Այսօր կրթական համակարգը պետությունից զատ համակարգ է, այն բացարձակ շահագրգռված չէ արտադրությանը մասնագետներ տալ, պետք է այն վերափոխել, որպեզի համապատասխանի շուկայի պահանջներին: Այս կարծիքներն այսօր հնչեցին Ծաղկաձորում մեկնարկած «ՏՀՏ լիդերների հանդիպում» ֆորումի ժամանակ: Հիշեցնենք, որ ֆորումի օրակարգում ընդգրկված են կրթության վերաբերյալ հարցեր:
«Երեխային պետք է սովորեցնել սովորել: Նրանց մոտ այսօր սխալ կողմնորոշում կա, սովորում են չպատժվելու, գովասանք ստանալու և ատեստատ ստանալու համար»,- ասաց «Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանը:
Սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչ Ժենյա Ազիզյանն առաջարկեց սոցիալական գովազդների շարք ստեղծել, ինչը, ըստ նրա, կնպաստի երեխայի նպատակային կրթություն ստանալուն:
Ֆորումին մասնակցում են ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունների, համապատասխան նախարարությունների և գերատեսչությունների, հասարակական կազմակերպությունների մոտ 70 ներկայացուցիչներ: Ֆորումի ընթացքում քննարկվելու են կրթական պրոցեսի մասնակիցների մոտիվացիայի և հավակնությունների բարձրացման խնդիրները, կրթական ծառայությունների մատակարարների և պատվիրատուների կապի ձևավորումը, բուհերը գիտահետազոտական կենտրոններ դարձնելու ուղիները, առկա կրթական լուծումները, կթությունը բանակում և այլն:

Участники «встречи без галстуков» раскритиковали образовательную систему Армении
Образовательная система Армении сегодня представляет собой отдельную от государства систему, которая совершенно не заинтересована давать производству специалистов. Эту систему необходимо пересмотреть и привести ее в соответствие с требованиями рынка. Такое мнение прозвучало сегодня в ходе «встречи без галстуков» лидеров предприятий информационных технологий в Цахкадзоре.
“Детей надо научить учиться. У них неверное восприятие. Они учатся для того, чтобы не быть наказанными, получит грамоту и аттестат”, - сказал директор информационно-аналитического центра “Норк” Айк Чобанян.
Представитель министерства диаспоры Женя Азизян предложила создать ряд социальной рекламы, что, по ее мнению, будет способствовать получению ребенком целевого образования.
В работе форума принимают участие 70 представителей ИТ-компаний, соответствующих министерств и ведомств, общественных организаций. В ходе форума будут рассмотрены вопросы повышения мотивации и амбиций участников образовательного процесса, формирование связи между поставщиками и заказчиками образовательных услуг, пути превращения вузов в научно-исследовательские центры, решение актуальных проблем образования, образования в армии и прочее.