Orange-ի աջակցությամբ Արագած գյուղում բացվեց համակարգչային կենտրոն
Orange-ը շարունակում է համայնքային զարգացմանն ուղղված իր բարեգործական ծրագրերի իրականացումը: Այսօր Արագածոտնի մարզի Արագած գյուղում բացվեց գերարագ ինտերնետով ապահովված համակարգչային արդիական կենտրոն, որը հիմնվել է Orange-ի և «Շեն» բարեգործական կազմակերության համատեղ ջանքերով, ռազմավարական գործընկերության շրջանակներում:
Նորաբաց համակարգչային սրահը համալրված է 5 համակարգչով, տպիչ/սկաներով, Orange-ի Flybox երթուղիչով և հարմարավետ կահավորանքով, որը գյուղի բնակիչներին հնարավորություն է տալու ոչ միայն կապի մեջ լինել աշխարհի հետ, այլ նաև մասնակցել համակարգչային դասընթացների: Նախագծի համար Orange-ն ընդհանուր առմամբ տրամադրել է 2,348,000 դրամ:
« Ժամանակակից տեխնոլոգիաները զարգանում են անհավատալի արագությամբ, և դրանց կիրառումն ամենօրյա կյանքում ոչ միայն հեշտացնում է մարդկանց կյանքը, կրճատում հեռավորությունները մտերիմների միջև, այլ նաև կարող է խթանել հասարակական, մշակութային, գիտական զարգացումը, ապահովել մարդկանց մշտական տեղեկացվածությունը: Կարծում ենք, որ Հայաստանի ոչ միայն մեծ քաղաքներում, այլ նաև փոքր բնակավայրերում շնորհալի մարդիկ պիտի ունենան միևնույն հնարավորությունները: Այս գիտակցությամբ է Orange-ը կառուցել Հայաստանի ամենաընդարձակ գերժամանակակից 3G+ ցանցը, իսկ այս համակարգչային սրահի բացումը մեզ համար հատկապես կարևոր է, որովհետև անմիջապես կապված է մեր հիմնական բիզնես գործունեություն հետ », ասաց Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
Ինչպես նախորդ նմանօրինակ ծրագրերի դեպքում, այս անգամ նույնպես համակարգչային սրահը կյանքի է կոչվել Orange-ի, «Շեն»-ի և գյուղի համայնքի միասնական ջանքերի շնորհիվ, ինչն էլ երաշխավորելու է ծրագրի հարատևությունն ու երկարատև հաջողությունը:
Orange-ի այս նախաձեռնությունն իրականացվել է հեռավոր և խոցելի համայնքների աջակցության և կայուն զարգացման ռազմավարական ծրագրի շրջանակներում, որի նպատակն է խթանել և աջակցել այդ համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը և վերջիններիս հնարավորություն տալ օգտվել բարձր տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորություններից:

Computer center opened in Aragats village of Aragatsotn region with support of Orange
Orange continues implementing charity projects directed to community development. A modern computer center furnished with broadband Internet was opened today in Aragats village of Aragatsotn region with joint efforts of Orange and “Shen” charity organization in the frames of strategic partnership.
The newly opened computer center is equipped with 5 computers, printer/scanner, Orange Flybox 3G router and comfortable furniture , which will provide possibility to the residents of Aragats not only be connected with the world, but also participate in computer courses. For implementation of this project Orange has allotted total AMD 2,348,000.
“Modern technologies develop with an uncredible speed, and their usage in the everyday life allows not only to make easy people’s life, make distances shorter, but also stimulate social, cultural, scientific development, make people be always informed. We think that talented people in small habitations should have the same opportunities as those in big cities. That’s with this idea that Orange has built the largest 3G+ coverage of Armenia, and the inauguration of this computer room is especially important for us, because it is directly linked to our primary business,” said Bruno Duthoit, Orange CEO.
As other projects, this project is as well has been implemented by joint efforts of Orange, Shen and the community, which will ensure its sustainability and long-term success.
This initiative of Orange was implemented in the frames of the strategic program of support to sustainable development of remote and vulnerable communities, which aims to boost and support social and economic development of these communities and make them fully benefit from the high technologies.