Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը ավելի քան 100 տոկոսվ ավելացել է
Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 109.4 տոկոսով: Ըստ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների, 2010թ. հունվար-մարտին հանրապետություն են ժամանել 92955 զբոսաշրջիկներ, 2009թ. նույն ժամանակաշրջանի 84995 զբոսաշրջիկների դիմաց:
Նույն ժամանակաշրջանում զբոսաշրջության նպատակով հանրապետությունից մեկնել է 90950 մարդ կամ 2009թ. հունվար-մարտի նկատմամբ ցուցանիշի աճի տեմպը կազմել է 107.1%:
Ըստ հյուրանոցային տնտեսություններից ստացված հաշվետվությունների տվյալների` 2010թ. հունվար-մարտին ՀՀ այցելած զբոսաշրջիկների 19.7%-ը բաժին է ընկել ԱՊՀ երկրներին, իսկ 80.3%-ը` ոչ ԱՊՀ երկրներին: Ոչ ԱՊՀ երկրներից Հայաստան հիմնականում ժամանում են Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Միացյալ Թագավորությունից, ԱՄՆ-ից, Իրանից ու այլ երկրներից:
Հայաստան ժամանածների 38.9 տոկոսը գալիս են գործնական նպատակներով, 21.3-ը` հանգստի ու ժամանցի, 1 տոկոսը` բուժման, 38.8 տոկոսը` այլ նպատակներով:
Հայաստանից մեկնողների 10.7 տոկոսը այլ երկիր է գնում գործնական, 14 տոկոսը` ժամանցի, 75.3 տոկոսը` այլ նպատակներով:
Ազգային վիճակագրական ծառայությունից հիշեցնում են, որ բերված տվյալներն արտացոլում են միայն հյուրանոցներում և հյուրանոցային հանգրվաններում հաշվառված զբոսաշրջիկներին, ինչպես նաև միայն զբոսաշրջիկական կազմակերպությունների կողմից կազմակերպված զբոսաշրջիկների թվաքանակը:

Количество туристов, посетивших Армению за первый квартал, возросло
Количество туристов, посетивших Армению в первом квартале этого года, превысило показатель прошлого года на 9.4%. Согласно данным национальной статистической службы, в январе-марте этого года в республику прибыло 92955 туристов, а за тот же период прошлого года в Армению прибыли 84995 туристов.
За тот же период из Армении в другие страны отбыло 90950 туристов, и эта цифра превысила прошлогодний показатель на 10.7%.
Согласно отчетам гостиниц, среди туристов 19.7% составляют жители стран СНГ, а 80.3% жители других стран мира. Согласно этим данным, Армению часто посещают туристы из Франции, Германии, Соединенного королевства, США, Ирана и других стран.
38.9% посещающих Армению приезжают сюда по делам, 21.3% - на отдых, 1% - на лечение, 38.8% - с иными целями. 107% выезжающих из Армении посещают другие страны в деловых целях, 14% - для отдыха, 75.3% - для иных целей.
В статистической службе напоминают, что приведенные данные касаются только тех, кто остановился в гостиницах, а также тех, кто включен в списки туристических организаций.