Օտարալեզու դպրոցներ. «Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ նման դպրոցների համար գումարը գնա հարկատուների գրպանից»
18:23 09/06/2010
Երևի թե նման աժիոտաժ, ինչպես որ «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» օրենքներում նախատեսվող փոփոխություններն առաջ քաշեցին ու հասարակության անդորրը տակնուվրա արեցին, չէին ստեղծել անգամ հայ-թուրքական արձանագրությունները: Հիշեցնենք, որ ողջ աղմուկը հանրապետությունում օտարալեզու դպրոցների վերաբացման շուրջ է:
Այսօր ԱԺ-ն վերջապես սկսեց քննարկել նախագծերը, հիմնական զեկուցողը ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանն էր: Ներկայացնելով հարցը` նա նշեց, որ շուրջ երկու ամիս ծավալված հասարակական լայն քննարկումները հանգեցրել են կառավարությանը լրամշակել դրանք և հաշվի առնել հատկապես այն դրույթները, որոնք առավել շատն են անհանգստացնում հասարակությանը.
«Մասնավորապես խոսքը վերաբերում է օտարալեզու դպրոցների քանակին, այն կրթական աստիճանին, որով հնարավոր է իրականացնել նմանատիպ կրթություն, հայոց լեզվի դասավանդման օրենսդրական երաշխիքին և համապատասխան տարածքային բաշխվածությանը»,- ելույթում ասաց Ա.Աշոտյանը:
Այսինքն, այս բոլոր դրույթները լրամշակված տարբերակում համապատասխան ձևակերպումներով արդեն իսկ ներառված են: Ըստ այդմ, հանրապետությունում գործելու է 15 օտարալեզու ուսուցմամբ դպրոց` 5-ական մեկ լեզվի համար, այդ դպրոցները պետական չեն լինելու, քանի որ.
«Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ նման դպրոցների համար գումարը գնա հարկատուների գրպանից»,- նշեց նախարարը:
Այսինքն` դպրոցները լինելու են բացառապես մասնավոր կամ միջկառավարական:
Ինչ վերաբերում է ուսուցմանը, ապա նախքան նախագծերի վերջնական քննարկումը, նախարարի կանխատեսումով, հնարավոր են բազմաթիվ փոփոխություններ, առավել ևս, որ հասարակական լայն արձագանքը ստիպեց դրանցում որոշ վտանգավոր դրույթներ տեսնել, այնպես որ դեռ դժվար է ասել, թե ո՞ր դասարանից կսկսվի օտարալեզու ուսուցումը: Կառավարությունը դեռևս հակված է կանգ առնել 7-րդ դասարանի վրա, այլ կերպ ասած` կրթական միջին աստիճանի վրա, որը ներառում է 5-9-րդ դասարանները .
«Միջազգային ծրագրերի մեծ մասը, որոնց համար նախատեսված է նման օրինագծի ընդունումը և անհրաժեշտությունը բխում է կոնկրետ միջազգային մի քանի դպրոց Հայաստանում ունենալու հրամայականից, դրանց ծրագիրը հստակ սկսվում է ինչ-որ մի դասարանից : Այնպես որ մենք պատրաստ ենք ընդհանուր քննարկումների արդյունքում ֆիքսել որևէ մի դասարան, սակայն որպես կանոն այդ ծրագիրը սկսվում է 7-րդ դասարանից»,- տեղեկացրեց Ա.Աշոտյանը:
Նախարարն անդրադարձավ նաև նրան, որ ֆիքսված չէ աշակերտների թիվը, որոնք ուսուցանելու են օտարալեզու դպրոցներում:

Ашотян: Нельзя позволить, чтобы суммы на содержание иноязычных школ шли из карманов налогоплательщиков
19:03 09/06/2010
Такого ажиотажа, который вызвал в Армении проект поправок к законам “О языке” и “Об общем образовании”, предполагающий открытие в Армении иноязычных школ, не вызвали в свое время даже армяно-турецкие протоколы.
Сегодня, наконец, парламент приступил к обсуждению законопроекта, и главный докладчик по вопросу министр образования и науки Армении Армен Ашотян сообщил, что массовое обсуждение законопроекта в течение двух месяцев привело к тому, что правительство внесло новые дополнения с учетом тех моментов, которые вызвали наибольшее беспокойство у общественности.
“В частности, речь идет о количестве иноязычных школ, о ступени образования, с которой можно переходить на иноязычное образование, законодательной гарантии преподавания армянского языка и территориального распределения школ”, - сказал в своем выступлении министр Ашотян.
По его словам, все эти положения уже включены в дополненный вариант законопроекта, согласно которому в республике будет 15 таких школ, и они не будут государственными, поскольку: “Мы не можем позволить, чтобы суммы на содержание этих школ шли из карманов налогоплательщиков”, - сказал А. Ашотян.
То есть, иноязычные школы будут исключительно частными или межгосударственными. Что касается образовательных программ, то до окончания обсуждения проекта, по прогнозам министра, возможно еще множество изменений, тем более, что широкий отзыв общественности заставил увидеть в них опасные положения, так что еще трудно сказать, с какого класса начнется обучение на иностранном языке. Правительство сейчас склонно остановиться на 7-ом классе, то есть на средней ступени образования, которая включает с 5-го по 9-ый классы.
“Большая часть международных программ, для которых и предусмотрено данное законодательство, начинается с какого-то класса. Так что мы готовы в ходе совместного обсуждения зафиксировать какой-то класс, но, как правило, эти программы начинаются с 7-го класса”, - проинформировал министр.
Он заметил также, что пока не зафиксировано количество учащихся, которые могут учиться в этих школах.