Թեստերի հեղինակները չեն պատժվի. Պատիժ պահանջելը թույն է. Փոխնախարար
«Էդ ի՞նչ հանացագործություն են արել, որ պատժվեն»,-այսօր ի պատասխան լրագրողներից մեկի հարցին, թե կպատժվե՞ն արդյոք հայոց լեզու և գրականություն առարկաների թեստերի հեղինակները, նման պատասխան հնչեցրեց ԿԳ փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանը, ու խորհուրդ տվեց հարցը տվող լրագրողին թույնը մեջից հանել:
«Դու արդեն պատիժ ես պահանջում, իսկ պատիժ պահանջելն արդեն թույն է: Աղջիկ ջան, քանի որ դու երկար ես ապրելու էս կյանքում, ես ուզում եմ իմանաս, քանի ձևեր են լինում պատժի»,-բացատրեց նախարարի տեղակալը, ապա ասաց, որ պատիժներից մեկն էլ այն է, որ մարդ հասարակության առջև ընդունում է իր սխալը, երկրորդ ձևն էլ այն է, որ թեստ գրելու հարցով այլևս այդ մարդկանց չենք դիմում:
«Չենք տանում նստացնում, չենք տանում վիզը կտրում, ուղղակի չենք դիմում, դա էլ է պատժի ձև»,-ասաց Մ. Մկրտչյանը, ով ասուլիսի վերջում արդեն հայտարարեց, որ անձամբ ինքը կդիմի այս և նախորդ տարվա թեստերի հեղինակներին կրկին թեստ գրելու խնդրանքով: Մկրտչյանն ասաց, որ նրանցից մի քանիսն արդեն իսկ հայտարարել են, որ երբեք այլևս թեստ չեն գրելու, օրինակ Սեյրան Գրիգորյանն ու Փառանձեմ Մեյթիխանյանը, քանի որ չեն ցանկանում, ինչպես ներկայացրեց Մ. Մկրտչյանը, «տհաճ երևույթների հետ շփվել»:
«Ես հաճույքով կդիմեմ և տիկին Փառանձեմին, և տիկին Աշխենին, և Սեյրան Գրիգորյանին, և Աշոտ Աբրահամյանին, և Յուրա Ավետիսյանին: Ես դիմելու եմ, ի՞նչ հիմքերով ես պետք է Փառանձեմին չդիմեմ»,-ասաց նա:
Բանախոսն ասաց, որ հեղինակները ջանասիրաբար աշխատել են, սակայն այնքան էլ լավ չի ստացվել: «Մարդուն կարելի է չարամտության մեջ մեղադրել, եթե նա ամբողջությամբ չի նվիրվել աշխատանքին, չի ուզեցել լավ բան անի: Ինչի՞ց է երևում, որ այդ մարդիկ ուզեցել են չար բան անել»,-ասաց նա, ավելացնելով, այսօր խնդիրն ոչ թե պատասխանատվության ենթարկելու հարցն է, այլ ստեղծված լարվածությունը թոթափելը:
Մ. Մկրտչյանը նաև հայտարարեց, որ հայոց լեզու և գրականություն առարկանների դեպքում 0.5-1 բալ կավելացվի այն 3-4 առաջադրանքրի համար, որոնք վիճահարույց են եղել:
«Քննարկումները շարունակվում են: Ավելորդ հույսեր որպեսզի չկապեն, շատերը կարծում են մի 3-4 բալ կավելացվի, բայց այդպես չէ»,-ասաց նա:

Замминистра образования: Составители тестов не будут наказаны, они хотели как лучше
Какое преступление они совершили, что должны быть наказаны? Такой вопрос задал сегодня на пресс-конференции заместитель министра образования и науки Манук Мкртчян в ответ на вопрос, будут ли наказаны составители тестов. Он посоветовал журналистке, задавшей вопрос, искоренить из себя “яд”.
“Ты требуешь наказания, а это яд. Девочка моя, поскольку ты еще долго будешь жить, я хочу, чтоб ты знала, сколько есть методов наказания”, - объяснил заместитель министра образования. Он заметил, что один из методов наказания – это когда человек перед лицом общества принимает свою ошибку, а второй способ наказания заключается в том, что мы больше не обращаемся к этому человеку для написания тестов.
“Не сажаем, не рубим голову с плеч, просто не обращаемся, это тоже способ наказания”, - сказал М. Мкртчян, который под конец пресс-конференции заметил, что лично он снова обратится с просьбой написать тесты к составителям нынешних и прошлогодних тестов. Замминистра сообщил, что некоторые из составителей тестов уже объявили, что никогда больше этого делать не будут, например, Сейран Григорян и Парандзем Мейтиханян, поскольку не желают “иметь дело с неприятными явлениями”.
“Я с удовольствием обращусь и к госпоже Парандзем, и к Сейрану Григоряну, и к Ашоту Абраамяну, и к Юре Аветисяну. На каких основаниях я не должен к ним обращаться?”, - выразил замминистра свою признательность составителям тестов, которые вызвали столько недовольства у абитуриентов и их родителей.
Эксперт заметил, что авторы усердно работали, но получилось не очень хорошо. “Можно обвинять человека в злонамерении, если он не предан полностью делу, не хочет сделать хорошее дело. Откуда видно, что эти люди хотели сделать что-то злое?”, - сказал он и добавил, что сегодня вопрос не заключается в том, чтобы привлечь их к ответственности, а в том, чтобы снять создавшееся напряжение.
М. Мкртчян заявил, что все экзаменационные оценки по армянскому языку и литературе будут повышены на 0.5-1 балл за те три-четыре задания, которые были спорными.