«Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակառուները հանդիպեցին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին
Այսօր «Լույս» հիմնադրամի 2010-2011 ուսումնական տարվա 30 կրթաթոշակառու հանդիպեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Լույս» հիմնադրամի կրթական ծրագրի տնօրեն Ժաքլին Կարաասլանյանը նշեց, որ ՀՀ նախագահի հետ հանդիպել  է 30 կրթաթոշակառու, քանի որ այժմ միայն այդ 30-ն են գտնվում Հայաստանում:
Նա նշեց, որ 2010-2011 ուսումնական տարվա համար «Լույս» հիմնադրամը ունի շուրջ 75 կրթաթոշակառու, սակայն 5-ը դեռ սպասում են իրենց դիմած համալսարանների դրական պատասխաններին:
«Այս հինգ ուսանողները դիմել են այն համալսարաններ ընդունելության, որոնք ընդգրկված են «Լույս» հիմնադրամի կողմից սահմանված աշխարհի 25 լավագույն համալրասանների ցանկի մեջ: Եթե նրանք ստանան դրական պատասխան, ապա կստանան կրթաթոշակ»,- հավելեց նա: Նրա խոսքով, կրթաթոշակառուների մեծ մասը Հայաստանից են:
Ժաքլին Կարաասլանյանը նշեց, որ նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են մի շարք հարցեր:
«Ուսանողներն առիթ ունեցան իրենց մտահոգող հարցերով կիսվել ՀՀ նախագահի հետ: Քննարկվեցին նաև այն հարցերը, թե ինչպես կարող են այս ուսանողների գիտելիքները օգտակար լինել Հայաստանի զարգացման համար: Իսկ ուսանողներն էլ նշեցին, որ ուսումը շարունակելուց հետո պատրաստ են վերադառնալ Հայաստան և իրենց լուման ներդնել Հայաստանի զարգացման համար»,-ասաց նա:
Նա նշեց, որ անցած տարի «Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակառու է դարձել 44 ուսանող, որոնց մի մասը արդեն վերադարձել է Հայաստան , իսկ մյուս կեսն էլ ուսումը կավարտի աշնանը և կվերադառնա:

Armenian President Serzh Sargsyan met with “Luys” Foundation 30 scholarship winners of 2010-2011 academic year.
The head of the education program of “Luys” Foundation Jacqueline Karaaslanyan told reporters following the meeting that only 30 scholarship winners met with the Armenian President as only 30 of them are in Armenia now.
According to her, the Foundation has about 75 scholarship winners for 2010-2011 academic year, though, 5 are still waiting for a reply from the universities they have applied.
“The 5 students have applied to the universities included into the list of 25 best universities as determined by the Foundation. Once they get admission, they will be provided the scholarship,” she said, adding that most of the scholarship winners are from Armenia.
Jacqueline Karaaslanyan said a number of issues had been discussed during the meeting with the President.
“The students had an opportunity to share the issues they are concerned about with the President. They discussed how the skills of the students could be made useful for the development of Armenia. The students pledged to return to Armenia as soon as they finish their studies to contribute to the development of their motherland,” she said.
As she said, last year the Foundation provided scholarships for 44 students, some of them are already back in Armenia, the others will return in the fall.