Վերջում նա նկատեց, որ այսօրվա դրությամբ «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում սննդային թունավորման դեպքեր չեն գրանցվել, առավել ևս` ոչ սեզոնային սննդամթերքից:

Главный инфекционист советует пить много воды и не есть пищу “незивестного происхождения”
Главный инфекционист Армении Ара Асоян советует всем тем, кто не страдает сердечно-сосудистыми заболеваниями, в жаркие летние дни выпивать в сутки по 4-5 стаканов воды.
Сегодня на встрече с журналистами специалист заявил, что из-за жары организм человека обезвоживается и нуждается в соли, поэтому не мешало бы в день выпивать также по стаканчику минеральной воды.
Он посоветовал пить много воды, особенно беременным женщинам, при этом врач заметил, что бояться увеличения веса будущим мамам не следует, в жаркие месяцы им это не грозит.
“Кончено, мы в любом случае, готовимся к вспышке летних болезней… Для лета характерны кишечные заболевания, однако, следует заметить, что в хорошую жару у любого человека и без инфекции может начаться расстройство желудка. Кончено, могут быть и инфекционные кишечные заболевания”, - сказал А. Асоян.
Во избежание этого главный инфекционист посоветовал воздержаться от приготовленной на улице скоропортящейся пищи, а также от продаваемых на улице пирожных с кремом “неизвестного происхождения”, поскольку неизвестно, в каких условиях они приготовлены.
Что касается контроля над пищей, которая готовится в подземных переходах, А. Асоян заметил, что он очень давно ставит этот вопрос.
Он отметил, что это серьезная проблема, например, неизвестно, тот, кто готовит мучные изделия, проходит медосмотр или нет? А из-за этого уже в некоторых областях Армении зафиксировано распространение инфекционных болезней.
В конце он заметил, что на сегодняшний день в инфекционной больнице “Норк”, которой он руководит, случаев пищевых отравлений не зарегистрировано.