Այսօր Հայաստանում առաջին անգամ մեկնարկում են ԱՊՀ երկրների 6-րդ բաց երիտասարդական «Դելփյան խաղերը»
Այսօր Հայաստանում մեկնարկում է ԱՊՀ երկրների 6-րդ բաց երիտասարդական «Դելփյան խաղերը», որոնք շարունակվելու են մինչև հուլիսի 2-ը:
ԱՊՀ շրջանակներում «Դելփյան խաղերի» անցկացման մասին համաձայնագիր ստորագրել են ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարները: Ընդունված համապատասխան փաստաթղթերի համաձայն` խաղերն անցկացվում են ԱՊՀ երկրների տարածքում, և այս տարի խաղերի անցկացման պարտավորությունը ստանձնել է Հայաստանը (առաջին անգամ): Խաղերի նպատակն է նպաստել ԱՊՀ տարածքում ընդհանուր մշակութային դաշտի ձևավորմանը:
«Դելփյան խաղերին» ընդհանուր առմամբ մասնակցելու է 550 հոգի: Խաղերին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել 14 երկրներից: Ամենամեծ պատվիրակությունը գալու է Ռուսաստանից: Բացի ԱՊՀ երկրներից, «Դելփյան խաղերին» մասնակցելու են նաև պատվիրակություններ Վրաստանից, Լատվիայից, Էստոնիայից, Հնդկաստանից:
Խաղերի կազմակերպիչներն են Հայաստանի ազգային Դելփյան կոմիտեն և Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան:
Երիտասարդական 6-րդ Դելփյան հայաստանյան խաղերը անցկացվում են 2 տարիքային խմբերում` 10-15 և 16-21, 19 անվանակարգերում` դաշնամուր, ջութակ, սաքսոֆոն, ակադեմիական երգեցողություն, ժողովրդական երգեցողություն, ժողովրդական պար և այլն:
Խաղերի շրջանակներում խաղերի կանոնակարգով նախատեսված է, որ «Պատվիրակությունների օր» ծրագրով Հայաստան ժամանած պատվիրակությունները հյուրընկալելու են նաև ՀՀ 8 մարզեր` ներկայացելով իրենց մշակույթը: Խաղերի շրջանակներում կազմակերպվելու է նաև կոնֆերանս:
Խաղերի հաղթողներին, ըստ կանոնակարգի, որոշելու է միջազգային ժյուրին:
Նշենք, որ խաղերի բացման հանդիսավոր արարաղությունը տեղի է ունենալու Ալ. Սպենդիարյանի ազգային ակադեմիական թատրոնում, իսկ փակումը` Մարզահամերգային համալիրում:
«Դելփյան խաղերը» սկզիբ են առել մ.թ.ա. 582 թ և խորհրդանշել են վիշալ Պիթոնի նկատմամբ Ապոլոն Պյութացու տարած հաղթանակը: Խաղերը հիմնականում անցկացվել են Ապոլոնի գլխավոր սրբավայր համարվող Դելփյան տաճարի մոտ, որտեղից էլ ստացել է «Դելփյան խաղեր» անվանումը: Հնում խաղերը կոչվել են նաև Պյութական խաղեր: «Դելփյան խաղերի» նոր շրջան է սկսվել 20-րդ դարում:
ԱՊՀ երկրների «Դելփյան խաղերին» Հայաստանը մասնակցել է 5 անգամ և ընդհանուր թվով շահել է 13 ոսկե, 8 արծաթե և 12 բրոնզե մեդալներ:

Armenia hosts CIS 6th open youth “Delphic Games” which will last until July 2.
Heads of CIS Governments signed treaty on holding CIS “Delphic Games”. According to the agreement the games are held in CIS member states, and this year, first time ever, Armenia is authorized to host “Delphic Games”.
About 550 people from 14 countries will attend the games. Russia sends the largest delegation, besides delegations from Georgia, Latvia, Estonia and India will as well attend the games.
The organizers of the games are Armenia’s national Delphic committee and State Philharmonic. Armenia presents two age groups – 10-15 and 16-21 in 19 categories – piano, violin, saxophone, academic song, folk song, folk dance, etc.
An international jury is authorized to define the winners.
The historical timeframe of the Pythian Games starts 582 BCE, when the administration of the Games was handed over to the Delphic Amphiktyonia, a council of the twelve Greek tribes, to end the Holy War in the past. Since then they did not take place every eight years as in the past, but every four years, one year prior to the Olympic Games, presumably end-August.
In the beginning only musical contests were held in the Pythian Games then extended by singing to guitar performances. These retained great importance as also in the other big Festivals, although with the new rearrangement of the Pythian even the gymnastic competitions and the chariot racing and horse riding found its introduction to the games.