Ա. Ապատյան. «Հիմա չգիտեմ` ով է ստում` վարչապե՞տը, թե՞ ԿԳ նախարարը...»
«Մենք դեմ չենք, որ հայ աշակերտների օտար լեզվի իմացությունը բարձր մակարդակի վրա լինի: Ընդհակառակը, մենք ասում ենք, որ այն մեթոդոլոգիան, որով այժմ առաջնորդվում են դպրոցները օտար լեզուներ դասավանդելիս, չի համապատասխանում դարի ոգուն: Դպրոցը ավարտած երեխան պետք է շատ լավ տիրապետի օտար լեզվին: Հիմնական խնդիրն այն է, որ կրթությունը հանրակրթական դպրոցներում պետք է լինի հայերեն»,- ասուլիսում այս մասին ասաց «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» քաղաքացիական նախաձեռնության շարժման անդամ Արմեն Հովհաննիյանը:
Նշենք, որ այս նախաձեռնությունը ամեն օր բողոքի ակցիաներ է կազմակերպում:
«Մենք նախ ամեն ինչ անելու ենք, որ այս նախագիծը Ազգային ժողովում չընդունվի, բայց եթե ընդունվի էլ, ապա ամեն ինչ անելու ենք, որ նման դպրոցներ չբացվեն»,- ասաց նա` կրկին ընդգծելով, որ հանրակրթության լեզուն պետք է լինի հայերենը.
«Մենք դեմ ենք նաև նրան, որ ասում են 5-րդ դասարանից սկսած պետք է սկսեն օտար լեզվով կրթությունը: Այսինքն ինչ է ստացվում` Խնկո Ապորից հետո միանգամից անցնում են օտար լեզվով կրթության: Շարժման մասնակիցներից մեկն ասում է` անցյալը սովորեցնելու են հայերեն, իսկ ներկան ու ապագան` օտար լեզուներով»:
Նախաձեռնությանը միացած Ղարաբաղի ինքնապաշտպանության ուժերի առաջին հրամանատար Արկադի Կարապետյանն ասաց, որ իրենք սկսեցին ղարաբաղյան պայքարը նրա համար, որ ցանկանում էին ռադիոն, հեռուսատեսությունը լսեն հայերեն, մշակույթը լինի հայերեն: Ըստ նրա, այս դեպքում նաև ազգային անվտանգությունը կարող է վտանգի տակ դրվել:
«Դպրոցը շատ կարևոր է, քանի որ հենց դպրոցից է սկսվում ճիշտ դաստիարակությունը: Եթե դպրոցում ճիշտ դաստիարակություն չստանաս, լավ զինվոր չես դառնա»,- ասաց նա:
Ասուլիսին ներկա նախաձեռնության մեկ այլ անդամ Արամ Ապատյանն ասաց, որ կիրակի տեղեկատական տեխնելոգիաների հետ կապված միջոցառման ժամանակ հանդիպել են վարչապետին, ու նրանից հետաքրքրվել են, թե ինչ կարծիք ունի այս նախագծի վերաբերյալ, որոնք են նման դպրոցների բացման դրդապատճառները:
«ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը հայտարարում է, որ սա իր նախաձեռնությունն է ու ոչ ոք իրեն չի պարտադրել: Վարչապետն ասում է, որ իրեն են մոտեցել տարբեր խմբեր` Ռուբեն Վարդանյանը` առաջարկելով Դիլիջանում բացել միջազգային դպրոց, և Թայլանդի ռեգենտների դպրոցի տնօրենը` առաջարկելով Հայաստանում նման դպրոց ստեղծել, քանի որ տարեկան 15 հայ աշակերտ է այնտեղ սովորում: Վարչապետը նրանց երկուսին էլ պատասխանել է, որ հետաքրքիր նախաձեռնություններ են, որի արդյունքում առաջացել են այս երկու օրինագծերը: Հիմա չգիտեմ` ով է ստում` վարչապե՞տը, թե՞ ԿԳ նախարարը, թե՞ երկուսը: Չգիտեմ»,- ասաց Ա. Ապատյանը:

А.Апатян: Я не знаю, кто лжет, министр образования, премьер-министр или оба
Мы не против, чтобы армянские школьники владели иностранными языками на высоком уровне, наоборот, но мы говорим, что образование в общеобразовательной школе должно быть на армянском языке, заявил сегодня на пресс-конференции член гражданской инициативы “Мы против повторного открытия иноязычных школ в Армении” Армен Ованнисян.
По его словам, члены инициативы как раз считают, что та методология, которой руководствуются наши школы для преподавания иностранных языков, устарела и не соответствует духу времени. “Выпускник школы должен очень хорошо владеть иностранными языками, но образование должно быть на армянском”, - заметил он.
“Во-первых, мы сделаем все возможное, чтобы законопроект, разрешающий открытие в Армении иноязычных школ, не был принят в парламенте, а если будет, принят, мы будем бороться против открытия этих школ”, - сказал А.Ованнисян. По его словам, члены инициативы также против того, что образование на иностранном языке будет начинаться с 5-го класса. “Что получается, после Хнко Апера (армянский детский писатель) сразу дети перейдут к обучению на иностранном языке. По образному выражению одного из членов инициативы, прошлое будут дети учить на армянском языке, а настоящее и будущее – на иностранных”, - заметил он.
Присоединившийся к инициативе командующий силами самообороны Арцаха Аркадий Карапетян заметил, что они начали карабахскую борьбу потому, что желали слушать радио и телевидение на армянском языке, чтобы культура была на армянском. По его словам, в этом случае под угрозой оказывается национальная безопасность. “Школа очень важна, поскольку именно со школы начинается правильное воспитание. Если не получишь правильное воспитание в школе, не будешь хорошим солдатом”, - заметил военный.
Другой участник инициативы Арам Апатян заметил, что в воскресенье на мероприятии сферы ИТ они встретились с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном, и поинтересовались у него, что он думает по поводу данной инициативы, в чем причины желания открыть иноязычные школы.
“Министр образования и науки Армен Ашотян утверждает, что это его личная инициатива, и никто его не заставлял. Премьер говорит, что к нему обратились разные группы, Рубен Варданян, например, предложил открыть в Дилижане международную школу, и директор школы регентов Таиланда предложил создать в Армении такую школу, поскольку в год 15 армянских детей поступают в их школу. Премьер-министр им ответил, что это интересные инициативы, в результате которых родилась законодательная инициатива. Теперь я не знаю, кто лжет, премьер-министр или министр образования, или оба”, - сказал А. Апатян.