12-15 տոկոս աճ է նախատեսվում շինարարության ոլորտում
Այս տարի շինարարության ոլորտում 12-15 տոկոս աճ կգրանցվի: Այսօր նման կանխատեսումով ասուլիսում հանեդս եկավ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը` ավելացնելով, որ իր կանախատեսումները հիմնված են փաստացի կատարվող աշխատանքների վրա:
«Անցած տարվա համեմատ բավականին աճ կլինի: Այս տարվա տվյալներով անցած տարվա համեմատ մոտ 12-15 տոկոս աճ կունենանք»,-ասաց նա:
Նա նաև հայտարարեց, որ եթե կիսակառույց շենքերի սեփականատերերը կառավարությանը ներկայացնեն հիմնավորված փաստաթուղթ, թե այս գումարի դեպքում ինքը շինարարությունը կավարտի, ապա կառավարությունում դրա շուրջ քննարկում կլինի և համապատասխան պետական աջակցություն կցուցաբերվի:
Խոսելով շինարարության ոլորտում մասնավոր ներդրումների մասին, նախարարն ասաց, որ 20 մլն դրամի պայմանագիր է կնքվել Սյունիքում և Կոտայքում ներդրումներ կատարելու վերաբերյալ, ևս 10 մլն դրամի պայմանագրի կնքում նախատեսված է Երևանի համար:
«Ներդրումների առումով այս տարի որոշակի աշխուժություն կա, մենք լուրջ աշխատանքներ ենք իրականցնում այդ ուղղությամբ, բավականին հետքրքրություն կա շինարարության ոլորտի նկատմամբ, ուզում եմ ասել, որ նախորդ տարվա համեմատ ներդրումները զգալիրոն կավելանան»,-ասաց նախարարը:

12-15% growth is expected in the sphere of construction this year, Armenian Urban Planning Minister Vardan Vardanyan told reporters today, highlighting that forecasts are based on the actual scales of works being implemented currently.
“As compared to last year, considerable growth will be recorded. This year 12-15% growth is expected as compared to last year,” he said.
Referring to the private investments in the sphere of construction, he said a 20 mln. AMD-agreement has been reached over making investments in the regions of Kotayk and Syunik, another agreement on making investment worth 10 mln. AMD for Yerevan has been scheduled.
“In terms of investments this year is active, we are conducting serious work in this direction, there is quite big interest in the sphere of construction, I want to say that investments will considerably increase as compared to the previous year,” the Minister said.