Համաշխարհային բանկի Գործադիր տնօրենների խորհուրդը հուլիսի 15-ին հաստատել է 40 միլիոն դոլարին համարժեք գումարով` Հայաստանի կենսական ճանապարհների բարելավման ծրագրի երկրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորումը (ՀԿՃԲԾ-ԼՖ2): Նշված ծրագիրը կաջակցի Հայաստանի կառավարությանը` գյուղական բնակչության համար երկրի հիմնական ճանապարհների ցանցի հասանելիության արմատական բարելավման և աշխատատեղերի ստեղծման հարցում:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀԲ երևանյան գրասենյակից, այն Հայաստանին կօգնի նաև երկրի տնտեսության և նրա բնակչության բարեկեցության վրա համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը մեղմելու հարցում:
Երկրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորման միջոցով էլ ավելի կընդլայնվեն իրականացման ընթացքում գտնվող 190 կմ ճանապարհների բարելավման աշխատանքները: Ըստ տեղեկատվության, տարիների ընթացքում կենսական նշանակության ճանապարհների վերականգնմանն ու պահպանմանն ուղղված ոչ բավարար ներդրումները հանգեցրել են ճանապարհների ընդհանուր վատ վիճակի և դժվար անցանելիության, իսկ որոշ դեպքերում` այդ ճանապարհների բացարձակ անանցանելիության:
Գյուղական համայնքները հիմնական մայրուղիներին կապող կենսական նշանակության ճանապարհների վատ և անբավարար վիճակը բացասաբար է անդրադառնում գյուղական կյանքի շատ ոլորտների վրա. կորսվում են գործարար հնարավորությունները, երեխաները դժվարանում են դպրոց հասնել, մարդկանց համար դժվար է անհրաժեշտության դեպքում շտապ բժշկական օգնություն ստանալ:
«Ինչպես և առաջին ծրագրի պարագայում, կենսական նշանակության լրացուցիչ ճանապարհների վերականգնումը նաև ժամանակավոր աշխատատեղեր կստեղծի գյուղական վայրերում, որոնք առավել ծանր հարված են կրել ճգնաժամից, և կբարելավի հիմնական սոցիալական ծառայությունների մատչելիությունը»,- նշել է Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի երկրների տարածաշրջանային տնօրեն պրն. Ասադ Ալամը:

ВБ выделил на программу восстановления дорог Армении дополнительно $40 миллионов
Всемирный банк выделил Армении дополнительно $40 миллионов на реализацию программы восстановления жизненно важных дорог Армении.
Как сообщает пресс-служба ереванского офиса ВБ, совет исполнительных директоров Всемирного банка утвердил второе дополнительное финансирование в размере $40 миллионов долларов 15 июля.
Согласно источнику, программа восстановления жизненно важных дорог Армении помогает правительству в вопросе коренного благоустройства и обеспечения доступности сети основных дорог для сельского населения страны и создания рабочих мест.
Программа также поможет Армении ослабить влияние всемирного экономического кризиса на экономику страны и благосостояние населения.
При помощи второго дополнительного финансирования будут продолжены находящиеся уже на стадии реализации работы по реконструкции 190 км дорог. Согласно источнику, недостаточные инвестиции, направленные на восстановление и сохранение жизненно важных дорог, в течение многих лет привели к плохому состоянию дорог и их плохой проходимости, а в некоторых случаях, к полной их непроходимости.
Плохое состояние дорог, связывающих сельские общины с основными магистралями, негативно сказывается на многих сферах сельской жизни, упускаются бизнес-возможности, дети с трудом доходят до школ, людям сложно получить скорую медицинскую помощь в случае необходимости.
“Как и первая программа, дополнительная программа восстановления дорог создаст временные рабочие места в сельских местностях, по которым кризис ударил намного сильнее, а также будет улучшена доступность основных социальных услуг”, - отметил региональный директор ВБ по странам Южного Кавказа Асад Алам.