Հիմնադրվելու է աշխարհի հայ կինեմատոգրաֆիստների ասոցիացիա
Ֆրանսահայ անվանի կինոգործիչ, պրոդյուսեր Ալեն Թերզյանի առաջարկով` ստեղծվելու է աշխարհի հայ կինեմատոգրաֆիստների ասոցիացիա: Այսօր երեկոյան «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակներում Հայաստան այցելած բոլոր սփյուռքահայ կինոգործիչները հավաքվելու են` խոսելու այդ առաջարկի մասին: Այսօր դրվելու է աշխարհի հայ կինեմատոգրաֆիստների միության հիմքը: Այս մասին ասաց «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը:
Ըստ նրա` նման նախաձեռնության նպատակն է աջակցել աշխարհի տարբեր երկներում բնակվող այն հայերին, որոնք ցանկանում են մտնել կինոոլորտ, դառնալ ռեժիսոր:
«Տաղանդավոր մարդիկ, որոնք ճարպիկ չեն, կողքից որևէ օգնություն չեն ստանում կամ հարուստ պապաներ չունեն, հաճախ են մնում ստվերում: Հարկավոր է օգնել նրանց»,- ասաց նա` հավելելով, որ պետք է այնպես լինի, որ հայերը ոչ թե որևէ հաջողության հասնելու համար խուսափեն իրենց ինքնությունից, այլ «ավելի ձեռնտու լինի հայ լինելը, հայկական արմատները պահպանելը, հայ կինեմատոգրաֆիստ կոչվելը»:
Ըստ նրա` ասոցիացիայի կենտրոնը լինելու է Հայաստանը, քանի որ «մենք ենք իրենց հայրը, մայրը»: «Մեր ղեկավարներն էլ արդեն սկսել են հասկանալ, որ կինոն կարևոր զենք է»,- ընդգծեց փառատոնի տնօրենը: Նա ասաց, որ ինքը հանդիպելու է վարչապետի, Սփյուռքի ու Մշակույթի նախարարների հետ: «Սկզբից պետք չէ փողի մասին խոսել: Եթե ցանկություն լինի, փող էլ կլինի»,- նշեց Հ. Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ «Ոսկե ծիրան» 7-րդ միջազգային կինոփառատոնը մեկնարկել է հուլիսի 11-ին ու կշարունակվի մինչև հուլիսի 18-ը: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը:

At the offer of the French-Armenian renowned cinematographer, producer Alen Terzyan, Association of Armenian Cinematographers worldwide will be established. The suggestion will be discussed Thursday evening by all the Armenian cinematographers who have arrived in Armenia in the frames of Golden Apricot 7th International Film Festival, the director of the festival Harutyun Khanchatryan said today.
According to him, the initiative aims at supporting all the Armenians worldwide, who want to take a step into the world of the cinema and make a career as film directors.
“Talented people, who don't have any sponsors and have no rich dadies, often remain in the shade. We should help them,” he said.
The headquarters of the Association will be in Armenia as “we are their father, their mother”, he said. As H. Khachatryan noted, he is intent to meet with the PM, Diaspora and Culture Ministers to talk over the issue.
Golden Apricot 7th International Film Festival got underway in Yerevan July 11 and is due by July 18. VivaCell-MTS is the general sponsor of the festival.