«Մուղնեցոց Ս. Գևորգ եկեղեցու տարածքում տարվում են նախապատրաստական ուսումնասիրություններ»
Վրաստանի մշակութային ժառանգության պահպանության ազգային գործակալությունը ՀՀ մշակույթի նախարարությանը նախօրեին գրավոր տեղեկացրել է, որ Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերականգնման նախագծի մշակման նպատակով եկեղեցու տարածքում տարվում են նախապատրաստական ուսումնասիրություններ:
Գործակալության գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Զուրաբ Միմինոշվիլու հավաստմամբ, նախագծի մշակման աշխատանքները ղեկավարում է փորձառու վերականգնող ճարտարապետ Շալվա Մելիքիձեն: Ներկա դրությամբ ավարտվել է հուշարձանի չափագրումը և իրականացվում են եկեղեցու հիմքի ինժեներա-երկրագիտական պայմանների ուսումնասիրման աշխատանքները:
Panorama.am-ը մշակույթի նախարարությունից տեղեկացավ, որ Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերականգնման վերաբերյալ հետագա աշխատանքների քննարկման նպատակով, կողմերի փոխհամաձայնեցմամբ օգոստոսի 5-ից աշխատանքային այցով Թբիլիսի կմեկնի Հայաստանի մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Նշենք, որ Վրաստանի պետական բյուջեից 50.000 վրացական լարի կամ 26790 ԱՄՆ դոլար է տրամադրվել մշակույթի հուշարձանների պահպանության և սպորտի նախարարության մշակութային ժառանգության պաշտպանության ազգային գործակալությանը` Թբիլիսիի Մուղնու սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերականգնման նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերի փաթեթի պատրաստման համար:
Հիշեցնենք, որ Մուղնու Սբ Գևորգ եկեղեցին հիմնադրվել է 1356 թ., վերակառուցվել է 1756 թ., իսկ 1852-93 թթ. մասնակի նորոգվել է: Այն կառուցված է թրծած աղյուսից, կրաշաղախով ներսից սվաղված է: Վրաստանում խորհրդային կարգեր հաստատվելուց հետո եկեղեցին չի գործել: Այնտեղ մինչև 1980-ական թթ. վերջը գործել է ազգագրության թանգարանը, որը տեղափոխվել է կառույցում ճաքերի առաջացման պատճառով: 1990-ական թթ. սկզբից կառույցը համարվել է վթարային և ժամանակավոր ամրացման աշխատանքներ չիրականացնելու հետևանքով, բնական գործոնների ազդեցությունից (բնահողի նստվածք, եղանակային գործոններ, երկրաշարժ և այլն) շարունակվել է քայքայվել, մեծացել են ճաքերը, պատերի որոշ հատվածներ թեքվել են և եկեղեցին 2009 թվականի նոյեմբերի 19-ին փլուզվել է:

На территории церкви Мугни Сурб Геворг в Тбилиси ведутся подготовительные работы
Национальное агентство Грузии по охране культурного наследия уведомило накануне министерство культуры Армении о том, что в целях разработки проекта по восстановлению церкви Мугни Сурб Геворг в Тбилиси на территории церкви ведутся подготовительные исследования.
Как сообщили Panorama.am в Министерстве культуры Армении, исполняющий обязанности генерального директора Агентства Зураб Симиношвили заверил, что работы по разработке проекта возглавляет опытный реставратор, архитектор Шалва Меликидзе. В настоящее время завершились работы по измерению памятника и ведутся работы по изучению инженерно-геологических условий основания церкви.
В целях обсуждения хода дальнейших работ по реставрации церкви, делегация во главе с заместителем министра культуры Армении Ара Самуеляном 5 августа с рабочим визитом посетит Тбилиси.
Заметим, что правительство Грузии выделило агентству охраны культурных памятников 50 000 лари или $26 790 на подготовку проектно-сметного пакета реконструкции церкви Мугни Сурб Геворг Тбилиси.
Напомним, что церковь Мугни Сурб Геворк основана в 1356 году, перестроена в 1756 году, а в 1852-93 гг. была частично отреставрирована. Она построена из жженого кирпича, изнутри побелена известью. После установления советского строя в Грузии церковь больше не действовала. До конца 1980-ых годов в церкви действовал музей этнографии, который затем был перенесен в другое место из-за того, что стена дала трещину. С начала 1990 года состояние церкви оценивается как аварийное, и из-за того, что не были проведены укрепительные работы, 19 ноября 2009 года церковь рухнула.