Այսօր մեկնարկեց «Ֆիզիկա» առարկայի միասնկան քննությունը: Այն անցկացնելու համար ձևավորվել է 19 քննական կենտրոն, որից 5-ը Երևանում, 1-ը` ԼՂՀ-ում, մյուսները` ՀՀ տարբեր մարզերում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրեն Գուրգեն Խաչատրյանը: Նա նշեց, որ ԳԹԿ-ն «Ֆիզիկա» առարկայից քննություն հանձնելու համար ստացել է 4099 դիմում-հայտ:
Երևանի Ֆիզիկական կուլտուրայի պետական ինստիտուտում ձևավորված քննական կենտրոնի ղեկավար Գյուլնարա Փալիկյանը նշեց, որ այս քննական կենտրոնում գրանցվել էր 222 դիմորդ, սակայն այսօր բացակայել է 6 դիմորդ:
Նրա խոսքով, այսօր քննությունից առաջ մեկ դիմորդի ձեռքից վերցեր են հաշվիչ, որի հետևում ինչ որ բանաձևեր են եղել գրված:
«Հավանաբար դիմոդն այն որպես ծածկագիր էր օգտագործելու: Մենք նկատեցինք և վերցրեցինք այն դիմորդի ձեռքից` մինչև քննությունը սկսելը: Ինչ վերաբերում է բջջային հեռախոսներին, ապա որոշ դիմորդների մոտից վերցրել ենք մինչ քննությունը սկսելը»,- հավելեց նա:

В Армении сегодня сдают ЕГЭ по физике
В Армении сегодня проходит единый государственный экзамен по физике. Как сообщил журналистам директор Центра оценки и тестирования Гурген Хачатрян, для проведения экзамена в республике открыты 19 экзаменационных центров, из них 5 в Ереване, 1 – в НКР, остальные – в разных областях республики.
Директор сообщил, что на сдачу экзамена по физике поступило 4099 заявок.
Руководитель центра, который организован в государственном институте физической культуры, Гюльнара Пиликян сообщила, что в их центре зарегистрировано 222 абитуриента, 6 из них не пришли на экзамен.
Она сообщила также, что перед началом экзамена у одного из абитуриентов был отобран калькулятор, обратную сторону которого он использовал в качестве шпаргалки, исписав ее формулами.
“По всей вероятности, это была шпаргалка, мы ее заметили и отобрали еще до начала экзамена. Мы отобрали также несколько мобильных телефонов”, - сказала она.
Напомним, о том, что с мобильными телефонами нельзя приходить на экзамен, абитуриентов предупреждали не раз, но все равно, каждый раз некоторые абитуриенты пытаются пройти на экзамен ос своими телефонами.