«Թեստերը մատչելի չեն. աշակերտուհու ինքնասպանության դեպքը` ահազանգ»
Այսօր քննությունների հետևանքով առաջացած սթրեսների, քննական թեստերի մասին լրագրողների հետ խոսեցին հոգեբան Կարինե Նալչաջյանն ու «Այգ» հոգեբանական կենտրոնի փորձագետ, հոգեբան Ռուբեն Պողոսյանը:
Վերջինս գտնում է, որ միասնական համակարգով քննությունների թեստերի կազման ժամանակ ոչ մի սկզբունք պահպանված չէ: Իր այսպիսի դիրքորոշումը հոգեբանը ամրագրեց նրանով, որ թեստերը պետք է կազմված լինեն ոչ միայն գիտական հիմնավորումներով, այլ նաև` հոգեբանական, ու այդ սկզբունքը չի պահպանվում:
Բացի այդ, նա նաև նկատեց, որ թեսթերը մատչելի չեն աշակերտների համար ու հավելեց, որ դրանց մեղքի բաժինն այնքան էլ չի ընկնում կրթության ու գիտության նախարարության վրա:
«Թեստերը գիտական հիմքերով կառուցված չեն, և նրանց կազմման աշխատանքներին չեն մասնակցել ոչ մանկավարժներ, ոչ հոգեբաններ, անգամ` մակագիրներ: Բացի այդ, թեստերը պետք է անցնեն փորձաքննություն այնտեղ, որտեղ կազմվել են, որպեսզի դրանց սխալներն ու անճշտությունները հղկվեն»,-ասաց Ռ. Պողոսյանը:
Ըստ նրա, թեստերն անպայման պետք է համապատասխանեն կրթական ծրագրերին: Ասուլիսի մյուս բանախոսը` Կ. Նալչաջյանն, իր հերթին նկատեց, որ թեստերի բովանդակությանն այնքան էլ ծանոթ չէ, սակայն նկատեց, որ օրինակներից ելնելով, կարելի է եզրակացնել, որ դրանք բարդ են երեխաների համար:
Հոգեբանը նշեց, որ հարկավոր չէ դիմորդին դիտարկել որպես «հակառակորդ» ու փորձել այնպես անել, որ նա չկարողանա հաջողության հասնել, կամ հարկավոր չէ դիմորդի, աշակերտի առաջ քննությունը դարձնել մեծ փորձություն ու ավելորդ լարվածություն ստեղծել նրա համար:
Վերջում Ռ. Պողոսյանը նշեց, որ քննական թեստերում կան հարցեր, որոնք ընդհանրապես ծրագրով նախատեսված չեն: Ի դեպ, նրա կարծիքով, Երևանի թիվ 12 դպրոցի շրջանավարտ Գոհար Մարտիրոսյանի ինքնասպանության դեպքն այդ խնդրի լրջագույն ահազանգն է:

Психологи: Тесты сложны для абитуриентов, самоубийство абитуриентки – серьезный сигнал
Не сохранены никакие психологические принципы составления тестов для единых государственных экзаменов, считает психолог, руководитель центра “Айг” Рубен Погосян.
Сегодня на встрече с журналистами он заметил, что при составлении тестов надо руководствоваться не только научными подходами, но и учитывать психологические особенности, но этот принцип не сохранен.
Психолог считает, что тесты являются сложными для учеников, но, при этом, ответственность за это лежит не только на министерстве образования и науки.
“Тесты не построены на научной основе, в их составлении не участвовали ни педагоги, ни психологи. Кроме того, тесты должны проходить экспертизу там, где были составлены, чтобы исправить в них неточности”, - сказал психолог. По его словам, тесты обязательно должны соответствовать школьной учебной программе.
Другой участник пресс-конференции, психолог Карине Налчаджян, в свою очередь, заметила, что, исходя из образцов, можно сделать вывод, что тесты сложны для детей.
Она заметила, что не следует рассматривать абитуриента в качестве “противника” и пытаться делать так, чтобы он не смог добиться успеха, и не следует делать экзамен большим испытанием для абитуриента и создавать для него лишнее напряжение.
Р. Погосян, в свою очередь, заметил, что экзаменационные тесты содержат вопросы, которые вообще не предусмотрены школьной программой. Он выразил мнение, что самоубийство выпускницы Гоар Мартиросян является серьезным сигналом, возвещающим о проблеме.