Աֆրիկյան ժանտախտի դեպքեր են գրանցվել նաև Երևանում: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության ու անասնաբուծության պետական տեսչության պետ Գրիշա Բաղյանը: Նրա խոսքով, սակայն, շոգերի հետ կապված ժանտախտը որոշկիորեն անկում է ապրել:
«Պետք է նշել, որ իրադրությունը վերահսկվում է, ու շոգ եղանակը դրական ազդեցություն է ունեցել ժանտախտի տարածման տեմպերի վրա: Հիվանդությունը անկում է ապրում»,-ասաց Գ. Բաղյանը:
Ըստ նրա, դեռևս ժանտախտի դեպքեր շարունակվում են գրանցվել Տավուշի և Լոռու մարզերում: Արդեն սպանդի ենթարկված խոզերի գլխաքանակը հասել է 110 հազարի:
Ինչ վերաբերում է ԼՂՀ-ում գրանցված դեպքերին, Գ. Բաղյանը տվյալներ չկարողացավ տրամադրել:
Նշենք, որ գյուղատնտեսության նախարարության սահմանային հսկիչ կետերի համակարգման բաժնի պետ Ալեքսանդր Ալեքսանյանն էլ Panorama.am-ին ասաց, որ հանրապետությունից խոզի միս չի արտահանվում: Միայն երշիկ է արտահանվում Վրաստան:

В Армении продолжается эпидемия африканской чумы у свиней, случаи болезни зарегистрированы также в Ереване. Об этом Panorama.am сообщил начальник зооветеринарной инспекции министерства сельского хозяйства Гриша Багян. Он сообщил при этом, что в связи с жаркой погодой чума несколько отступила.
“Ситуация находится под контролем, и жаркая погода оказала положительное влияние на сокращение темпов распространения болезни. Чума отступает”, - заверил он.
Г.Багян сообщил, что эпидемия пока продолжается в Тавушской и Лорийской областях. Поголовье уничтоженного из-за эпидемии скота достигает 110 000. Что касается распространения эпидемии в НКР, начальник инспекции не смог предоставить никаких конкретных данных.
Начальник отдела координации пограничных КПП министерства сельского хозяйства Александр Алексанян сообщил Panorama.am, что из Армении свинина не экспортируется, а вывозятся лишь колбасные изделия и только в Грузию.