«Նովայա վոլնա-2010». Սոնա Շահգելդյան և ևս 16 մասնակից
Վաղը լատվիական Յուրմալա առողջարանային քաղաքում տեղի կունենա «Նովայա վոլնա-2010» միջազգային երգի փառատոնի բացման արարողությունը: Երիտասարդ կատարողների այդ մրցույթում Հայաստանը ներկայացնելու է Սոնա Շահգելդյանը: Մրցույթի նպատակն է բացահայտել երիտասարդ տաղանդավոր կատարողների:
Նշենք, որ մրցույթի կազմկոմիտեն ստացել է 12000 մասնակցության հայտ 31 երկրից: Եզրափակիչ են դուրս եկել 17 կատարող 12 երկրից`Ռուսաստանից և Ուկրաինայից երեքական մասնակից, Բելոռուսից, Էստոնիայից, Լատվիայից (երկու մասնակից), Ադրբեջանից, Բուլղարիայից, Ղազախստանից, Ֆինլանդիայից, Բրազիլիայից ու Իսրայելից: Հիշեցնենք նաև, որ մրցույթին մասնակցում է մեր մի հայրենակից ևս` Ռուսաստանը ներկայացնող Music Hayk-ը:
Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 100 հազար եվրո: Մրցույթի հաղթողը կստանա դրամական մրցական` 50 հազար եվրո: Երկրորդ տեղում հայտնված կատարողը կստանա 30 հազար եվրո, իսկ երրորդը` 20 հազար եվրո: Արդեն 9-րդ անգամ անցկացվող մրցույթը կավարտվի օգոստոսի 1-ին:
Հիշեցնենք, որ վերջին տարիներին մրցույթին Հայաստանը ներկայացրել են Մհերը, Էմմին, նախկին «Հայեր» խումբը:

“New wave 2010” international song festival will get under way in Latvian Yurmala tomorrow. Armenia will be represented to the festival by Armenian singer Sona Shahgeldyan. The vision of the contest is to unveil young talented singers.
The committee received 12000 participation applications from 31 countries. 17 singers from 12 countries will perform in the finals – Russia and Ukraine (3 participants), Belarus, Estonia and Latvia (2 participants), Azerbaijan, Bulgaria, Kazakhstan, Finland, Brazil and Israel. It’s worth reminding that our compatriot Music Hayk will represent Russia.
The contest budget is 100 thousand euros. The winner will get 50 thousand euros, second contestant – 30 thousand and the third – 20 thousand euros.