ԱՄՀ-ն դրամի կտրուկ տատանումներ Հայաստանում չի սպասում
Արժույթի Միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) դրամի կտրուկ տատանումներ Հայաստանում չի սպասում: ԱՄՀ տվյալներով, ազգային արժույթը Հայաստանում ճկունություն կդրսևորի:
Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նկատեց ԱՄՀ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Գիլյերմո Տոլոսը, տարադրամի կուրսը ձևավորվում է շուկայական հարաբերությունների արդյունքում և որոշ փաստերի ազդեցությամբ կարող են տեղի ունենալ տատանումներ:
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանի տնտեսական աճը հիմնականում համապատասխանում է ԱՄՀ կանխատեսումներին: Ինչպես նախկինում, այժմ էլ ԱՄՀ-ն 2010-ի համար կանխատեսում է ՀՆԱ-ի 4,8 տոկոս աճ, մինչև տարվա վերջ գնաճի ցուցանիշի իջեցում:
ԱՄՀ ներկայացուցիչը նաև նշեց, որ եթե այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում տնտեսության աճի բարձր տեմպեր են գրանցվել, ապա այսօր այդ ցուցանիշը մի փոքր իջել է, բայց կայունացել է:
Տոլոսի խոսքով, չնայած որ ճգնաժամն անցել է, սակայն դա չի նշանակում, որ դժվարությունները հետևում են: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է մարտահրավերներին դիմակայելու քաղաքականություն վարի:
Բացի այդ Տոլոսը կանխատեսում է, որ ապագայում Հայաստանի տնտեսության վիճակը, ի տարբերություն 2003-2088 թվականների, էականորեն կբարելավվի և մի շարք դրական շոկեր չի ապրի:

МВФ не ожидает резких колебаний курса валюты в Армении
Международный валютный фонд не ожидает резких колебаний курса  валюты в Армении. По прогнозам МВФ, национальная валюта Армении проявит гибкость.
Как отметил в беседе с журналистами руководитель ереванского офиса МВФ Гилермо Толоса, курс инвалюты формируется в результате рыночных отношений и под влиянием некоторых факторов могут произойти определенные колебания.
Он также отметил, что развития в экономике Армении в основном созвучны прогнозам МВФ, который все также прогнозирует на 2010 год 4,8% роста ВВП и уменьшение уровня инфляции к концу года. Прогнозируется также уменьшение показателя госдолга.
Представитель МВФ отметил, что если в первом квартале в Армении были зафиксированы высокие темпы роста экономики, то сегодня этот показатель чуть упал, но стабилизировался.
По словам Толосы, несмотря на то, что кризис прошел, однако это не значит, что сложности позади. Он подчеркнул, что правительство Армении должно вести должную политику для противодействия вызовам.
Кроме того, Толоса прогнозирует, что в будущем ситуация в экономике Армении будет существенно отличаться от экономики 2003-2008 гг. и ряд прежних положительных шоков не будет.