«ՀՀ Սահմանադրության մեկնաբանություններ». Միայն այս դեպքում է հնարավոր, որ Սահմանադրությունը կյանքի կոչվի, միս ու արյուն ստանա
Հայաստանի 15-ամյա Մայր օրենքն արդեն մեկնաբանություններ ունի. 60-ից ավել մասնագետներ` իրավագետներ, սահմանադրագետներ մեկ տարվա ընթացքում 1086 էջից բաղկացած Հայաստանի Սահմանադրության մեկնաբանություններ են պատրաստել: Գերմանիայի տեխնիկական աջակցության ընկերության (GTZ) փորձագետ, սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը, ով նույնպես աշխատել է մեկնաբանությունների վրա ու ասում է` արտառոց էր, որ 15-ամյա Սահմանադրությունը մեկնաբանություններ չուներ:
«Մեկնաբանությունների նպատակը առաջին հերթին իրավաբաններին աջակցելն է` ճիշտ հասկանալ, ըմբռնել ու ճիշտ կիրառել Սահմանադրությունը: Մեկնաբանությունները նաև գիտական են: Սա շատ կարևոր է Հայաստանի սահմանադրական իրավունքի` որպես գիտության զարգացման համար», -նշում է Վարդան Պողոսյանը:
Մինչ այժմ Սահմանադրության մեկնաբանությունների բացակայությունը Պողոսյանը բացատրում է նրանով, որ խորհրդային տարիներին սահմանադրական իրավունք առարկան գիտական լայն ու ամուր հիմքերի վրա դրված չի եղել:
Սահմանադրագետը հույս ունի, որ Սահմանադրության այս մեկնաբանությունները կարող են ելակետ հանդիսանալ Սահամանադրական իրավունք գիտության ապագա զարգացման համար:
«Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ մեկնաբանությունները բոլոր սկզբունքային հարցերին չեն տվել պատասխաններ, որովհետև գիտությունը ժամանակ է պահանջում զարգանալու համար: Սա առաջին փորձն է, որը բնականաբար զերծ չի լինելու թերություններից, բայց ապագա մասնագետը այստեղ ելակետային շատ դրույթներ կգտնի, որոնք նա հետագայում հուսով եմ` կզարգացնի», -նշում է մեր զրուցակիցը:
Հայաստանյան սահմանադրության ու սահմանադրական իրականության մեջ սահմանադրագետը «հսկայական անդունդ» է տեսնում ու նշում է դրա պատճառներից մեկը.
«Քաղաքական կամքի բացակայությունն է առաջին հերթին իշխանությունների մոտ: Ինչո՞ւ է դա այդպես` միայն նրանից է, որ նախագահը, Ազգային ժողովը չե՞ն ցանկանում կիրառել: Ոչ, միայն դա չէ: Մեզ մոտ Սահմանադրությունը դիտարկվել է որպես քաղաքական փաստաթուղթ, քաղաքական հռչակագիր, բայց ոչ իրավաբանական բնույթ ունեցող փաստաթուղթ, այսինքն պարտադիր բոլորի համար` սկսած ամենաբարձր պաշտոնյայից, վերջացրած սովորական քաղաքացով, որի իրավունքները կոչված է պաշտպանելու Սահմանադրությունը»:
Ու թեպետ 15 տարի է անցել Սահմանադրության ընդունումից հետո, հայի վերաբերմունքը Սահմանադրության նկատմամբ մնում է հռչակագրային: Պետք է այդ վերաբերմունքը փոխվի, իսկ փոխվելու համար, ըստ մեր զրուցակցի, քաղաքական կամք է անհրաժեշտ:
«Ներկայումս այդ նախապայմանը, ցավոք սրտի, շատ անբավարար է», -նշում է Վարդան Պողոսյանն ու հավելում, որ Սահմանադրության ճիշտ կիրառման համար նախ պետք է հասկանալ երկրի Մայր օրենքը, իսկ դրան կօգնեն Սահմանադրության մեկնաբանությունների նոր աշխատությունը` «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության մեկնաբանություններ»-ը:
Դրանք ուղղված չեն լայն ընթերցողներին, սակայն քաղաքացիական ակտիվ կեցվածք ունեցողներին շատ պետք կգան: Դրանք առաջին հերթին ուղղված են մասնագետներին, ասենք օրինակ իրավունքը կիրառողներին` դատական համակարգի ներկայացուցիչներին, պաշտոնյաներին, պատգամավորներին, քաղծառայողներին:
Վերլուծելով Սահմանդրության տեքստը` Վարդան Պողոսյանն ասում է, որ ժամանակակից եվրոպական սահմանադրականության տեսանկյունից, ՀՀ Սահմանադրությունը մեծավ մասամբ բավարարում է:
Նրա խոսքով, 2005-ի սահմանադրական բարեփոխումները կարևոր փոփոխություններ կատարեցին ՀՀ Սահմանադրության տեքստում` վերացվել են այն կառուցվածքային բացերը, որոնք խոչընդոտ էին ժողովրդավարական բնականոն զարգացման համար.
