«Մուղնեցոց Ս. Գևորգ եկեղեցու տարածքում տարվում են նախապատրաստական ուսումնասիրություններ»
Վրաստանի մշակութային ժառանգության պահպանության ազգային գործակալությունը ՀՀ մշակույթի նախարարությանը նախօրեին գրավոր տեղեկացրել է, որ Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերականգնման նախագծի մշակման նպատակով եկեղեցու տարածքում տարվում են նախապատրաստական ուսումնասիրություններ:
Գործակալության գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Զուրաբ Միմինոշվիլու հավաստմամբ, նախագծի մշակման աշխատանքները ղեկավարում է փորձառու վերականգնող ճարտարապետ Շալվա Մելիքիձեն: Ներկա դրությամբ ավարտվել է հուշարձանի չափագրումը և իրականացվում են եկեղեցու հիմքի ինժեներա-երկրագիտական պայմանների ուսումնասիրման աշխատանքները:
Panorama.am-ը մշակույթի նախարարությունից տեղեկացավ, որ Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերականգնման վերաբերյալ հետագա աշխատանքների քննարկման նպատակով, կողմերի փոխհամաձայնեցմամբ օգոստոսի 5-ից աշխատանքային այցով Թբիլիսի կմեկնի Հայաստանի մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Նշենք, որ Վրաստանի պետական բյուջեից 50.000 վրացական լարի կամ 26790 ԱՄՆ դոլար է տրամադրվել մշակույթի հուշարձանների պահպանության և սպորտի նախարարության մշակութային ժառանգության պաշտպանության ազգային գործակալությանը` Թբիլիսիի Մուղնու սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերականգնման նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերի փաթեթի պատրաստման համար:
Հիշեցնենք, որ Մուղնու Սբ Գևորգ եկեղեցին հիմնադրվել է 1356 թ., վերակառուցվել է 1756 թ., իսկ 1852-93 թթ. մասնակի նորոգվել է: Այն կառուցված է թրծած աղյուսից, կրաշաղախով ներսից սվաղված է: Վրաստանում խորհրդային կարգեր հաստատվելուց հետո եկեղեցին չի գործել: Այնտեղ մինչև 1980-ական թթ. վերջը գործել է ազգագրության թանգարանը, որը տեղափոխվել է կառույցում ճաքերի առաջացման պատճառով: 1990-ական թթ. սկզբից կառույցը համարվել է վթարային և ժամանակավոր ամրացման աշխատանքներ չիրականացնելու հետևանքով, բնական գործոնների ազդեցությունից (բնահողի նստվածք, եղանակային գործոններ, երկրաշարժ և այլն) շարունակվել է քայքայվել, մեծացել են ճաքերը, պատերի որոշ հատվածներ թեքվել են և եկեղեցին 2009 թվականի նոյեմբերի 19-ին փլուզվել է:

Preparatory explorations held in St. Gevorg of Mughni, Tbilisi
Georgia’s national agency of cultural heritage submitted an application to the Armenian Ministry of Culture Monday to inform preparatory explorations are being held near St. Gevorg of Mughni, Tbilisi.
According to acting director of the agency Zurab Miminoshvili the project is developed by experienced architect Shalva Melikidze.
Panorama.am is informed that Armenian Deputy Minister of Culture Arev Samuelyan will head a delegation to Tbilisi on August 5 to follow the reconstruction activities there.
$
26790 USD is disposed from Georgia’s State Budget to national agency of cultural heritage for the reconstruction of St Gevorg of Mughni.
The Saint Gevorg of Mughni Church also known as Saint George of Mughni Church is a 13th century Armenian church in Tbilisi, Georgia that was rebuilt in 1756. It is made of brick and its architectural typology is that of a cross within a rectangular perimeter, with four free-standing supports. Until the mid-1980s, the church served as a museum of folk art. By 1990, it was no longer a museum and its interior lay in ruin.
The vestibule attached to the western facade of the church was destroyed in May, 1991. The large cracks in the church walls served as an excuse to Georgian authorities to destroy the church instead of repair it. During the night of November 18, 2009, the dome of the Church of St George in Tbilisi's Sololaki district collapsed. According to locals recent rains had further weakened the already badly damaged structure of the church. Georgian television station Rustavi 2 reports that the district governor promised to allocate funds for the rehabilitation of the church after visiting the ruin on November 19.