Քննության համար երեք ժամը բավարար է. Չորրորդ ժամն արդեն անկառավարելի է. Մկրտչյան
Այսօր լրագրողները կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանից հետաքրքրվեցին, թե թեստերում ընդգրկված 80 հարցի պատասխանելու համար արդյոք բավարար է դիմորդներին տրվող երեք ժամը:
Մ. Մկրտչյանն ասաց, որ հարցը քննարկվել է շատ երկար, սակայն երեք ժամի մասին որոշումն ընդունվել է հատուկ հետազոտությունների, փաստերի ու երևույթների հիման վրա: Դրանց արդյունքում որոշվել է, որ երեք ժամն ամենաօպտիմալ տարբերակն է ու դա որևէ մեկի կամայական ցանկությունը չէ:
«Այս երեք տարվա քննությունների ժամանակ բոլոր տեսակի կազմակերպիչները մատնանշում են, որ երեք ժամից հետո ոչ մի երեխա չի աշխատում: Չորրորդ ժամում ընդհանարապես աշախատանք չի գնում: Չորրորդ ժամը դառնում է անկառավարելի, չորրոդ ժամը դիմորդների մեծ մասն օգտագործում են այստեղից-այնտեղից ինչ-որ բան կորզելու համար»,-քննությունների երեքժամյա տևողության մասին նման բացատրություն տվեց բանախոսը:

Armenian Deputy Minister of Education and Science Manuk Mkrtchyan was inquired at a press conference today whether during the school-leaving joint exams 3 hours provided to applicants are enough for taking 80-question tests.
M. Mkrtchyan said the issue has long been discussed and the decision on providing 3 hours has been taken basing on special observations, facts and phenomena. These showed that three hours is the most optimal variant and it is not somebody’s self-will decision.
“During the three years the organizers of the joint exams have been stating that applicants do not work after the first three hours. No work is done during the fourth hour at all. The fourth hour becomes unmanageable and the applicants use it for finding out some answers from hither or thither,” the Deputy Minister explained.