Իտալացին բան ու գործ չունի՞ գա Հայաստանում դպրոց բացի. Արթուր Բաղդասարյան
Հայաստանում 1500 հանրակրթական դպրոցների կողքին 2 մասնավոր օտար լեզվով ուսուցմամբ դպրոցի գոյությունը չի վտանգում մեր երկրի Ազգային անվտանգությանը: Այսօր այդ մասին կազմակերպված ասուլիսում հայտարարեց Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Նա պարզամիտ որակեց շահարկումները, թե օտար լեզվով ուսուցումն արվելու է հայերենի հաշվին: «Մայրենին մայրենիի տեղն ունի, օտար լեզուն` օտար լեզվի: Այսօր չեք կարող գտնել մի գերմանացու, որը սոսկ խոսում է գերմաներեն, ոչ, նա փայլուն խոսում է նաև անգլերենով, ֆրանսերենով: Մենք գտնում ենք, որ այս մոտեցումը պետք է իրականացվի նաև Հայաստանում», -հայտարարեց Բաղդասարյանը:
Անդրադառնալով «Հանրակրթության մասին» և «Լեզվի մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի շուրջ ստեղծված աղմուկին, ԱԱԽ քարտուղարն ասաց, որ դրանց շուրջ «արհեստական շահարկումներ շատ եղան»:
«Ուղղակի եղան քաղաքական արհեստական շահարկումներ, որոշ քաղաքական ուժեր սկզբում հայտարարեցին, որ իրենք դեմ են, հետո քվեարկեցին կողմ կամ` ընդհակառակը», հավելեց նա:
Նկատենք, որ վերոնշյալ օրինագծերը նախօրեին ընդունվեցին Ազգային ժողովում առաջին ընթերցմամբ, որոնց համաձայն օտար լեզվով ուսուցմամբ դպրոցները 11-ն են լինելու, որից երկուսը ոչ պետական ուսումնական հաստատություններ են Դիլիջանում և Ջերմուկում, որոնք գործունեություն են իրականացնելու 7-րդ դասարանից: Իսկ մյուս 9-ն էլ` միջպետական կամ միջկառավարական համաձայնագրով ստեղծված ուսումնական հաստատություններ են, որոնք ուսումն իրականացնելու են 9-րդ դասարանից:
«Դուք կարծում եք, թե լինելու է 9 կառավարություն, որը գալու է Հայաստանում դպրոց բացի՞: Ընենց չի, որ իտալացին յալվար է գա, ստեղ դպրոց բացի, բան ու գործ չունի՞: Ես գտնում եմ, որ Հայաստանի Ազգային անվտանգությանը այդ երկու դպրոցների գոյությունը չի սպառնում: Մենք խոհեմ որոշում ենք կայացրել, մեր երկրում ունենալով երկու դպրոցներ, մանավանդ որ այդ դպրոցներում օտար լեզվով ուսուցումը լինելու է 7-րդ դասարանից հետո», -եզրափակեց Արթուր Բաղդասարյանը:

Секретарь Совбеза РА: Наличие в Армении двух иноязычных школ не угрожает национальной безопасности
Наличие в Армении рядом с 1500 общеобразовательными школами двух частных школ на иностранных языках никак не угрожает национальной безопасности нашей страны, заявил сегодня на пресс-конференции секретарь Совета безопасности Армении Артур Багдасарян.
По его словам, спекуляции типа “обучение на иностранном языке будет происходить за счет армянского” являются наивными. “Родной язык находится на своем месте, иностранный – на своем. Сегодня не найдешь ни одного немца, который говорит только по-немецки, нет, он блестяще владеет английским и французским. Мы считаем, что такой подход должен быть реализован также в Армении”, - заявил А. Багдасарян. Секретарь Совбеза не пояснил при этом, каким образом планируется научить всех армянских детей иностранным языкам всего в двух школах, ведь по его словам, эти школы будут открыты именно с этой целью.
Касаясь шумихи вокруг поправок к законам РА “О языке” и “Об общем образовании”, секретарь Совбеза заметил, что “было много искусственных спекуляций вокруг них”.
“Просто были искусственные политические спекуляции, некоторые политические силы вначале заявили, что они против, потом проголосовали за или наоборот”, - заметил он.
Напомним, что законопроект вчера был принят парламентом страны в первом чтении. Согласно законопроекту, в Армении будет создано 11 иноязычных школ, из них две – негосударственные, и в них обучение будет начинаться с 7-го класса. Остальные 9 школ будут межправительственными или межгосударственными, и в них обучение будет начинаться с 9-го класса.
“Вы думаете, что найдется 9 правительств, которые придут открывать в Армении школы? Не так, что вот итальянцы прямо мечтают здесь открыть школу. Им что делать нечего?”, - заявил А. Багдасарян, фактически признав, что изначально весь сыр-бор начался из-за того, что председатель совета компании “Тройка-Диалог” Рубен Варданян пожелал открыть школу в Дилижане. И еще таиландская школа регентов пожелала открыть филиал в Джермуке.
“Я считаю, что существование этих двух школ не угрожает национальной безопасности Армении. Мы приняли разумное решение о том, что у нас в стране будут две иноязычные школы, тем более, что обучение в них будет начинаться с 7-го класса”, - заверил А. Багдасарян, еще раз дав понять, что речь идет именно об этих двух школах.