Հայաստանը Ռուսաստանին է ներկայացրել Սևանում սպորտբազա կառուցելու նախագիծ
Հայաստանը ռուսական կողմին է ներկայացրել Սևանում սպորտբազա ստեղծելու ներդրումային նախագիծ: Այս մասին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսանդր Ժուկովը:
Այստեղ բարձրությունը կազմում է 1,9 կմ, ինչը ստեղծում է բավականին լավ պայմաններ բարձր լեռնային պայմաններում մարզիկներին պատրաստվելու համար:
«Եթե Սևանում նման բազա ստեղծվի, այն կարող է դառնալ ծաղկաձորյան բազայի լրացում, և կարելի է օգտագործել թեթև ատլետների, լողորդների, դահուկորդների և բիատլոնիստների մարզվելու համար»,- ասաց Ժուկովը:
Ծաղկաձորը խորհրդային տարիներին ավանդաբար եղել է մարմնամարզիկների մարզաբազա ինչպես ձմեռային, այնպես էլ ամառային մարզաձևերի համար, իսկ այժմ ավելի շատ ռուս մարմնամարզիկներն են այնտեղ մարզվում: Ժուկովի խոսքերով, Ծաղկաձորը կարող է դառնալ բազա ԱՊՀ բոլոր մարմնամարզիկների համար:

Армения представила российской стороне инвестиционный проект по созданию спортивной базы на Севане. Об этом сегодня в Ереване в ходе совместного брифинга с премьер-министром РА Тиграном Саркисяном сообщил вице-премьер России Александр Жуков.
Высота здесь составляет 1.9 км, что создает очень хорошие условия для подготовки спортсменов в условиях высокогорья.
“Если такая база будет создана на Севане, она может стать хорошим дополнением к Цахкадзорской базе, и может быть использована как для подготовки легкоатлетов, пловцов, так и лыжников и биатлонистов”, - сказал Жуков.
Цахкадзор, который в Советские годы традиционно был базой для подготовки всех спортсменов как по зимним, так и летним видам спорта, сейчас все более активно используется спорстменами, особенно российскими. По мнению Жукова, Цахкадзор может стать такой базой для всех спортсменов стран СНГ.