Ադրբեջանի կրթության նախարար. «Շրջանավարտների ամենաշատը 30 տոկոսն է ունակ բարձրագույն կրթություն ստանալ»
Ադրբեջանի կրթության նախարար Միսիր Մարդանովը խոստովանել է, որ Ադրբեջանում դպրոցների շրջանավարտների 20-25, ամենաշատը 30 տոկոսն է ունակ կրթությունը շարունակել բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում: Ըստ «Ենի Մուսավաթ»-ի` Մ. Մարդանովն այդ մասին հայտնել է «Լենտ.ազ»-ին տված հարցազրույցում: «Կենտրոնացված քննությունների ժամանակ հարցերի նվազագույնը 20 տոկոսին պատասխանողին ատեստատ է տրվում: Նման գիտելիքների տեր շրջանավարտը ոչ մի բարձրագույն ուսումնական հաստատություն չի կարող ընդունվել»:
Հատկանշական է, որ նախարարը չի կիսում կարծիքն այն մասին, որ Ադրբեջանում կրթությունը հետ է մնում: «Կրթության բնագավառում 20-ից ավելի պետական ծրագրեր են իրականացվում: Ես ամեն օր հետազոտություններ եմ անցկացնում այդ ծրագրերի իրագործման մեջ առկա թերի կողմերը վերացնելու համար: Նախարարության աշխատողների հիմնական մասը գիտական կոչումներ և աստիճաններ ունեն: Ես հպարտ եմ, որ Ադրբեջանի կրթության բնագավառը ղեկավարում եմ նման ժամանակաշրջանում»,- հայտարարել է շրջանավարտների ցածր առաջադիմություն գրանցած նախարարը:

Министр образования Азербайджана: Только 30% выпускников школ способны получить высшее образование
Министр образования Азербайджана Мисир Марданов признался, что только 20-25%, в лучшем случае 30% выпускников средних школ способны продолжить обучения в вузах страны. Согласно газете «Ени Мусават», Мисир Марданов рассказал об этом в интервью «Лент.аз».
«Аттестаты выдаются тем, кто отвечает минимум на 20% вопросов во время единого государственного экзамена. С таким уровнем образования выпускники не смогут поступить ни в одно высшее учебное заведение», - сказал М. Марданов.
Примечательно, что министр при этом не разделяет мнение о том, что в Азербайджане низкий уровень образования. «В сфере образования осуществляются более чем 20 государственных программ. Я ежедневно провожу исследования для устранения существующих в них недостатков. Большая часть сотрудников аппарата министерства- люди со степенями и званиями. Я горжусь тем, что руковожу образовательной системой Азербайджана в такое время»,- заявил министр, признавшийся в низкой успеваемости выпускников азербайджанских школ.