Վարչապետը կարևորում է զբոսաշրջության ոլորտում իտալական փորձի կիրառումը
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Իտալիայի Միլանի նահանգային խորհրդի նախագահ Բրունո Դապեյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` վարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի միջև երկկողմ համագործակցության ներկայիս մակարդակը տնտեսական ու մշակութային ոլորտներում: Նա կարևորել է համագործակցության առկա ողջ ներուժի լիարժեք իրացումը և տնտեսական կապերի բազմազանության ապահովումը: Այս մասին հայտնեցին կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է Միլանի նահանգի և Կոտայքի մարզի միջև ուղիղ կապերի հաստատման ու զարգացման կարևորությունը` նպատակաուղղված փոխշահավետ ծրագրերի իրականացմանը: Տիգրան Սարգսյանը ողջունելի է համարել իտալական ընկերությունների ներդրումային կապիտալի ընդլայնումը Հայաստանում` կարևորելով, մասնավորապես, Դիլիջանում ֆինանսական կենտրոնի կառուցումը: Բարձր է գնահատվել իտալացի մասնագետների մասնակցությունը Գյումրիում իրականացվող ծրագրերին:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իտալական տնտեսական փոխշահավետ գործակցության խորացման մանրամասներ: Հեռանկարային է համարվել համագործակցության ընդլայնումը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, թեթև արդյունաբերության բնագավառներում: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է զբոսաշրջության ոլորտում իտալական փորձի ուսումնասիրմամբ և կիրառմամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Միլանի նահանգային խորհրդի նախագահ Բրունո Դապեյը կարևորել է Միլանի հայ համայնքի դերը հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման գործում: Խոսելով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր իր այցի մասին` Բրունո Դապեյը տեղեկացրել է, որ 2006 թվականին նահանգային խորհուրդն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող երկու փաստաթուղթ:

Armenia, Italy to expand cooperation in the spheres of IT, tourism, light industry
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan received today the Italian delegation headed by the chairman of the provincial council of Milan Bruno Dupei. Welcoming the guest the PM highly assessed the current level of the Armenian-Italian cooperation in economic and cultural spheres. He highlighted the full usage of the existing potential, government's information department reported.
The head of the government pointed out the importance of consolidation and development of ties between Milan province and Kotayk region. Tigran Sargsyan welcomed the expansion of the capital of investments by the Italian companies in Armenia, highlighting particularly the construction of the financial center in Dilijan. The parties highly assessed the participation of the Italian specialists in the programs carried out in Gyumri.
The interlocutors discussed the details of the Armenian-Italian mutually beneficial economic cooperation. They considered expansion of cooperation in the spheres of IT, tourism, light industry as perspective. Armenian PM said Armenia is interested in applying the Italian experience in the sphere of tourism.
Expressing gratitude for the reception the chairman of the Milan provincial council highlighted the role of the Armenian community of Milan in the development of the Armenian-Italian amiable relations. Speaking about his visit to the Tsitsernakaberd, Bruno Dupei said that in 2006 the council adopted two documents condemning the Armenian Genocide.