«Այն լուծումները, որոնք այսօր կան Սահմանադրության տեքստում, բավարար են, որպեսզի դրանք լիարժեք ապահովեն մարդու իրավունքների պաշտպանությունը մի կողմից և մյուս կողմից` իշխանոթյունների իրական բաժանումը և իշխանության գերկենտրոնացման վտանգի բացառումը: Մի խոսքով, այն տեքստը, որը գոյություն ունի, բավարար հիմք է բնականոն զարգացման համար», -հավելում է Պողոսյանը:
Այն, որ մեր երկրի Սահմանադրությունը ժողովրդավարական է, հաստատում է նաև Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը ու հավելում. «Որպես իրավաբան նշեմ, որ Սահմանադրությունը միշտ չէ, որ արտացոլում է իրավաբանական մտքի մակարդակը: Այն ավելի շատ արտացոլում է քաղաքական փոխհարաբերությունների մշակույթը, որովհետև իրավաբանները պատրաստում են և ըստ էության, ներկայացվում է հանրաքվեի քաղաքական ուժերի կողմից: Եվ այստեղ միշտ չէ, որ իրավաբանները բավարարված են մնում այդ պրոցեսների արդյունքից: Բայց այն, ինչ մենք ունենք, բավարար է, որպեսզի կարողանանք ապահովել ժողովրդավարական զարգացում»:
2005-ի ՍԴ բարեփոխումներից հետո, դրական տեղաշարժեր, ըստ Պողոսյանի, տեղի են ունեցել շատ քիչ բնագավառներում` ՍԴ-ն է սկսել ակտիվ աշխատել օրենքների սահմանադրականությունը ապահովելու հարցում և Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտն է ակտիվ գործում:
ՍԴ մեկնաբանություններից հետո սահմանադրագետը հույսեր ունի. «Միայն այս պարագայում է հնարավոր, որ Սահմանադրությունը կյանքի կոչվի, միս ու արյուն ստանա օրենսդրության մեջ ու կիրառվի կոնկրետ իրավահարաբերություններում»:

Comments on RA Constitution: Only in this case Constitution can be called to life
Expert, constitutionalist working for the German Organisation for Technical Cooperation (GTZ), Vardan Poghosyan, who has also worked on the comments, says that it was strange for a 15-year-old Constitution not to have comments.
“The comments, first of all, aim at supporting lawyers to understand well, comprehend and duly apply the Constitution. The comments are also scientific. This is very important for the development of the Armenian constitutional law as science,” Vardan Poghosyan said.
The lack of constitutional comments by now is conditioned by the circumstance that constitutional law did not have wide and strong scientific basis in the Soviet period, according to the expert.
The constitutionalist hopes that the comments will really contribute to the further development of the constitutional law as science.
“At the same time I should mention that the comments do not answer all the principle issues as science needs time for development. This is the first attempt, which, naturally, will not come without shortcomings, though, future specialists will find many basic provisions here, which, I hope, they will develop later,” he said.
The constitutionalist sees a “huge gap” between the Armenian Constitution and the constitutional reality and highlights one of its reasons.
“First of all, it is the lack of political will among the authorities. Why is it so: only because the President and the National Assembly do not want to apply it? No, not only. We have been taking the Constitution as a political document, political declaration, which is obligatory for everyone from the highest official to a civilian, and the Constitution is called to protect the rights of all of them.”
Though 15 years have passed since the adoption of the Constitution, Armenians keep treating it as a proclamation. The attitude should change and for making a change, according to him, political will is needed.
“Currently this precondition, unfortunately, is very unsatisfactory,” Vardan Poghosyan said, adding that for correct application of the Constitution, first, one should understand the Mother law, and the new work of the constitutional comments “Comments on the RA Constitution” will help the process.
They are not meant for a wide audience of readers, though, they could come useful to anyone having active civil role. They are, first of all, meant for specialists, judicial system representatives, officials, deputies, civil workers.
The RA Constitution mostly meets the contemporary European Constitution standards, V. Poghosyan said.
According to him, constitutional reforms of 2005 made significant amendments to the Armenian Constitution.
“The solutions, which today the Constitution text includes, are enough to ensure protection of the human rights on the one hand and rule out the threat for super-centralization of power, on the other. In a word, the text which exists could serve as good basis to ensure regular development,” Poghosyan said.
Armenia’s Ombudsman Armen Harutyunyan also affirms that our Constitution is democratic, adding that “Our Constitution is good enough to ensure democratic development.”
Following the constitutional comments, the constitutionalist has hopes: “Only in this case the Constitution can be called to life, bring blood and flesh into the legislation and be applied in certain legal relations.”