Ո՞վ է ավելի վտանգավոր Հայաստանի Հանրապետության համար` Մանվել Բադեյա՞նը, թե՞ Նաիրի Հունանյանը
Ազգային ժողովի գործարար պատգամավոր Մանվել Բադեյանը ռուսական կրթություն ունի և ինչպես այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց, օտար լեզվով կրթությունն իր լեզվամտածողության վրա չի ազդել, ու ավելին, վտանգավոր չի եղել իր ազգային արժեքների պահպանման համար: Նա նույնիսկ համեմատություն անցկացրեց իր և…Նաիրի Հունանյանի («Հոկտեմբերի 27»-ի գործով դատապարտված-հեղ.) միջև:
«Նաիրի Հունանյանն էլ հայկական կրթություն է ստացել ու ավարտել հայկական բանասիրության ֆակուլտետը, բանասեր է, դե հիմա հասկացեք` ո՞վ է վտանգավոր Հայաստանի Հանրապետության համար` ե՞ս, թե՞ Նաիրի Հունանյանը», -հայտարարեց գործարար պատգամավորը:
Նա կողմ է «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» օրենքներում կատարված փոփոխությունների մասին նախագծերին, քանի որ նրա խոսքով, երկրում կապահովվի միջազգային, եվրոպական չափանիշներին համապատասխան կրթություն:
Ասուլիսում նրա ընդդիմախոս, ԱԺ դաշնակցություն խմբակցությունից Լիլիթ Գալստյանը հայտնեց իր մտավախությունը` օտար լեզվով ուսուցմամբ դպրոցների հիմնումը և օտարալեզու կրթությունը վտանգ է հասցնելու լեզվամտածողությանը:
«Որևէ բան չի խանգարում լեզվամտածողությանը, եթե դու տիրապետում ես մի քանի լեզվի. դու ծնվում ես, սկսում ես խոսել հայերեն, և ոչ մի վատ բան չկա, որ օրինակ 7-րդ դասարանից էլ կարողանաս սկսել խոսել այլ լեզուներով ևս», -ընդդիմացավ Բադեյանը:
Բադեյանը նաև ասաց, որ պետք չէ տեղում դոփել, պետք է առաջ գնալ, զարգացնել կրթական համակարգը: «Կրթական համակարգում կոռումպացված վիճակ է, կրթական համակարգը համապետական ընտրությունների ժամանակ ներքաշվում է ընտրական պրոցեսի մեջ…այդ և մյուս այլ խնդիրները վերացրեք, ոչ թե օտար լեզվով ուսուցում ներդրեք», -ի պատասխան նկատեց Լիլիթ Գալստյանը:
Հիշեցնենք` սրանք այն օրինագծերն են, որոնցով նախատեսվում է Հայաստանում բացել ընդհանուր առմամբ 15 օտար լեզվով ուսուցմամբ դպրոցներ: Դրանցում, ինչպես վստահեցրել էր ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը հայագիտական առարկաները դասավանդվելու են հայերենով: Ընդդեմ նման դպրոցների բացման հասարակական լայն շերտեր բողոքի մեծ ալիք են բարձրացրել ընդհուպ խորհրդարանի դիմաց ցույցեր կազմակերպելով, ինչպես նաև` սոցիալական ցանցերում:
Հ. Գ. Բադեյանն ասուլիսի ընթացքում 5 րոպեն մեկ ծխում էր: Լրագրողներից մեկը խնդրեց չծխել և նկատեց, որ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան սահմանափակ ու մարդկացով լի տարածքներում չեն ծխում: Դիտարկմանն ի պատասխան Բադեյանն ընդունեց իր մեղքը և ասաց, որ չի տիրապետում այդ կանոններին:
Նախորդող նորություն` Օտարալեզու դպրոցներ հիմնելու մասին օրինագծերը ԱԺ-ն կընդունի այն տեսքով, ինչպես ներկայացված են. ՀՀԿ

Кто опаснее для Армении, Манвел Бадеян или Наири Унанян, или о соответствии ервопейским стандартам
Предприниматель, депутат парламента Армении Манвел Бадеян имеет русское образование, и как он объявил сегодня на пресс-конференции, обучение на иностранном языке никак не подействовало на его языковое мышление, более того, не было опасным для сохранения его национальных ценностей. Он даже провел параллель между собой и… Наири Унаняном (главный организатор теракта в парламенте 27 октября).
“Наири Унанян получил армянское образование, и закончил факультет армянской филологии, он филолог, а теперь поймите, кто опаснее для Республики Армении, я или Наири Унанян?”, - задался вопросом депутат.
Он лично выступает за поправки к законам “О языке” и “Об общем образовании”, поскольку, по его словам, в стране будет обеспечено международное образование, соответствующее европейским стандартам.
Его оппонент на пресс-конференции, член АРФД Лилит Галстян высказала свои опасения: эти школы представляют опасность для языкового мышления.
“Ничто не мешает языковому мышлению, если ты владеешь несколькими языками. Ты рождаешься, начинаешь говорить по-армянски, и нет ничего плохого, если, скажем, с 7-го класса ты сможешь говорить также и на других языках”, - воспротивился Бадеян.
Он сказал, что не следует стоять на месте, надо идти вперед, развивать систему образования. “Система образования коррумпированная, во время выборов она оказывается вовлеченной в избирательные процессы… надо ликвидировать эту и другие проблемы, а не внедрять иноязычное образование”, - возразила ему Лилит Галстян.
М. Бадеян в ходе пресс-конференции через каждые 5 минут прикуривал. Один из журналистов попросил не курить и заметил, что согласно европейским стандартам в закрытых и многолюдных местах не курят. М. Бадеян был вынужден признать свою вину и согласиться, что не соответствует европейским нормам.