ԱՄՆ Սենատը հաստատեց Օբամայի թիվը. Հայաստանին կհասնի 40 մլն ֆինանսական օգնություն
ԱՄՆ Սենատի Հատկացումների հանձնաժողովը նախօրեին հաստատել է 2011 թվականի արտերկրյա հատկացումների օրինագիծը, որով նախատեսվում է Հայաստանին հատկացնել 40 մլն ԱՄՆ դոլար: Հանձնաժողովն առաջարկել է 40 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը մեկ միլիոնով քիչ է նախորդ տարվա հատկացումից և այնքան է, որքան նախատեսել էր ԱՄՆ բյուջեով Բարաք Օբաման, տեղեկացնում էԱմերիկայի հայկական համագումարը:
«Այն պարագայում, երբ Թուրքիան շարունակում է ապաշրջափակման մեջ պահել Հայաստանը և հրաժարվում է հարաբերություններ հաստատել առանց նախապայմանների, ԱՄՆ օժանդակությունը Հայաստանին չի կարող նվազեցվել», -ասել է կոնգրեսական Բիանկա Կադիան-Դոդովը:
Նկատենք, որ մինչև Սենատի Հատկացումների հանձնաժողովի այս որոշումը, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի ֆինանսական արտաքին հատկացումների ենթահանձնաժողովը հաստատել էր 2011 թվականի բյուջեն, որի համաձայն Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական օգնության չափը 44 մլն ԱՄՆ դոլար էր:
Սենատում նախօրեին ընդունված օրինագիծը կոչ է անում «միջոցներ ձեռնարկել փոխվստահության ամրապնդման համար Հարավային Կովկասում հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու նպատակով»: Բացի այդ, օրինագծով նախատեսվում է 25,5 մլն ԱՄՆ դոլար քաղաքացիական հակամարտություններից տուժած շրջաններում հումանիտար ծրագրեր իրականացնելու համար:
«Ասամբլեան կշարունակի աշխատել ԱՄՆ Սենատում ու Ներկայացուցիչների պալատում, որպեսզի Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին ֆինանսական հատկացումները ավելի մեծ լինեն», -ասել է Ամերիկայի Հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:
Սենատում ու Պալատում հատկացումների մասին օրենքի շուրջ քննարկումները կշարունակվեն սեպտեմբերին, երբ Կոնգրեսի անդամները վերադառնան արձակուրդից:

Комитет по ассигнованиям Сената США утвердил предложение Обамы: Армения получит финансовую помощь в размере $40 млн.
Комитет по ассигнованиям Сената США утвердил законопроект о выделении иностранной помощи на 2011 фискальный год. Билль предусматривает предоставление Армении $40 млн., что на $1 млн. меньше, чем в прошлом финансовом году, и столько, сколько предусмотрел бюджетом США Барак Обама, сообщает Армянская Ассамблея Америки (ААА).
«В условиях продолжающейся блокады Армении Турцией и отказа Анкары от нормализации отношений без предусловий, размер помощи со стороны США Армении не может быть уменьшен», - сказала заместитель руководителя отдела ААА по связям с Конгрессом Бианка Кадиан-Додов.
Заметим, что ранее Подкомитет по ассигнованиям Палаты представителей США утвердил объем помощи Армении в $44 млн.
В утвержденном накануне Комитетом документе содержится призыв к укреплению доверия в регионе и проведению других мероприятий для содействия мирному урегулированию конфликтов на Южном Кавказе. Кроме того, законопроект предусматривает $25,5 млн. для осуществления гуманитарных программ в регионах, пострадавших от гражданских конфликтов.
«Ассамблея будет продолжать работать как с Сенатом, так и Палатой представителей для обеспечения по возможности большего объема помощи Армении и Нагорному Карабаху», - сказал исполнительный директор ААА Брайан Ардуни.
Законопроект о выделении иностранной помощи на 2011 фискальный год будет рассмотрен в Сенате и Палате представителей в сентябре, когда члены Конгресса вернутся из отпусков.