12-15 տոկոս աճ է նախատեսվում շինարարության ոլորտում
Այս տարի շինարարության ոլորտում 12-15 տոկոս աճ կգրանցվի: Այսօր նման կանխատեսումով ասուլիսում հանեդս եկավ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը` ավելացնելով, որ իր կանախատեսումները հիմնված են փաստացի կատարվող աշխատանքների վրա:
«Անցած տարվա համեմատ բավականին աճ կլինի: Այս տարվա տվյալներով անցած տարվա համեմատ մոտ 12-15 տոկոս աճ կունենանք»,-ասաց նա:
Նա նաև հայտարարեց, որ եթե կիսակառույց շենքերի սեփականատերերը կառավարությանը ներկայացնեն հիմնավորված փաստաթուղթ, թե այս գումարի դեպքում ինքը շինարարությունը կավարտի, ապա կառավարությունում դրա շուրջ քննարկում կլինի և համապատասխան պետական աջակցություն կցուցաբերվի:
Խոսելով շինարարության ոլորտում մասնավոր ներդրումների մասին, նախարարն ասաց, որ 20 մլն դրամի պայմանագիր է կնքվել Սյունիքում և Կոտայքում ներդրումներ կատարելու վերաբերյալ, ևս 10 մլն դրամի պայմանագրի կնքում նախատեսված է Երևանի համար:
«Ներդրումների առումով այս տարի որոշակի աշխուժություն կա, մենք լուրջ աշխատանքներ ենք իրականցնում այդ ուղղությամբ, բավականին հետքրքրություն կա շինարարության ոլորտի նկատմամբ, ուզում եմ ասել, որ նախորդ տարվա համեմատ ներդրումները զգալիրոն կավելանան»,-ասաց նախարարը:

В строительной сфере Армении прогнозируется 12-15%-ый рост
В этом году в строительной сфере Армении будет зарегистрирован рост на 12-15%. Такой прогноз сделал сегодня на пресс-конференции министр градостроительства Армении Вардан Варданян, добавив, что его прогноз основан на фактически реализуемых работах.
“По сравнению с прошлым годом будет заметный рост. По сравнению с прошлым годом рост составит 12-15%”, - сказал он.
Он также заявил, что если владельцы недостроенных домов представят правительству обоснованные документы, что при наличии определенных сумм строительство будет завершено, то в правительстве этот вопрос будет рассмотрен, и компании будет оказана соответствующая государственная поддержка.
Говоря о частных инвестициях в сфере строительства, министр сообщил, что подписан договор о привлечении инвестиций в размере 20 миллионов драмов для строительства в Сюникской и Котайкской областях, планируется подписать договор об инвестициях в Ереване в размере 10 миллионов драмов.
“В плане инвестиций в этом году есть определенная активность, мы проводим серьезную работу в этом направлении, есть определенный интерес к сфере строительства. Я хочу сказать, что по сравнению с прошлым годом инвестиции значительно возрастут”, - сказал министр.