Ռ. Կիրակոսյան. «Սովորական ցեղասպանություն. Սումգայիթ, փետրվար, 1988» ֆիլմն ամբողջ աշխարհի համար է
«Սովորական ցեղասպանություն» շարքի երկրորդ` «Սումգայիթ, փետրվար, 1988» փաստագրական ֆիլմի անգլալեզու տարբերակն արդեն պատրաստ է: Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնում տեղի ունեցած ֆիլմի շնորհանդեսի ժամանակ ՌԱՀՀԿ տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանն ասաց, որ այս ֆիլմը ոչ միայն հայերի, այլ ամբողջ աշխարհի համար է` որպես ապացույց, թե ինչ է կատարվել 1988 թ. Սումգայիթում խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Սումգայիթ, փետրվար, 1988. Սովորական Ցեղասպանություն»-ն այս շարքի երկրորդ ֆիլմն է: Առաջինը` «Բաքու, հունվար, 1990» առաջին ֆիլմն է: «Սովորական Ցեղասպանություն» ֆիլմաշարն իրականացվում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից «Հանրային կապերի և տեղեկատվության» կենտրոնի կողմից: Ֆիլմերը թարգմանվել է տարբեր լեզուներով, տարածվել խտասկավառակների միջոցով, տեղադրվել ինտերնետում:
«Ֆիլմը հիմնված է բացառապես փաստավավերագրական նյութերի վրա. ներկայացված են էքսկլյուզիվ տեսանյութեր, ֆոտոփաստաթղթեր, ականատեսների վկայություններ, քննության և դատական գործընթացների մասին նյութեր, որոնք ցուցադրվում են առաջին անգամ ու ոչ միայն բացահայտում են ճշմարտությունը Սումգայիթում տեղի ունեցածի մասին, այլև ապացուցում են, որ այդ իրադարձությունները կազմակերպված էին Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների և իշխանությունների կողմից, դրանցում հանցավոր դեր է ունեցել Խորհրդային Միության ղեկավարությունը»,- ասաց նախագծի հեղինակ, լրագրող Մարինա Գրիգորյանը: Նա նաև կարևորեց ֆիլմն այն առումով, որ վերջ է դնում 22 տարի շարունակ Ադրբեջանի կողմից Սումգայիթի շուրջ շրջանառվող խեղաթյուրումներին ու շահարկումներին: «Տեսանյութն ապացուցում է, թե ով և ինչ նպատակով էր կազմակերպել Սումգայիթը»,- ասաց նա:
Մ. Գրիգորյանը նշեց, որ ֆիլմը կարևոր է ոչ միայն պատմական առումով, այլ նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացում: «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ հանդես եկան, որտեղ նշվում էր նաև փախստականների վերադարձի մասին իրենց նախկին բնակավայրեր: Կարծում եմ, որ այս ֆիլմը, ինչպես նաև Բաքվի մասին պատմող ֆիլմը, հստակ պատասխան կարող են տալ այն հարցին` կարո՞ղ են հայերը վերադառնալ Ադրբեջան և ի՞նչ է սպասվում նրանց այնտեղ»,- ասաց նա ու ավելացրեց, որ միջազգային երաշխիքները, որոնց մասին կրկին ասված է այդ հայտարարության մեջ, շատ լավ հայտնի են հայությանը, քանի որ 3 օր դեռևս կանգուն ու կայուն Սովետական Միությունում անպատիժ ու անարգելք կատարվել են վայրագություններ և որևէ մեկը չի միջամտել, չի կանխել դրանք:

"An Ordinary Genocide: Sumgait, February, 1988" documentary for the whole world, R. Giragosian says
The English version of "An Ordinary Genocide: Sumgait, February, 1988" documentary is ready already. At the presentation in the Armenian Center for National and International Studies (ACNIS) today, ACNIS Director Richard Giragosian said the film is not only for the Armenians but for the whole world as it evidences what happened in Sumgait in 1988 against peaceful people.
This is the second film in “An Ordinary Genocide” film series, initiated by the PR and Information Center” of the Armenian President’s Administration. The first film “Baku, January, 1990” was screened in January this year. It has been translated into several languages and was spread in the internet and through DVDs.
“The film is based exceptionally on documentary materials: exclusive videos, photo documents, evidence by the witnesses, materials on judicial proceedings have been presented, shown for the first time and these not only reveal the truth about what happened in Sumgait but also prove that these events were organized by special services and the leadership of Azerbaijan, with a criminal role and participation of the Soviet Union authorities,” the initiator of the film series, journalist Marina Grigoryan said.
According to her, the film is also significant as it puts an end to Azerbaijan’s 22-year-long distortions over Sumgait. “The film proves who and why organized Sumgait,” she highlighted.
M. Grigoryan said the film is important not only in terms of history but in the Nagorno-Karabakh negotiating process as well.
“The Presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chair states issued a joint statement on Nagorno-Karabakh noting that refugees should return to their residences. I think the film can give a clear answer whether Armenians can return to Azerbaijan and what they can expect there,” she said. As to the international guarantees, mentioned in the statement, the Armenians are very well aware of them, as still in times of stable Soviet Union 3-day violence remained unpunished and no one interfered, no one prevented them," she said.