«ՀՀ Սահմանադրության մեկնաբանություններ». Միայն այս դեպքում է հնարավոր, որ Սահմանադրությունը կյանքի կոչվի, միս ու արյուն ստանա
Հայաստանի 15-ամյա Մայր օրենքն արդեն մեկնաբանություններ ունի. 60-ից ավել մասնագետներ` իրավագետներ, սահմանադրագետներ մեկ տարվա ընթացքում 1086 էջից բաղկացած Հայաստանի Սահմանադրության մեկնաբանություններ են պատրաստել: Գերմանիայի տեխնիկական աջակցության ընկերության (GTZ) փորձագետ, սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը, ով նույնպես աշխատել է մեկնաբանությունների վրա ու ասում է` արտառոց էր, որ 15-ամյա Սահմանադրությունը մեկնաբանություններ չուներ:
«Մեկնաբանությունների նպատակը առաջին հերթին իրավաբաններին աջակցելն է` ճիշտ հասկանալ, ըմբռնել ու ճիշտ կիրառել Սահմանադրությունը: Մեկնաբանությունները նաև գիտական են: Սա շատ կարևոր է Հայաստանի սահմանադրական իրավունքի` որպես գիտության զարգացման համար», -նշում է Վարդան Պողոսյանը:
Մինչ այժմ Սահմանադրության մեկնաբանությունների բացակայությունը Պողոսյանը բացատրում է նրանով, որ խորհրդային տարիներին սահմանադրական իրավունք առարկան գիտական լայն ու ամուր հիմքերի վրա դրված չի եղել:
Սահմանադրագետը հույս ունի, որ Սահմանադրության այս մեկնաբանությունները կարող են ելակետ հանդիսանալ Սահամանադրական իրավունք գիտության ապագա զարգացման համար:
«Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ մեկնաբանությունները բոլոր սկզբունքային հարցերին չեն տվել պատասխաններ, որովհետև գիտությունը ժամանակ է պահանջում զարգանալու համար: Սա առաջին փորձն է, որը բնականաբար զերծ չի լինելու թերություններից, բայց ապագա մասնագետը այստեղ ելակետային շատ դրույթներ կգտնի, որոնք նա հետագայում հուսով եմ` կզարգացնի», -նշում է մեր զրուցակիցը:
Հայաստանյան սահմանադրության ու սահմանադրական իրականության մեջ սահմանադրագետը «հսկայական անդունդ» է տեսնում ու նշում է դրա պատճառներից մեկը.
«Քաղաքական կամքի բացակայությունն է առաջին հերթին իշխանությունների մոտ: Ինչո՞ւ է դա այդպես` միայն նրանից է, որ նախագահը, Ազգային ժողովը չե՞ն ցանկանում կիրառել: Ոչ, միայն դա չէ: Մեզ մոտ Սահմանադրությունը դիտարկվել է որպես քաղաքական փաստաթուղթ, քաղաքական հռչակագիր, բայց ոչ իրավաբանական բնույթ ունեցող փաստաթուղթ, այսինքն պարտադիր բոլորի համար` սկսած ամենաբարձր պաշտոնյայից, վերջացրած սովորական քաղաքացով, որի իրավունքները կոչված է պաշտպանելու Սահմանադրությունը»:
Ու թեպետ 15 տարի է անցել Սահմանադրության ընդունումից հետո, հայի վերաբերմունքը Սահմանադրության նկատմամբ մնում է հռչակագրային: Պետք է այդ վերաբերմունքը փոխվի, իսկ փոխվելու համար, ըստ մեր զրուցակցի, քաղաքական կամք է անհրաժեշտ:
«Ներկայումս այդ նախապայմանը, ցավոք սրտի, շատ անբավարար է», -նշում է Վարդան Պողոսյանն ու հավելում, որ Սահմանադրության ճիշտ կիրառման համար նախ պետք է հասկանալ երկրի Մայր օրենքը, իսկ դրան կօգնեն Սահմանադրության մեկնաբանությունների նոր աշխատությունը` «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության մեկնաբանություններ»-ը:
Դրանք ուղղված չեն լայն ընթերցողներին, սակայն քաղաքացիական ակտիվ կեցվածք ունեցողներին շատ պետք կգան: Դրանք առաջին հերթին ուղղված են մասնագետներին, ասենք օրինակ իրավունքը կիրառողներին` դատական համակարգի ներկայացուցիչներին, պաշտոնյաներին, պատգամավորներին, քաղծառայողներին:
Վերլուծելով Սահմանդրության տեքստը` Վարդան Պողոսյանն ասում է, որ ժամանակակից եվրոպական սահմանադրականության տեսանկյունից, ՀՀ Սահմանադրությունը մեծավ մասամբ բավարարում է:
Նրա խոսքով, 2005-ի սահմանադրական բարեփոխումները կարևոր փոփոխություններ կատարեցին ՀՀ Սահմանադրության տեքստում` վերացվել են այն կառուցվածքային բացերը, որոնք խոչընդոտ էին ժողովրդավարական բնականոն զարգացման համար.
