Դիմորդներից մեկը հեռացվել է քննասենյակից. դպրոցն ավարտել էր թռիչքային ձևով
Այսօր անցկացվում են օտար լեզուների`անգլերենի, ֆրանսերենի, գերմաներենի, իսպաներենի, իտալերենի, պարսկերենի միասնական քննությունները: Քննություններն անցկացնելու համար հանրապետությունում ստեղծվել է 33 քննական կենտրոն, իսկ ԼՂՀ-ում 2 քննական կենտրոն: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գնագատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրեն /ԳԹԿ/ Գուրգեն Խաչատրյանը: Նշենք, որ քննությունները տևելու են եկուսուկես ժամ:
Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում ձևավորված քննական կենտրոնի ղեկավար Աստղիկ Ավետյանը հայտնեց, որ այս կենտրոնում անգլերենի քննությունը հանձնելու համար գրանցված է եղել շուրջ 220 հոգի, բացակայել է 15-ը:
Իսկ դիմորդներից մեկը քննությունը սկսելուց առաջ հեռացվել է քննասենյակից, քանի որ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի հրամանով նախարարությունից ահազանգել էին ԳԹԿ և տեղեկացրել, որ Վահագն Սիմոնյան դիմորդը դպրոցն ավարտել է թռիչքային ձևով:
Նշենք, որ այս տարի ՀՀ ԿԳՆ նախարարի հրամանով չի թույլատրվում դպորցն ավարտել թռիչքային ձևով:
Գ. Խաչատրյանը նշեց, որ բազմից հայտարարվել է, որ ՀՀ ԿԳՆ նախարարի հրամանով արգելվում է այս տարի դպրոցն ավարտել թռիչքային ձևով, սակայն անտեսելով նախարարի հրամանը (ծնողների մի մասը համաձայնության գալով դպրոցների անբարեխիղճ տնօրենների հետ), այնուամենայնիվ, որոշ աշակերտների թույլ է տրվել դպրոցը ավարտել թռիչքային ձևով:
«Սակայն դա անհետևանք չի մնացել, քանի որ հայտնաբերվել է դպրոցը թռիչքային ձևով ավարտած շուրջ 39 աշակերտ: ԿԳ նախարարի խնդրանքով մենք նրանց թույլ չենք տալիս մասնակցել միասնական քննությունների: Մենք երկու օր առաջ ԿԳՆ նախարարությունից ստացել ենք այն աշակերտների անուն ազգանունները, որոնք դպրոցն ավարտել են վերոնշյալ ձևով: Մենք նույնիսկ զանգահարել ենք այս շակերտների տուն և հորդորել չգալ քննության, որ այսպիսի սցենար չերևար, իսկ եթե եկել են, ապա մենք պարտավոր ենք նրանց թույլ չտալ մասնակցելու քննությանը»,- ասաց նա:

Нарушившие запрет на “полет”  абитуриенты не допускаются к экзаменам
Один из абитуриентов не был допущен сегодня к экзамену по английскому языку, поскольку из министерства образования и науки сообщили, что данный абитуриент перепрыгнул через 10-ый класс сразу в выпускной.
Как сообщила руководитель экзаменационного центра в медицинском университете Астгик Аветян, абитуриент Ваагн Симонян до начала экзамена был удален из экзаменационной комнаты, поскольку он нарушил приказ министра образования и науки Армена Ашотяна. Напомним, что согласно приказу с этого года запрещено перепрыгивать через классы.
Как сообщил директор центра Оценки и тестирования Г. Хачатрян, о приказе министра было объявлено в школах не раз, однако, игнорируя приказ министра, часть родителей пришла к согласию с недобросовестным руководством школ, в результате чего некоторые выпускники совершили “запрещенный перелет”.
“Однако это не осталось без последствий, и обнаружено 39 абитуриентов, которые нарушили приказ. По просьбе министра образования и науки мы не разрешаем этим абитуриентам сдавать экзамены. Два дня назад мы получили из министерства их список. Мы даже обзвонили этих абитуриентов и сказали, что им незачем приходить на экзамен, а если они приходят, то мы обязаны не разрешать им принимать участие в экзамене”, - сказал он.
Заметим, что сегодня абитуриенты сдают единый государственный экзамен по иностранному языку (английский, французский, немецкий, испанский, итальянский, персидский). Для проведения экзамена в Армении создано 33 экзаменационных центра, а в Арцахе – 2.