Համաշխարհային բանկի Գործադիր տնօրենների խորհուրդը հուլիսի 15-ին հաստատել է 40 միլիոն դոլարին համարժեք գումարով` Հայաստանի կենսական ճանապարհների բարելավման ծրագրի երկրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորումը (ՀԿՃԲԾ-ԼՖ2): Նշված ծրագիրը կաջակցի Հայաստանի կառավարությանը` գյուղական բնակչության համար երկրի հիմնական ճանապարհների ցանցի հասանելիության արմատական բարելավման և աշխատատեղերի ստեղծման հարցում:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀԲ երևանյան գրասենյակից, այն Հայաստանին կօգնի նաև երկրի տնտեսության և նրա բնակչության բարեկեցության վրա համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը մեղմելու հարցում:
Երկրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորման միջոցով էլ ավելի կընդլայնվեն իրականացման ընթացքում գտնվող 190 կմ ճանապարհների բարելավման աշխատանքները: Ըստ տեղեկատվության, տարիների ընթացքում կենսական նշանակության ճանապարհների վերականգնմանն ու պահպանմանն ուղղված ոչ բավարար ներդրումները հանգեցրել են ճանապարհների ընդհանուր վատ վիճակի և դժվար անցանելիության, իսկ որոշ դեպքերում` այդ ճանապարհների բացարձակ անանցանելիության:
Գյուղական համայնքները հիմնական մայրուղիներին կապող կենսական նշանակության ճանապարհների վատ և անբավարար վիճակը բացասաբար է անդրադառնում գյուղական կյանքի շատ ոլորտների վրա. կորսվում են գործարար հնարավորությունները, երեխաները դժվարանում են դպրոց հասնել, մարդկանց համար դժվար է անհրաժեշտության դեպքում շտապ բժշկական օգնություն ստանալ:
«Ինչպես և առաջին ծրագրի պարագայում, կենսական նշանակության լրացուցիչ ճանապարհների վերականգնումը նաև ժամանակավոր աշխատատեղեր կստեղծի գյուղական վայրերում, որոնք առավել ծանր հարված են կրել ճգնաժամից, և կբարելավի հիմնական սոցիալական ծառայությունների մատչելիությունը»,- նշել է Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի երկրների տարածաշրջանային տնօրեն պրն. Ասադ Ալամը:

WB to provide US$ 40 million for Armenia
The World Bank Board of Executive Directors approved a US$ 40 million loan for the second Additional Financing for the Lifeline Road Improvement Project (LRIP-AF2) for Armenia. This project will assist the Government of Armenia in its on-going efforts to improve accessibility of the country’s main road network for the rural population and to create employment.
According to the WB Yerevan office, it will also help Armenia to further mitigate the impacts of the global economic crisis on the country’s economy and the well-being of its population.
The second additional financing will further scale-up activities under the on-going project to improve the condition of 190 km of roads. Over the years, insufficient investment in the rehabilitation and maintenance of lifeline roads has made the road quality poor, and left some roads difficult to use and others completely impassable.
The poor conditions and inadequacy of the lifeline roads connecting rural communities to the main highways affect many aspects of rural life: it means that business opportunities are lost, children find it hard to get to school, and it is difficult for people to get urgent medical attention when they need it.
“As in the case of the original project, rehabilitation of additional lifeline roads would create temporary jobs in rural areas, which have been hit by the crisis, and improve access to basic social services,” said Asad Alam, World Bank Regional Director for the South Caucasus Countries.