«Այն լուծումները, որոնք այսօր կան Սահմանադրության տեքստում, բավարար են, որպեսզի դրանք լիարժեք ապահովեն մարդու իրավունքների պաշտպանությունը մի կողմից և մյուս կողմից` իշխանոթյունների իրական բաժանումը և իշխանության գերկենտրոնացման վտանգի բացառումը: Մի խոսքով, այն տեքստը, որը գոյություն ունի, բավարար հիմք է բնականոն զարգացման համար», -հավելում է Պողոսյանը:
Այն, որ մեր երկրի Սահմանադրությունը ժողովրդավարական է, հաստատում է նաև Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը ու հավելում. «Որպես իրավաբան նշեմ, որ Սահմանադրությունը միշտ չէ, որ արտացոլում է իրավաբանական մտքի մակարդակը: Այն ավելի շատ արտացոլում է քաղաքական փոխհարաբերությունների մշակույթը, որովհետև իրավաբանները պատրաստում են և ըստ էության, ներկայացվում է հանրաքվեի քաղաքական ուժերի կողմից: Եվ այստեղ միշտ չէ, որ իրավաբանները բավարարված են մնում այդ պրոցեսների արդյունքից: Բայց այն, ինչ մենք ունենք, բավարար է, որպեսզի կարողանանք ապահովել ժողովրդավարական զարգացում»:
2005-ի ՍԴ բարեփոխումներից հետո, դրական տեղաշարժեր, ըստ Պողոսյանի, տեղի են ունեցել շատ քիչ բնագավառներում` ՍԴ-ն է սկսել ակտիվ աշխատել օրենքների սահմանադրականությունը ապահովելու հարցում և Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտն է ակտիվ գործում:
ՍԴ մեկնաբանություններից հետո սահմանադրագետը հույսեր ունի. «Միայն այս պարագայում է հնարավոր, որ Սահմանադրությունը կյանքի կոչվի, միս ու արյուն ստանա օրենսդրության մեջ ու կիրառվի կոնկրետ իրավահարաբերություններում»:

Эксперт: Конституция не политическая декларация, а документ, призванный защищать права простых граждан
Основной закон Армении уже имеет комментарии: более 60-и специалистов – правоведы, эксперты конституционного права в течение года подготовили комментарии к Конституции Армении на 1086 страницах. Эксперт компании технической поддержки Германии (GTZ), знаток конституционного права Вардан Погосян, который также работал над этими комментариями, сказал, что это было чем-то из ряда вон выходящим – у 15-летней Конституции не было комментариев.
“Цель комментариев, в первую очередь, - поддержка юристам, чтобы они правильно поняли, восприняли и правильно применяли Конституцию. Комментарии также носят научный характер. Это очень важно для развития конституционного права в Армении как науки”, - сказал В. Погосян.
Отсутствие комментариев до сегодняшнего дня Погосян объяснил тем, что в советские годы предмет конституционное право не был положен на крепкую основу. Эксперт конституционного права надеется, что эти комментарии могут стать отправной точкой для дальнейшего развития конституционного права как науки.
“В то же время следует отметить, что комментарии не дают ответа на все принципиальные вопросы, потому что наука требует времени, чтобы развиваться дальше. Это первая попытка, которая, естественно, не избежит недостатков, но будущий специалист найдет здесь множество отправных положений, которые в дальнейшем он, я надеюсь, разовъет”, - заметил наш собеседник.
Специалист считает, что в Армении между Конституцией и конституционной реальностью пролегла глубокая пропасть, а причина этого, в первую очередь, “ в отсутствии политической воли у властей Армении”.
“Почему это так, только от того, что президент, Национальное собрание не желают применять Конституцию? Нет, не только в этом причина. У нас Конституция рассматривалась как политический документ, политическая декларация, а не документ, имеющий юридический характер, то есть, обязательный для всех, начиная от самого высокого должностного лица и кончая обычным гражданином, чьи права призвана защищать Конституция”.
И, несмотря на то, что прошло 15 лет после принятия Конституции, отношения Армении к Конституции остаются декларативными. Это отношение надо поменять, а для этого, по мнению нашего собеседника, необходима политическая воля.
“На данный момент, к сожалению, политической воли не хватает”, - заметил В. Погосян и добавил, что для правильного применения Конституции, во-первых, надо понять Основной закон, а этому помогут комментарии к Конституции.
Они не рассчитаны на широкий круг читателей, но очень помогут тем, кто имеет активную гражданскую позицию, считает специалист. По его словам, они рассчитаны, в первую очередь, на специалистов, на тех, кто применяет право – представителей судебной системы, официальных лиц, депутатов, гражданских служащих.
Анализируя текст Конституции, В. Погосян заметил, что с точки зрения современной европейской конституционности, Конституция РА по большей части удовлетворяет этим требованиям.
По его словам, реформирование Конституции 2005 года внесло важные изменения в текст Конституции, были устранены те структурные упущения, которые являлись препятствием для естественного демократического развития.
“Те решения, которые сегодня есть в тексте Конституции, удовлетворительны для того, чтобы полноценно обеспечить, с одной стороны, защиту прав человека, а, с другой стороны, реальное разделение ветвей власти и исключение угрозы сверхецентрализации власти. Одни словом, тот текст, который есть, является достаточной основой для естественного развития”, - добавил эксперт.
То, что Конституция нашей страны является демократической, подтверждает также омбудсмен Армен Арутюнян. На днях на пресс-конференции он заявил: “Как юрист я должен отметить, что Конституция не всегда отражает уровень юридической мысли. Она больше отражает культуру политических взаимоотношений, поскольку юристы разрабатывают ее и выносят на референдум, по существу, со стороны политических сил. И здесь не всегда юристы бывают удовлетворены результатами этих процессов. Но того, что мы имеем, вполне достаточно, чтобы обеспечить демократическое развитие”
По мнению В. Погосяна, после реформы Конституционного суда 2005 года позитивные сдвиги наметились в ограниченных сферах: КС стал активно работать в вопросе обеспечения конституционности, а также активно действует институт защитника прав человека.
После того, как разработаны комментарии к Конституции, эксперт считает, что только так “Конституция будет воплощена в жизнь, обрастет плотью и кровью в законодательстве и будет применяться в конкретных правовых отношениях”