«Երաժշտության տոն»` Երևանում ու մարզերում. Ո՞ւր գնալ և ի՞նչ լսել
Հունիսի 21-ին Հայաստանում նշվելու է «Երաժշտության տոնը», որի ընթացքում Երևանի և մարզերի կենտրոնական փողոցները, բացօթյա սրճարանների հարակից տարածքները ողողվելու են բազմաժանր երաժշտական կատարումներով` դասական, երգչախմբային, ժողովրդական, ջազային, ռոք, էլեկտրոնային:
Շառլ Ազանավուրի հրապարակում` ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության ուժերով կայանալու է ռոք համերգ, իսկ «Պողոսյան պարտեզներում» նույն ժամին ելույթ է ունենալու ֆրանսիայից ժամանած «Լավաշ» և «Օգրը դը բարբաք» ֆրանսիական էթնո-ջազ խմբերը:
Նշենք, որ ֆրանսիական խմբերը համերգներով հանդես են գալու նաև Արթիկում, Գյումրիում, Վանաձորում, Մեծամորում, Արտաշատում և Գորիսում:
Բավականին հագեցած է լինելու նաև մարզային ծրագիրը: Հայաստանի 7 մարզի շուրջ 24 քաղաքներում ու գյուղերում կայանալու են համերգներ, տեղի ստեղծագործական ներուժի մասնակցությամբ:
Երաժշտության տոնը Հայաստանում անցկացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության հետ համատեղ: Այս միոցառումը Հայաստանում անցկացվում է արդեն 4-րդ անգամ` սկսած 2007 թվականի հունիսի 21-ից:
Նախաձեռնությունը Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարությանն է (1982 թ.): «Երաժշտության տոնին» միացել են աշխարհի ավելի քան 110 երկրների պրոֆեսիոնալ և ոչ պրոֆեսիոնալ կատարողների: Եվ աշխարհի ավելի քան 350 քաղաքներում ամեն տարի հունիսի 21-ին նշում են «Երաժշտության տոնը»:

В Армении 21 июня пройдет Праздник музыки
В Армении 21 июня пройдет ежегодный «Праздник музыки», который помимо Еревана, охватит также в 24-х города и села семи областей Армении, сообщает пресс-служба министерства культуры.
К традиционному празднику, проводимому в Армении уже четвертый раз по инициативе посольства Франции и министерства культуры  Армении, в этом году присоединятся Aрагацотнская, Гегаркуникская, Лорийская, Ширакская, Армавирская, Котайкская и Вайоц-Дзорская области. Во всем мире около 430 городов более чем 110 стран мира принимают участие в инициируемой с 1982 года министерством культуры Франции акции - «Праздник музыки».
В рамках акции 21 июня в ряде столичных парков, а также в регионах Армении под открытым небом состоятся концерты местных и приглашенных из Франции хоров и оркестров. Начиная с 11.30 утра и до позднего вечера, в кафе и парках на улице Абовяна в центре Еревана будет звучать многожанровая музыка в исполнении профессиональных и не профессиональных музыкантов.
В рамках акции в этом году в Ереване состоятся концерты детско-юношеских духовых оркестров, общественной организации «Унисон», камерного оркестра «Доминантус», других музыкальных коллективов. На площади имени Шарля Азнавура состоится рок-концерт, в то же время в Парке влюбленных выступят французские этно-джаз-ансамбли «Лаваш» и «Огре де Барбак».
Ансамбли «Лаваш» и «Огре де Барбак» дадут концерты также в городах Артик, Гюмри, Ванадзор, Мецамор, Арташат и Горис.