Այսօր Հայաստանում առաջին անգամ մեկնարկում են ԱՊՀ երկրների 6-րդ բաց երիտասարդական «Դելփյան խաղերը»
Այսօր Հայաստանում մեկնարկում է ԱՊՀ երկրների 6-րդ բաց երիտասարդական «Դելփյան խաղերը», որոնք շարունակվելու են մինչև հուլիսի 2-ը:
ԱՊՀ շրջանակներում «Դելփյան խաղերի» անցկացման մասին համաձայնագիր ստորագրել են ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարները: Ընդունված համապատասխան փաստաթղթերի համաձայն` խաղերն անցկացվում են ԱՊՀ երկրների տարածքում, և այս տարի խաղերի անցկացման պարտավորությունը ստանձնել է Հայաստանը (առաջին անգամ): Խաղերի նպատակն է նպաստել ԱՊՀ տարածքում ընդհանուր մշակութային դաշտի ձևավորմանը:
«Դելփյան խաղերին» ընդհանուր առմամբ մասնակցելու է 550 հոգի: Խաղերին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել 14 երկրներից: Ամենամեծ պատվիրակությունը գալու է Ռուսաստանից: Բացի ԱՊՀ երկրներից, «Դելփյան խաղերին» մասնակցելու են նաև պատվիրակություններ Վրաստանից, Լատվիայից, Էստոնիայից, Հնդկաստանից:
Խաղերի կազմակերպիչներն են Հայաստանի ազգային Դելփյան կոմիտեն և Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան:
Երիտասարդական 6-րդ Դելփյան հայաստանյան խաղերը անցկացվում են 2 տարիքային խմբերում` 10-15 և 16-21, 19 անվանակարգերում` դաշնամուր, ջութակ, սաքսոֆոն, ակադեմիական երգեցողություն, ժողովրդական երգեցողություն, ժողովրդական պար և այլն:
Խաղերի շրջանակներում խաղերի կանոնակարգով նախատեսված է, որ «Պատվիրակությունների օր» ծրագրով Հայաստան ժամանած պատվիրակությունները հյուրընկալելու են նաև ՀՀ 8 մարզեր` ներկայացելով իրենց մշակույթը: Խաղերի շրջանակներում կազմակերպվելու է նաև կոնֆերանս:
Խաղերի հաղթողներին, ըստ կանոնակարգի, որոշելու է միջազգային ժյուրին:
Նշենք, որ խաղերի բացման հանդիսավոր արարաղությունը տեղի է ունենալու Ալ. Սպենդիարյանի ազգային ակադեմիական թատրոնում, իսկ փակումը` Մարզահամերգային համալիրում:
«Դելփյան խաղերը» սկզիբ են առել մ.թ.ա. 582 թ և խորհրդանշել են վիշալ Պիթոնի նկատմամբ Ապոլոն Պյութացու տարած հաղթանակը: Խաղերը հիմնականում անցկացվել են Ապոլոնի գլխավոր սրբավայր համարվող Դելփյան տաճարի մոտ, որտեղից էլ ստացել է «Դելփյան խաղեր» անվանումը: Հնում խաղերը կոչվել են նաև Պյութական խաղեր: «Դելփյան խաղերի» նոր շրջան է սկսվել 20-րդ դարում:
ԱՊՀ երկրների «Դելփյան խաղերին» Հայաստանը մասնակցել է 5 անգամ և ընդհանուր թվով շահել է 13 ոսկե, 8 արծաթե և 12 բրոնզե մեդալներ:

В Ереване стартуют VI молодежные Дельфийские игры СНГ
Игры под патронатом Международного Дельфийского комитета продлятся до 2 июля. Мероприятие проходит при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.
В Играх принимают участие 550 молодых деятелей искусств из Армении, Беларуси, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Латвии, Молдовы, России, Таджикистана, Узбекистана, Украины и Эстонии, в возрасте от 10 до 25 лет.
Соревнования пройдут в 19 номинациях народного, классического и современного искусства: фортепиано, скрипка, саксофон, академическое пение, народное пение, эстрадное пение, народный танец, академический танец, цирк на сцене, фотография, изобразительное искусство (живопись, графика), веб-дизайн, пантомима, тележурналистика, мода, ди-джей, актерское искусство, народные художественные промыслы, народные инструменты.
Официальной датой и местом рождения Игр считается 582 г. до н. э., Греция. Вместе с Олимпийскими Дельфийские (раннее название — Пифийские) игры были запрещены более 1600 лет назад и возродились лишь в начале XX века: с 1927 по 1930 год в Греции проводился Дельфийский фестиваль, ставший полным аналогом античных Пифийских игр.
Однако, из-за Второй Мировой войны игры были временно прекращены и возродились только в 2000 году, когда в Москве состоялись I Всемирные Дельфийские игры современности при участии 27 стран. Сегодня членами международного Дельфийского движения являются 63 страны.
Армения уже 5 раз участвовала в Дельфийских играх стран СНГ и завоевала 13 золотых, 8 серебряных и 12 бронзовых медалей.