Թուրքիայի Botaş ընկերության և Ադրբեջանի Socar պետական ընկերության միջև կնքվել է պայմանագիր, որի համաձայն ադրբեջանական գազը Թուրքիայի տարածքով հասցվելու է Նախիջևան Ինքնավար Հանրապետություն: Այս մասիյ տեղեկանում ենք «Հյուրրիյեթ» թերթից: Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Թաներ Յըլդըզը հայտնել է, որ այդ գազատարն լինելու է 180-200 կմ : Այդպիսով Ադրբեջանի Շահդենիզ 1 ավազանից Թուրքիա մատակարարվելիք բնական գազի ծավալները պետք է ավելացվի 500մլն խմ-ով, ինչը հնարավորություն կտա, Թուրքիային ադրբենական գազը Իգդիրի տարածքով արտահանել Նախիջևան:
Յըլդըզը, հիշեցնելով, որ Թուրքական ավիաընկերությունները շաբաթական երեք անգամ չվերթ են իրականացնում դեպի Նախիջևան, ցանկություն է հայտնել, որ Բաքու-Կարս երկաթգիծը նաև Նախիջևանի հետ կապի:

Турецкая компания Botaş и азербайджанская государственная компания Socar подписали договор, в соответствии с которым азербайджанский газ будет поставляться по территории Турции в Нахичеванскую Автономную Республику. Об этом сообщает Hurriyet.
Министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз сообщил, что протяженность этого газопровода составит 180-200 км. Таким образом, объемы природного газа, поставляемые из азербайджанского месторождения Шахдениз - 1 в Турцию, будут увеличены на 500 млн. куб. метров, что позволит Турции экспортировать азербайджанский газ через Игдир в Нахичеван.