ԱՄՀ-ն դրամի կտրուկ տատանումներ Հայաստանում չի սպասում
Արժույթի Միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) դրամի կտրուկ տատանումներ Հայաստանում չի սպասում: ԱՄՀ տվյալներով, ազգային արժույթը Հայաստանում ճկունություն կդրսևորի:
Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նկատեց ԱՄՀ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Գիլյերմո Տոլոսը, տարադրամի կուրսը ձևավորվում է շուկայական հարաբերությունների արդյունքում և որոշ փաստերի ազդեցությամբ կարող են տեղի ունենալ տատանումներ:
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանի տնտեսական աճը հիմնականում համապատասխանում է ԱՄՀ կանխատեսումներին: Ինչպես նախկինում, այժմ էլ ԱՄՀ-ն 2010-ի համար կանխատեսում է ՀՆԱ-ի 4,8 տոկոս աճ, մինչև տարվա վերջ գնաճի ցուցանիշի իջեցում:
ԱՄՀ ներկայացուցիչը նաև նշեց, որ եթե այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում տնտեսության աճի բարձր տեմպեր են գրանցվել, ապա այսօր այդ ցուցանիշը մի փոքր իջել է, բայց կայունացել է:
Տոլոսի խոսքով, չնայած որ ճգնաժամն անցել է, սակայն դա չի նշանակում, որ դժվարությունները հետևում են: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է մարտահրավերներին դիմակայելու քաղաքականություն վարի:
Բացի այդ Տոլոսը կանխատեսում է, որ ապագայում Հայաստանի տնտեսության վիճակը, ի տարբերություն 2003-2088 թվականների, էականորեն կբարելավվի և մի շարք դրական շոկեր չի ապրի:

The International Monetary Fund (IMF) doesn’t expect sharp currency fluctuations in Armenia but rather the IMF forecasted currency flexibility for Armenia.
IMF resident representative in Armenia Guillermo Tolosa told reporters today the currency exchange rate is formed through the results of market relations, and fluctuations are possible depending on some factors.
He said that the economic growth in Armenia complies with the IMF forecasts. IMF forecasts say 4,8% GDP growth for Armenia and the index of inflation will drop by the yearend.
According to Tolosa, though the crisis is overcome, it doesn’t mean the difficulties are past. He highlighted that the government should lead a policy to face the challenges.
IMF representative also said the economy in Armenia will considerably boost in the future, as compared to 2003-2008 years and some positive shocks could be expected.