«Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» նախաձեռնող խմբի կազմակերպած համերգը չի կայանա. «հանդիպեցինք լուրջ խոչընդոտների
15:31 18/06/2010
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել էր «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» նախաձեռնող խումբը, վաղը Շառլ Ազնավուրի հրապարակում նախաձեռնում է համերաշխության համերգ` օտարալեզու դպրոցների վերաբացման դեմ: Սակայն այն չի կայանալու: Իսկ թե որն է պատճառը, լրագրողներին ներկայացրեցին նախաձեռնող խմբի անդամները:
«Մենք շաբաթ երեկոյան նախաձեռնել էինք կազմակերպել բացօթյա համերգ, որին մասնակցելու պատրաստակամություն էին հայտնել Դավիթ Ամալյանը, Վահան Արծրունին, Արմենոյիդսը, Էդվարդ Զորիկյանը, Վահրամ Թաթիկյանը, ՀՏ Հայկոն, Ռուբեն Հախվերդյանը, Մհեր Մանուկյանը, Մկրտիչ Մկրտչյանը, Շուշան Պետրոսյանը: Սակայն հանդիպեցինք լուրջ խոչընդոտների, ինչի պատճառով էլ մենք այն հետաձգում ենք: Մի քանի օր առաջ մեր նախաձեռնության կողմից քաղաքապետարան է ներկայացվել համապատասխան դիմում, որպես ի գիտություն, որ մենք շաբաթ երեկոյան «Մոսկվա» կինոթատրոնի հարակից տարածքում անցկացելու ենք համերգ: Մեզ ուղղակի ասացին, որ մենք Կենտրոն թաղապետարանի մաքրությամբ զբաղվող բաժնից իրենց թուղթ ներկայացնենք, որ կոմունալ բոլոր խնդիրները այդ բաժինը լուծելու է: Նրանք նախ մեզանից պահանջեցին 50 հազար դրամ:
Մենք այսօր առավոտյան պետք էին գնայինք ու պայմանագիր կնքեինք: Սակայն այսօր առավոտյան թաղապետի տեղակալի հետ հանդիպումից հետո, երբ նա տեղեկացել է միջոցառման բովանդակության մասին, սկսվեցին խոչընդոտները: Այդ բաժնի աշխատակից Հարություն Արոյանը մեզ հետ հեռախոսազրույցում ասաց, եթե նույնիսկ 500 հազար դրամ էլ տաք, մենք ձեզ չենք տրամադրի այդ փաստաթուղթը, այսինքն` մենք հնարավորություն չենք ունենա այդ «ընդունված է ի գիտություն» փաստաթուղթը քաղաքապետարանից ստանալ»,- ասաց նախաձեռնության անդամ Արա Հարությունյանը:
Նախաձեռնության անդամ, իրավաբան Ռոբերտ Ռևազյանն ասաց, որ ինչպես քաղաքապետարանը, այնպես էլ Կենտրոն թաղապետարանը գործել են ոչ օրենքի սահմաններում: Ըստ նրա, իրականում անհրաժեշտություն չի եղել, որ նման փաստաթուղթ ներկայացվի քաղաքապետարան:
«Չգիտեմ` ինչ պատճառներով, միջոցառումը չեղյալ հայտարարելու քաղաքական որոշում է ընդունվել: Մենք այդ տեղեկությունը կոնկրետ քաղաքապետարանից ենք ստացել»,- ասաց Ա. Հարությունյանը:
«Մենք ժամանակ չունենք, որպեսզի իրավական տեսակետից բողոքարկենք: Ճիշտ է, քաղաքապետարանի, Կենտրոնի թաղապետարանի ընդունած որոշումները անօրինական են, սակայն մենք չենք կազմակերպում այդ միջոցառումը, քանի որ կարող է հենց համերգի ժամանակ ինչ-որ միջամտություն լինի: Բավականին գումար էր հարկավոր, իսկ մենք` որպես նախաձեռնություն, չունենք այդքան ռեսուրսներ, որ կազմակերպենք ու իշխանությունների կամակատարությունների զոհ դառնանք»,- ասաց նախաձեռնության անդամ Էդգար Առաքելյանը: Նա ասաց, որ իրենք ուղղակի չեղյալ են հայտարարում շաբաթ օրվա համերգը, բայց առաջիկայում այն անպայման տեղի կունենա:
Նրանք ցանկացել են կազմակերպել շաբաթ, որպեսզի, ինչպես ասացին նախաձեռնության անդամները, հունիսի 21-ին կամ 22-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստից առաջ ցույց տան, որ «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» նախաձեռնության անդամները միայնակ չեն, այլ «մենք շատ ենք»:

Концерт солидарности инициативы против иноязычных школ отменен. Власти Еревана чинят препятствия
Обещанный ранее концерт солидарности инициативной группы “Мы против повторного открытия иноязычных школ” не состоится, поскольку администрация района Кентрон Еревана чинит препятствия. Об этом сообщили сегодня журналистам члены инициативной группы.
“Мы встретили серьезные препятствия и вынуждены отложить концерт”, - сообщили они. По их словам, инициативная группа несколько дней назад поставила мэрию в известность, что в субботу на площади у кинотеатра “Москва” состоится концерт. “Нам сказали, что мы должны представить справку из отдела администрации Кентрона, который отвечает за уборку территорий, что отдел решит все коммунальные вопросы. Сначала они потребовали у нас 50 000 драмов. Сегодня утром мы должны были подписать с ними договор, но после встречи с заместителем главы администрации, то есть, после того, как он ознакомился с содержанием нашей инициативы, начались препятствия. Сотрудник отдела Арутюн Ароян сказал нам по телефону, что если даже мы заплатим 500 000 драмов, нам эту справку не выдадут, то есть, мы не сможем получить в мэрии документ о принятии к сведению”, - рассказал член инициативной группы Ара Арутюнян.
Юрист Роберт Ревазян заметил, что как мэрия, так и районная администрация Кентрона действовали вне рамок закона. По его словам, на деле необходимости в справке, которую потребовала мэрия, нет.
“Я не знаю, по каким причинам, но для срыва мероприятия принято политическое решение. Мы получили такие сведения из мэрии”, - заметил А.Арутюнян.
“У нас нет времени, чтобы обжаловать данное решение в правовом порядке. Правда, решения районной и городской администрации незаконные, но мы не проведем концерт по той причине, что может быть какое-то вмешательство во время концерта», - сказал член инициативы Эдгар Аракелян. Он сообщил, что они просто отменят завтрашний концерт, но в ближайшее время он обязательно состоится. Э.Аракелян заметил, что для концерта была выбрана эта суббота, чтобы накануне внеочередного заседания НС РА 21 или 22 июня показать, что члены инициативы “Мы против повторного открытия иноязычных школ” не одиноки в своем начинании, а “нас много”.
Напомним, что ранее члены инициативы распространили сообщение о том, что в субботу 19 июня на площади Шарля Азнавура состоится концерт солидарности инициативе.
Готовность принять участие в концерте выразили Давид Амалян, Ваан Арцруни, “Арменоидс”, Эдвард Зорикян, Ваграм Татиксян, АТ Айко, Рубен Ахвердян, Мгер Манукян, Мкртич Мкртчян, Шушан Петросян.