Կրթության նախարարի հրամանը տնօրենները չեն կատարում. Ի՞նչ է սպասվում նրանց
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնում հայտ ներկայացրած 39 դիմորդ կանգնել է փաստի առաջ. նրանց արգելվելու է միասնական քննություն հանձնել, իսկ թե որերորդ դասարանում կշարունակեն սովորել` կորոշվի հետագայում: Նրանք այն դիմորդներն են, ովքեր էքստեռն փոխադրման միջոցով 10-րդ դասարանից հայտնվել են 11-րդ դասարանում: Եվ սա այն դեպքում, երբ կրթության, գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի 2009 թվականի նոյեմբերի 26-ի թիվ 949-Ն հրամանով արգելվել է 10-ից 11-րդ դասարան էքստեռն կարգով փոխադրումը:
Այսօրվա ասուլիսում Կրթության տեսչության հանրակրթության տեսչավորման բաժնի պետ Աշոտ Արշակյանն ասաց, որ դրանք այն երեխաներն են, ովքեր նախարարի հրամանի խախտումով են հայտնվել ավարտական դասարանում: «Ուսումնասիրությունները շարունակվելու են մինչև միջնակարգ կրթության ատեստատների հանձնումը և չի բացառվում, որ այս երեխաների թիվը ավելի մեծանա», -հավելեց Արշակյանը:
Կրթության տեսչության պետ Խաչիկ Մուրադյանը տեղեկացրեց, որ իր ղեկավարած հիմնարկը պարզելու համար, թե նախարարի այդ հրամանն իրականացվում է, թե ոչ, ուսումնասիրություններ է կատարել հանրապետության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների 10-11-րդ դասարաններում: Ուսումնասիրության նախնական տվյալների համաձայն, շուրջ 3500 աշակերտ 2009-2010 թվականների ուստարում ուսումը չի շարունակել 10-րդ և 11-րդ դասարաններում:
Ի դեպ, Մուրադյանն ասաց, որ այս 39 աշակերտները իրենց ուսումանասիրության ժամանակ դպրոցներում չեն ուսանել, հետևաբար աշակերտ չեն եղել:
«Մենք փնտրում ենք նրանց ամենուր, որպեսզի գտնենք, ոչ թե պարտադրենք սովորել, ոչ, դա պարտադիր չէ, այլ ուղղակի տեսնենք, հասկանանք` դուրս եկած աշակերտն ուր է», -բացատրեց Մուրադյանը:
Նրա խոսքով, ուսումնասիրությունների արդյունքների ամփոփում դեռ չի իրականացվել, բայց այս պահի դրությամբ դատախազություն է ուղարկվել դպրոցներում խախտումներ արձանագրած դեպքերի վերաբերյալ 53 գործ: «Դատախազությունը կքննի և կպարզի, թե ովքեր են մեղավորները», -հավելեց Մուրադյանը:
Հետաքրքրվեցինք, թե կոնկրետ խախտում արած 39 դեպքի մասով կլինե՞ն տնօրեններ, ովքեր կհեռացվեն աշխատանքից, Մուրադյանը պատասխանեց. «Անպայման կլինեն, որ աշխատանքից կհեռացվեն, բայց այսօր եկեք անուններ չհնչեցնենք, ճիշտ չի լինի»:
Մյուս հարցին, թե ինչու են տնօրեններն այդքան համարձակ և նախարարի հրամանի գոյության պարագայում խոշոր գումարներ վերցնում ու փաստորեն, կարգը խախտում, Կրթության պետական տեսչության պետը հստակ պատասխան չտվեց, այլ ասաց. «Դրա համար էլ կա կրթության պետական տեսչություն և մենք փորձում ենք այդ օղակը լինել: Գիտեք` ժամանակի ընթացքում նախարարների տարբեր հրամաններ շրջանցվել են, բայց երբ լինեում ենք հետևողական դրանց կատարման հարցում, նրանք հասկանում են, որ չի կարելի շրջանցել»:
Ի՞նչ է սպասվում այս 39 աշակերտներին: Մուրադյանն ասաց, որ հետո կորոշվի` ով որերորդ դասարանում է շարունակելու ուսումը:

Будут ли наказаны директора школ, нарушившие указ министра? Дела переданы в прокуратуру
39 абитуриентов Армении в этом году оказались перед фактом – им запрещено принимать участие в единых государственных экзаменах. Речь идет о тех выпускниках, которые были экстерном переведены из 10-го в 11-ый класс с нарушением указа министра образования Армении Армена Ашотяна от 26 ноября 2009 года, согласно которому запрещен перевод экстерном в выпускной класс.
Сегодня на встрече с журналистами сотрудник государственной инспекции образования Ашот Аршакян сообщил, что к экзаменам не допущены те абитуриенты, которые были переведены в выпускной класс с нарушением указа министра. “Мы продолжим наши исследования до тех пор, пока не будут вручены аттестаты зрелости в школах, и не исключено, что будут выявлены новые нарушители”, - сказал А. Аршакян.
Начальник инспекции образования Хачик Мурадян сообщил, что инспекция провела исследования в 10-11-ых классах общеобразовательных школ Армении на предмет выполнения вышеназванного указа министра образования и науки. По предварительным данным, около 3500 учеников в 2009-2010 учебном году не продолжили образование в 10-11-ых классах.
Кстати, Х. Мурадян сообщил, что эти 39 абитуриентов во время их исследований не учились в школах, то есть, не были учениками.
“Теперь мы ищем этих учеников, не для того, чтобы обязать их учиться, это не обязательно, а чтобы просто понять, где сейчас эти не завершившие образование ученики?”- сказал он.
По его словам, они пока не подвели итоги, но на данный момент в прокуратуру направлено 53 дела о нарушениях в школах. “Прокуратура расследует эти дела и выяснит, кто виноват”, - добавил Х. Мурадян.
Отвечая на вопрос, будут ли наказаны и сняты с постов директора школ, допустившие нарушения, в частности, в связи с этими 39 абитуриентами, которые сейчас лишены возможности сдавать ЕГЭ, Х. Мурадян заметил: “Обязательно будут наказаны и сняты с работы, но сейчас мы пока имен называть не будем, это будет неправильно”.
На другой вопрос, почему директора школ так смело идут на сделки за крупную сумму, несмотря на указ министра, начальник инспекции не дал четкого ответа.
“Для этого и существует государственная инспекция образования, мы пытаемся быть этим звеном. Знаете, в течение времени разные указы министров обходили стороной, но когда мы бываем последовательными в вопросе их выполнения, они понимают, что нельзя обходить указы”, - сказал он.
Что же станет с абитуриентами, которых не допустили к экзаменам? Х. Мурадян сообщил, что позже будет принято решение о том, кто из них в каком классе продолжит свое обучение.