ՀՀ նախագահը մասնակցել է Միջազգային տնտեսական ֆորումի աշխատանքներին
Սանկտ Պետերբուրգ կատարած աշխատանքային այցի երկրորդ օրը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցեց միջազգային տնտեսական ֆորումի աշխատանքներին:
Ինչպես մանրամասնում է Սանկտ Պետերբուրգում աշխատող Panorama.am-ի թղթակիցը, մասնավորապես, ՀՀ նախագահը ներկա է գտնվել ֆորումի հանդիսավոր բացմանը, մասնակցել «Համաշխարհային տնտեսություն. Վերականգնում և կառավարում» խորագրով լիագումար նիստին: Նիստի ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը, ով խոսելով հետճգնաժամյան իրավիճակի մասին, ասել է, որ առկա զարգացումները լավատեսական հույսեր են ներշնչում:
Նշենք, որ ֆորումի ընթացքում քննարկվում են տարբեր հարցեր, առանցքային հարցերից մեկն է էներգետիկ անվտանգությունը, որն այս տարի էլ չի շրջանցվել:
Ֆորումն անցկացվում է 14-րդ անգամ, այն գնալով ավելի ներկայացուցչական կազմ է հավաքում: Հայաստանը ևս միջոցառմանը մասնակցում է բավականին ներկայացուցչական կազմով, երկրի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակության կազմում են փոխվարչապետը, էկոնոմիկայի, ֆինանսների, սփյուռքի նախարարներն ու այլ պաշտոնատար անձինք: ՀՀ նախագահը երրորդ տարին անընդմեջ մասնակցում է այս ֆորումին:

Президент Армении Серж Саргсян принял участие в работе международного экономического форума
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, во второй день своего рабочего визита в Санкт-Петербург, принял участие в работе международного экономического форума.
Как сообщает корреспондент Panorama.am из Санкт-Петербурга, президент Армении присутствовал на торжественной церемонии открытия форума, принял участие в пленарном заседании на тему “Мировая экономика. Управление восстановлением”. На заседании с приветственным словом выступил президент России Дмитрий Медведев. Говоря о посткризисной ситуации, президент РФ подчеркнул, что нынешнее развитие внушает оптимистические надежды.
В ходе форума обсуждаются различные вопросы, одним из ключевых является вопрос энергетической безопасности, который и на этот раз не обойден стороной.
Форум проводится в 14-ый раз, он постепенно становится более представительным. Армения также принимает участие в форуме в довольно представительном составе: в состав возглавляемой президентом делегации входят вице-премьер, министры экономики, финансов, Диаспоры и другие официальные лица. Президент РА уже третий год подряд принимает участие в этом форуме.
Напомним, что сегодня запланирована также встреча президента РА с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.