Կանադահայ հայտնի ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը ցանկանում է ֆիլմ նկարահանել Թուրքիայում, գրում է թուրքական Hürriyet Daily News & Economic Review պարբերականը: Վերջինիս թղթակիցը` հայազգի Վերսիհան Զիֆլիօղլուն (VERCİHAN ZİFLİOĞLU), Էգոյանի հետ խոսել է Երևանում, որտեղ ռեժիսորը գտնվում էր Ոսկե Ծիրան կինոփառատոնի շրջանակներում և միաժամանակ նշում էր իր 50-ամյակը:
Հայերին ու թուրքերին երկխոսության կոչ անելով` Էգոյանն ասել է. «Մենք պետք է խոսենք 1915-ին կատարվածի մասին: Մինչ այժմ չի ստացվել երկխոսել, և Արևմուտքը օգտագործել է մեր ցավը իր քաղաքական հետաքրքրությունների համար», -թուրքական պարբերականին ասել է Էգոյանը:
Թերթը նշում է, որ Թուրքիայում Էգոյանի անունն ասոցացվում է իր հայտնի և ցեղասպանության մասին պատմող «Արարատ» ֆիլմի հետ, որը թուրք ազգայնականների շրջանում բարկության մեծ ալիք էր բարձրացրել: Սակայն, չնայած այս ամենին, ըստ թուրքական աղբյուրի, Էգոյանը պատրաստվում է ֆիլմ նկարել Թուրքիայում: «Թուրք ռեժիսորների հետ նախաձեռնած մեր այս ծրագիրը հայ-թուրքական երկխոսությանն ուղղված շատ լավ քայլ է»-նկատել է կանադահայ ռեժիսորը:
Ֆիլմը, որը նախատեսում է նկարել Էգոյանը իր թուրք գործընկերների հետ հիմնված է լինելու թուրք գրող, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկի «Ձյունը» վեպի վրա: Էգոյանը Փամուկի ջերմ երկրպագուն է: «Ինձ համար մեծ պատիվ կլինի ֆիլմը նկարահանել Փամուկի «Ձյունը» վեպի հիման վրա», -ասել է ռեժիսորը:
Նա խոսել է նաև հայ-թուրքական ներկայիս հարաբերությունների մասին ու ասել, որ ինքը խորը հավատ ունի, որ երկու ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող «երկաթյա վարագույրը» կվերանա, քանզի նախկինում պատահածը առաջնային քննարկման թեմա է:
Կանադահայ ռեժիսորը նաև ասել է, որ հավատում է, որ հայ-թուրքական սահմանը կբացվի, ինչը, ըստ նրա, «հրաշալի քայլ է դեպի խաղաղ ապագան»:
«Հայ-թուրքական սահմանի բացումը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը: Այն երկխոսության մթնոլորտ կձևավորի», -նշել է ռեժիսոր Էգոյանը` նկատելով որ ինքը շատ հպարտ է իր հայկական արմատներով և ունի մեծ երազանք` գոնե մեկ անգամ այցելել իր նախորդների երկիր` Արևմտյան Հայաստանի Մալաթիա նահանգի Արաբկիր վայրը:

Атом Эгоян готовит экранизацию романа турецкого писателя Памука “Снег”
Известный канадский режиссер армянского происхождения Атом Эгоян желает снять фильм в Турции, пишет турецкое издание Hürriyet Daily News & Economic Review. Корреспондент издания, армянин по национальности Версихан Зифлиоглу побеседовал с Эгояном в Ереване, где режиссер находился в рамках кинофестиваля «Золотой абрикос» и в то же время отмечал свое 50-летие.
Призывая армян и турок к диалогу, Эгоян сказал: “Мы должны говорить о событиях 1915 года. До этого диалог не получался, и Запад использовал нашу боль в своих политических интересах”, - сказал Эгоян.
Газета отмечает, что в Турции имя Эгояна ассоциируется с его известным фильмом “Арарат”, рассказывающем о Геноциде армян, который вызвал волну негодования среди турецких националистов. Однако, несмотря на все это, согласно турецкому источнику, Эгоян готовится снять фильм в Турции. “Эта наша программа, инициированная вместе с турецкими режиссерами, очень хороший шаг для налаживания армяно-турецкого диалога”, - заметил канадский режиссер армянского происхождения.
Фильм, который Эгоян готовится снять вместе со своими турецкими коллегами, будет основан на романе турецкого писателя, лауреата Нобелевской премии Орхана Памука “Снег”, поклонником которого он является. “Для меня будет большой честью снять фильм на основе романа Памука “Снег” ”, - сказал режиссер.
Говоря об армяно-турецких отношениях, Эгоян отметил, что глубоко верит в то, что существующий между двумя народами “железный занавес” упадет, так как произошедшее ранее является темой первичного обсуждения.
Эгоян также сказал, что верит в открытие армяно-турецкой границы, что, по его мнению, “прекрасный шаг к мирному будущему”.
“Открытие армяно-турецкой границы будет способствовать установлению мира и стабильности в регионе, а также сформирует атмосферу доверия”, - сказал режиссер Эгоян, отметив, что он очень гордится своими армянскими корнями и мечтает хоть раз посетить родину своих предков – местечко Арабкир провинции Малатия в Западной Армении.