ԱՄՆ Սենատը հաստատեց Օբամայի թիվը. Հայաստանին կհասնի 40 մլն ֆինանսական օգնություն
ԱՄՆ Սենատի Հատկացումների հանձնաժողովը նախօրեին հաստատել է 2011 թվականի արտերկրյա հատկացումների օրինագիծը, որով նախատեսվում է Հայաստանին հատկացնել 40 մլն ԱՄՆ դոլար: Հանձնաժողովն առաջարկել է 40 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը մեկ միլիոնով քիչ է նախորդ տարվա հատկացումից և այնքան է, որքան նախատեսել էր ԱՄՆ բյուջեով Բարաք Օբաման, տեղեկացնում էԱմերիկայի հայկական համագումարը:
«Այն պարագայում, երբ Թուրքիան շարունակում է ապաշրջափակման մեջ պահել Հայաստանը և հրաժարվում է հարաբերություններ հաստատել առանց նախապայմանների, ԱՄՆ օժանդակությունը Հայաստանին չի կարող նվազեցվել», -ասել է կոնգրեսական Բիանկա Կադիան-Դոդովը:
Նկատենք, որ մինչև Սենատի Հատկացումների հանձնաժողովի այս որոշումը, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի ֆինանսական արտաքին հատկացումների ենթահանձնաժողովը հաստատել էր 2011 թվականի բյուջեն, որի համաձայն Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական օգնության չափը 44 մլն ԱՄՆ դոլար էր:
Սենատում նախօրեին ընդունված օրինագիծը կոչ է անում «միջոցներ ձեռնարկել փոխվստահության ամրապնդման համար Հարավային Կովկասում հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու նպատակով»: Բացի այդ, օրինագծով նախատեսվում է 25,5 մլն ԱՄՆ դոլար քաղաքացիական հակամարտություններից տուժած շրջաններում հումանիտար ծրագրեր իրականացնելու համար:
«Ասամբլեան կշարունակի աշխատել ԱՄՆ Սենատում ու Ներկայացուցիչների պալատում, որպեսզի Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին ֆինանսական հատկացումները ավելի մեծ լինեն», -ասել է Ամերիկայի Հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:
Սենատում ու Պալատում հատկացումների մասին օրենքի շուրջ քննարկումները կշարունակվեն սեպտեմբերին, երբ Կոնգրեսի անդամները վերադառնան արձակուրդից:

Yesterday, the U.S. Senate Committee on Appropriations approved the Fiscal Year (FY) 2011 State, Foreign Operations Appropriations Bill, reported the Armenian Assembly of America (Assembly). The Committee recommended $40 million in assistance for Armenia, which is $1 million below last year's level of $41 million, and equal to the Administration's request of $40 million.
"In light of Turkey's ongoing blockade of Armenia, and its refusal to normalize relations without preconditions, the importance of U.S. assistance to Armenia cannot be understated," said Congressional Relations Associate Bianka Kadian-Dodov.
The Senate Committee action comes after the House Appropriations Subcommittee on State, Foreign Operations, and Related Programs adopted its version of the bill last month, which included $44 million for Armenia and $10 million in assistance to Nagorno Karabakh.
"The Assembly will continue to work with both the Senate and House to ensure the best possible outcome for Armenia and Nagorno Karabakh," said Assembly Executive Director Bryan Ardouny.
The Senate Bill also called for "confidence-building measures and other activities in furtherance of the peaceful resolution of conflicts" for the "Southern Caucasus region."   In addition, the Bill provided $25.5 million "to support people to people reconciliation programs, which bring together individuals of different ethnic, religious and political backgrounds from areas of civil strife and war."