Հիմնադրվելու է աշխարհի հայ կինեմատոգրաֆիստների ասոցիացիա
Ֆրանսահայ անվանի կինոգործիչ, պրոդյուսեր Ալեն Թերզյանի առաջարկով` ստեղծվելու է աշխարհի հայ կինեմատոգրաֆիստների ասոցիացիա: Այսօր երեկոյան «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակներում Հայաստան այցելած բոլոր սփյուռքահայ կինոգործիչները հավաքվելու են` խոսելու այդ առաջարկի մասին: Այսօր դրվելու է աշխարհի հայ կինեմատոգրաֆիստների միության հիմքը: Այս մասին ասաց «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը:
Ըստ նրա` նման նախաձեռնության նպատակն է աջակցել աշխարհի տարբեր երկներում բնակվող այն հայերին, որոնք ցանկանում են մտնել կինոոլորտ, դառնալ ռեժիսոր:
«Տաղանդավոր մարդիկ, որոնք ճարպիկ չեն, կողքից որևէ օգնություն չեն ստանում կամ հարուստ պապաներ չունեն, հաճախ են մնում ստվերում: Հարկավոր է օգնել նրանց»,- ասաց նա` հավելելով, որ պետք է այնպես լինի, որ հայերը ոչ թե որևէ հաջողության հասնելու համար խուսափեն իրենց ինքնությունից, այլ «ավելի ձեռնտու լինի հայ լինելը, հայկական արմատները պահպանելը, հայ կինեմատոգրաֆիստ կոչվելը»:
Ըստ նրա` ասոցիացիայի կենտրոնը լինելու է Հայաստանը, քանի որ «մենք ենք իրենց հայրը, մայրը»: «Մեր ղեկավարներն էլ արդեն սկսել են հասկանալ, որ կինոն կարևոր զենք է»,- ընդգծեց փառատոնի տնօրենը: Նա ասաց, որ ինքը հանդիպելու է վարչապետի, Սփյուռքի ու Մշակույթի նախարարների հետ: «Սկզբից պետք չէ փողի մասին խոսել: Եթե ցանկություն լինի, փող էլ կլինի»,- նշեց Հ. Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ «Ոսկե ծիրան» 7-րդ միջազգային կինոփառատոնը մեկնարկել է հուլիսի 11-ին ու կշարունակվի մինչև հուլիսի 18-ը: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը:

Сегодня будет заложена основа ассоциации армянских кинематографистов мира, сообщил на пресс-конференции в Ереване директор международного кинофестиваля “Золотой абрикос” Арутюн Хачатрян.
Он сообщил, что по предложению известного французского кинодеятеля, продюсера армянского происхождения Алена Терзяна будет создана ассоциация армянских кинематографистов мира. Сегодня вечером все кинодеятели армянского происхождения, съехавшиеся в Ереван на фестиваль “Золотой абрикос”, соберутся, чтобы обсудить данное предложение.
По словам А. Хачатряна, цель данной инициативы – оказать поддержку живущим в разных странах армянам, которые желают вступить в сферу кино, стать режиссером.
“Талантливые люди, не пробивные, не получающие помощь сбоку и не имеющие богатых пап часто остаются в тени. Надо помогать им”, - сказал он, добавив, что надо сделать так, чтобы армяне для достижения успеха не избегали своей идентичности, а чтобы “им было выгоднее быть армянами, сохранять армянские корни, называться армянским кинематографистом”.
По его словам, центром ассоциации будет Армения, поскольку “это мы их отец и мать”. “Наши руководители уже стали понимать, что кино – важное орудие”, - заметил директор фестиваля. Он сказал, что должен встретиться с премьер-министром, министрами диаспоры и культуры. “И не надо с самого начала говорить о деньгах. Если будет желание, деньги тоже будут”, - заверил А. Хачатрян.
Напомним, что 7-ой международный ереванский кинофестиваль “Золотой абрикос” стартовал 11 июля и продлится до 18 июля. Генеральным спонсором фестиваля является компания ВиваСелл-МТС.