Ռ. Կիրակոսյան. «Սովորական ցեղասպանություն. Սումգայիթ, փետրվար, 1988» ֆիլմն ամբողջ աշխարհի համար է
«Սովորական ցեղասպանություն» շարքի երկրորդ` «Սումգայիթ, փետրվար, 1988» փաստագրական ֆիլմի անգլալեզու տարբերակն արդեն պատրաստ է: Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնում տեղի ունեցած ֆիլմի շնորհանդեսի ժամանակ ՌԱՀՀԿ տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանն ասաց, որ այս ֆիլմը ոչ միայն հայերի, այլ ամբողջ աշխարհի համար է` որպես ապացույց, թե ինչ է կատարվել 1988 թ. Սումգայիթում խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Սումգայիթ, փետրվար, 1988. Սովորական Ցեղասպանություն»-ն այս շարքի երկրորդ ֆիլմն է: Առաջինը` «Բաքու, հունվար, 1990» առաջին ֆիլմն է: «Սովորական Ցեղասպանություն» ֆիլմաշարն իրականացվում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից «Հանրային կապերի և տեղեկատվության» կենտրոնի կողմից: Ֆիլմերը թարգմանվել է տարբեր լեզուներով, տարածվել խտասկավառակների միջոցով, տեղադրվել ինտերնետում:
«Ֆիլմը հիմնված է բացառապես փաստավավերագրական նյութերի վրա. ներկայացված են էքսկլյուզիվ տեսանյութեր, ֆոտոփաստաթղթեր, ականատեսների վկայություններ, քննության և դատական գործընթացների մասին նյութեր, որոնք ցուցադրվում են առաջին անգամ ու ոչ միայն բացահայտում են ճշմարտությունը Սումգայիթում տեղի ունեցածի մասին, այլև ապացուցում են, որ այդ իրադարձությունները կազմակերպված էին Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների և իշխանությունների կողմից, դրանցում հանցավոր դեր է ունեցել Խորհրդային Միության ղեկավարությունը»,- ասաց նախագծի հեղինակ, լրագրող Մարինա Գրիգորյանը: Նա նաև կարևորեց ֆիլմն այն առումով, որ վերջ է դնում 22 տարի շարունակ Ադրբեջանի կողմից Սումգայիթի շուրջ շրջանառվող խեղաթյուրումներին ու շահարկումներին: «Տեսանյութն ապացուցում է, թե ով և ինչ նպատակով էր կազմակերպել Սումգայիթը»,- ասաց նա:
Մ. Գրիգորյանը նշեց, որ ֆիլմը կարևոր է ոչ միայն պատմական առումով, այլ նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացում: «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ հանդես եկան, որտեղ նշվում էր նաև փախստականների վերադարձի մասին իրենց նախկին բնակավայրեր: Կարծում եմ, որ այս ֆիլմը, ինչպես նաև Բաքվի մասին պատմող ֆիլմը, հստակ պատասխան կարող են տալ այն հարցին` կարո՞ղ են հայերը վերադառնալ Ադրբեջան և ի՞նչ է սպասվում նրանց այնտեղ»,- ասաց նա ու ավելացրեց, որ միջազգային երաշխիքները, որոնց մասին կրկին ասված է այդ հայտարարության մեջ, շատ լավ հայտնի են հայությանը, քանի որ 3 օր դեռևս կանգուն ու կայուն Սովետական Միությունում անպատիժ ու անարգելք կատարվել են վայրագություններ և որևէ մեկը չի միջամտել, չի կանխել դրանք:

Р. Киракосян: Фильм «Сумгаит, февраль, 1988» - доказательство этих событий для всего мира
Этот фильм не только для армян, он для всего мира, и это доказательство того, что случилось с мирным армянским населением Сумгаита в 1988 году, заявил сегодня директор армянского центра национальных и стратегических исследований Ричард Киракосян во время презентации английской версии фильма «Сумгаит, февраль, 1988», снятого в рамках проекта «Обыкновенный геноцид».
Напомним, что это второй фильм, снятый в рамках проекта «Обыкновенный геноцид» при содействии Центра информации и общественных связей аппарата президента РА. Премьера первого фильма – “Баку, январь, 1990” состоялась в январе 2010 года, фильм переведен на несколько языков и распространяется в формате компакт-дисков и в сети Интернет.
“Фильм основан исключительно на документальных материалах, представлены эксклюзивные видеоматериалы, фотодокументы, свидетельства очевидцев, материалы о следствии и судебном процессе, которые демонстрируются впервые, и не только выявляют правду о том, что было в Сумгаите, но и доказывают, что это все было организовано спецслужбами и руководством Азербайджана при преступном попустительстве руководства Советского Союза», - сказала автор проекта, журналист Марина Григорян. Она заметила, что фильм покончит с фальсификациями и спекуляциями Азербайджана на эту тему. “Фильм доказывает, кто и с какой целью организовал Сумгаит”,- заверила М. Григорян.
По словам журналиста, фильм важен не только в историческом плане, но он важен для переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта. “Президенты стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением по карабахскому урегулированию, в котором сказано также о возвращении беженцев на свои прежние места проживания. Я думаю этот фильм, как и первый фильм про погромы в Баку, дадут четкий ответ на вопрос, могут ли армянские беженцы вернуться в Азербайджан, и что их там ждет”, - сказала она и добавила, что международные гарантии, о которых вновь сказано в заявлении, очень хорошо известны армянам, поскольку в течение 3 дней еще в крепком и стабильном Советском Союзе беспрепятственно и безнаказанно творилась жестокость, и никто не вмешался и не остановил это.
Отметим, что фильм «Сумгаит, февраль, 1988» переведен также на русский, французский и арабский языки.