ԿԳ նախարար. «Որոշ դպրոցների տնօրեններ կազատվեն աշխատանքից, իսկ որոշ դպրոցների տնօրեններ էլ կստանան խիստ նկատողություն»
Լրագրողների հետ զրույցում այսօր ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը անդրադարձավ այն 39 դիմորդներին, ովքեր էքստեռն փոխադրման միջոցով 10-րդ դասարանից հայտնվել են 11-րդ դասարանում և մասնակցել միասնական քննություններին:
Նա ասաց, որ երբ անցկացվել է առաջին քննությունը նախարարությունը դեռ չէր հասցրել ի մի բերել դպրոցներում անցկացված ուսումնասիրությունների արդյունքները:
«Դպրոցներում ուսումնասիրությունները սկսել են դեռևս փետրվարից և այն շարունակվելու է մինչև հունիսի վերջ: Ստուգվելու են հանրապետության բոլոր դպրոցնրի 10-րդ և 11-րդ դասարանների աշակերտների գործերը»,-ասաց նա:
«Հսկայական աշխատանք է տարվել և տվյալները հավաքագրվել են ողջ հանրապետության դպրոցներից: Յուրաքանչյուր խախտում հայտնաբերելու դեպքում մի քանի անգամ ճշտվել է, արդյոք այն համապատասխանում է իրականությանը: Մենք մի քանի անգամ մաղել ենք ամբողջ ինֆորմացիան և ճշտել ենք էքստռեն ձևով դպրոցն ավարտած երեխաների ցանկը»,- ասաց նա:
Ինչ ճակատագիր է սպասվում այդ խախտումներն իրականացրած դպրոցի տնօրեններին, ԿԳ նախարարը պատասխանեց, որ այդ խախտումները թույլ տված դպրոցի տնօրենների ճակատագիրը լինելու է խիստ կախված ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքից` դպրոցների տնօրենների ազատման հարց է լինելու, ինչպես նաև որոշ դպրոցների տնօրեններ էլ կստանան խիստ նխատողություն:
«Իսկ որոշ խախտումների վերաբերյալ գործերը գտնվում են արդեն դատախազությունում»,- հավելեց նա: «Այն տնօրենները, որոնք խախտումը մի քանի անգամ են թույլ տվել, նրանք հաստատ հեռացվելու են աշխատանքից»,-վստահեցրեց ԿԳ նախարարը:
ԿԳ նախարարի խոսքով, այսուհետև դպրոցներում ստուգումները լինելու են պարբերաբար: «Տարիներ շարունակ դպրոցներում այս ծավալով ստուգումներ չի իրականացվել: Ես բազմիցս ասել եմ, մեր հանրակրթության որակի թիվ մեկ խնդիրը դա կառավարման որակն է»,- ասաց նա:
Իսկ ինչպես է լուծվելու այդ 39 երեխաների դպրոցում ուսման հարցը, ԿԳ նախարարը պատասխանեց, որ առաջիկայում իրենք որոշում կկայացնեն ու հավելեց, որ այն լինելու է աշակերտների օգտին:
«Այդ 39 աշակերտներին թույլ կտանք ուսումը շարունակել 11-րդ դասարանում, այն դասարանում որտեղ իրենք պետք է լինեին, եթե այդ թռիչքը գործած չլինեին»,- ասաց նա:
Նշենք, որ Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի 2009 թվականի նոյեմբերի 26-ի թիվ 949-Ն հրամանով արգելվել է 10-ից 11-րդ դասարան էքստեռն կարգով փոխադրումը:

Министр образования и науки: Нарушившие указ директора будут уволены или получат строгий выговор
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян обещал наказать директоров школ, нарушивших указ о запрете экстерн перевода в выпускной класс.
Сегодня на пресс-конференции он сообщил, что судьба допустивших нарушения директоров школ будет сильно зависеть от трудового кодекса РА, будет поставлен вопрос их увольнения, а некоторые директора получат строгие выговоры.
«По некоторым нарушениям начато расследование в прокуратуре. А те директора, которые допустили нарушения несколько раз, они точно будут сняты с должности», - заверил министр образования и науки.
А. Ашотян рассказал, что к началу первого единого государственного экзамена они не успели подвести итоги своих исследований в школах. «Мы начали исследования еще в феврале, и продолжим их до конца июня. Мы должны проверить дела всех учеников 10-11-ых классов», - сказал он.
«Мы провели колоссальную работу, и собрали данные со всех школ республики. При обнаружении каждого нарушения мы несколько раз его проверяли. Мы несколько раз просеяли информацию, пока окончательно уточнили список детей, окончивших школу экстерном», - сказал он.
Министр образования и науки заверил, что впредь проверки в школах будут носить перманентный характер. «Годы напролет в школах Армении не проводилось проверок в таком объеме. Я не раз говорил, что проблема номер один нашего образования – это проблема управления», - сказал он.
Что касается будущего 39-и учеников, то министр заметил, что в ближайшее время по этому вопросу будет вынесено решение, причем, в пользу учеников.
«Мы позволим им продолжить обучение в 11-ом классе, в том классе, в котором они должны были быть, если бы не совершили перелет», - сказал он.
Заметим, что указом министра образования и науки Армении от 26.11.09 запрещен перевод экстерном в выпускной класс.