Կանադահայ հայտնի ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը ցանկանում է ֆիլմ նկարահանել Թուրքիայում, գրում է թուրքական Hürriyet Daily News & Economic Review պարբերականը: Վերջինիս թղթակիցը` հայազգի Վերսիհան Զիֆլիօղլուն (VERCİHAN ZİFLİOĞLU), Էգոյանի հետ խոսել է Երևանում, որտեղ ռեժիսորը գտնվում էր Ոսկե Ծիրան կինոփառատոնի շրջանակներում և միաժամանակ նշում էր իր 50-ամյակը:
Հայերին ու թուրքերին երկխոսության կոչ անելով` Էգոյանն ասել է. «Մենք պետք է խոսենք 1915-ին կատարվածի մասին: Մինչ այժմ չի ստացվել երկխոսել, և Արևմուտքը օգտագործել է մեր ցավը իր քաղաքական հետաքրքրությունների համար», -թուրքական պարբերականին ասել է Էգոյանը:
Թերթը նշում է, որ Թուրքիայում Էգոյանի անունն ասոցացվում է իր հայտնի և ցեղասպանության մասին պատմող «Արարատ» ֆիլմի հետ, որը թուրք ազգայնականների շրջանում բարկության մեծ ալիք էր բարձրացրել: Սակայն, չնայած այս ամենին, ըստ թուրքական աղբյուրի, Էգոյանը պատրաստվում է ֆիլմ նկարել Թուրքիայում: «Թուրք ռեժիսորների հետ նախաձեռնած մեր այս ծրագիրը հայ-թուրքական երկխոսությանն ուղղված շատ լավ քայլ է»-նկատել է կանադահայ ռեժիսորը:
Ֆիլմը, որը նախատեսում է նկարել Էգոյանը իր թուրք գործընկերների հետ հիմնված է լինելու թուրք գրող, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկի «Ձյունը» վեպի վրա: Էգոյանը Փամուկի ջերմ երկրպագուն է: «Ինձ համար մեծ պատիվ կլինի ֆիլմը նկարահանել Փամուկի «Ձյունը» վեպի հիման վրա», -ասել է ռեժիսորը:
Նա խոսել է նաև հայ-թուրքական ներկայիս հարաբերությունների մասին ու ասել, որ ինքը խորը հավատ ունի, որ երկու ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող «երկաթյա վարագույրը» կվերանա, քանզի նախկինում պատահածը առաջնային քննարկման թեմա է:
Կանադահայ ռեժիսորը նաև ասել է, որ հավատում է, որ հայ-թուրքական սահմանը կբացվի, ինչը, ըստ նրա, «հրաշալի քայլ է դեպի խաղաղ ապագան»:
«Հայ-թուրքական սահմանի բացումը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը: Այն երկխոսության մթնոլորտ կձևավորի», -նշել է ռեժիսոր Էգոյանը` նկատելով որ ինքը շատ հպարտ է իր հայկական արմատներով և ունի մեծ երազանք` գոնե մեկ անգամ այցելել իր նախորդների երկիր` Արևմտյան Հայաստանի Մալաթիա նահանգի Արաբկիր վայրը:

World-renowned Armenian-Canadian director Atom Egoyan wants to make a film in Turkey, a joint project with Turkish directors “would be a good step toward dialogue,” Egoyan told the Hürriyet Daily News & Economic Review during a recent interview in Yerevan, where he was in the sidelines of Golden Apricot film festival, and was celebrating his 50th birthday along with his wife, Armenian-Canadian actress Arsinée Khanjian.
Inviting Turks and Armenians to engage in dialogue, Egoyan said, “We need to speak about the events of 1915. Because we have failed to speak, the West has not hesitated to [exploit] our wounds out of political interest.”
Though known the world over for his critically acclaimed independent films, Atom Egoyan is most synonymous in Turkey with his 2002 film “Ararat,” which examined the events of 1915, attracting great anger from Turkish nationalist circles. Now, however, the Canadian-Armenian director says he could shoot a film in Turkey, the paper says.
A joint project with Turkish directors “would be a good step toward dialogue,” Egoyan said.
A fan of Turkish Nobel laureate author Orhan Pamuk, and especially his novel “Snow,” Egoyan said it would “be a pleasure” to adapt the writer’s work to the silver screen.
Speaking about the current situation between Turkish and Armenian people, Egoyan said he deeply believed that the iron curtain between both peoples would be torn down as past incidents became topics of discussion.
In contrast to the commonly held view in the diaspora, Egoyan said he believed opening the closed border gate between Turkey and Armenia was a significant step toward a peaceful future.
“Lifting borders will increase peace and welfare in the region,” the director said. “It will provide an environment for dialogue.”
Egoyan said he was proud to have Armenian roots and his family came from Arapgir, a district in the eastern Turkish province of