Քննարկվել է ՀՀ գյուղատնտեսության 2010-2020 թթ. կայուն զարգացման ռազմավարությունը
Այսօր կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության 2010-2020 թվականների կայուն զարգացման ռազմավարության վերաբերյալ խորհրդակցություն, որը վարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Փաստաթղթում ներկայացված են ագրարային քաղաքականության հիմնական ուղղությունները և դրանց իրականացումն ապահովող միջոցառումները։
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ՀՀ գյուղատնտեսության 2010-2020 թվականների կայուն զարգացման ռազմավարության և դրա կատարումն ապահովող միջոցառումների վերաբերյալ ՀՀ նախարարությունների, շահագրգիռ մարմինների և Հանրային խորհրդի ներկայացուցիչների կողմից ներկայացված դիտողությունները և առաջարկությունները։ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Սամվել Ավետիսյանը զեկուցել է, որ փաստաթուղթը լրամշակվել է ներկայացված առաջարկություններով, և կատարված փոփոխությունները համաձայնեցվել են բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ։
Այնուհետև ծավալվել է մտքերի փոխանակություն գյուղատնտեսության ոլորտի արդյունավետության բարձրացման հարցի շուրջ։ Կառավարության ղեկավարը խորհրդակցության մասնակիցներին է ներկայացրել Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (ԳԶՄՀ) կողմից իրականացվելիք «Գյուղական կարողությունների ստեղծման ծրագիրը»` կարևորելով դրա նշանակությունը գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման գործում։
Ամփոփելով քննարկման արդյունքները` Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է մեկ շաբաթվա ընթացքում գրավոր ներկայացնել ռազմավարության վերաբերյալ վերջնական առաջարկությունները և դիտողությունները։

Consultation on the stable agriculture development strategy for 2010-2020 was conducted today at the Armenian government chaired by the Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, Governmental press service reported.
The document presents the main directions of agrarian policy and events to ensure their implementation. During the consultation the remarks and suggestions of ministries, stakeholder bodies and Public Council connected with the 2010-2020 stable agriculture development strategy have been discussed. First Deputy Agriculture Minister Samvel Avetisyan said that the document has been amended taking into consideration the presented proposals and the changes have been agreed with all the stakeholder parties.
Afterwards the participants exchanged thoughts over the increase of efficiency of the agricultural sphere. The head of the government presented to the participants of the consultation the “Program on Creation of Rural Abilities” program of the International Fund for Agricultural Development.
Summing up the results of the discussion Tigran Sargsyan assigned to present in a written form the final suggestions and remarks within a week.