ԱՊՀ վիճակագրական ծառայություն. Հայաստանը արդյունաբերության աճի ցուցանիշով ԱՊՀ-ում երկրորդն է
Հայաստանի տնտեսությունը ԱՊՀ այլ երկրների համեմատ բավական արագ է զարգանում: Այսպես, Հայաստանում հունվար-մայիսին ՀՆԱ-ն աճել է 6,7 տոկոսով, Ադրբեջանում` 3,7 տոկոսով, Ռուսաստանում` 2,9 տոկոսով: Նման տվյալներ հրապարակել է ԱՊՀ երկրների վիճակագրական ծառայությունը: Վրաստանի մասին որևէ տվյալ դեռևս չի հրապարակվել:
ԱՊՀ երկրների վիճակագրակության ծառայության տվյալների համաձայն, Ուզբեկստանում ՀՆԱ-ն աճել է 8 տոկոսով, Ղազախստանում` 8,3 տոկոսով, Տաջիկստանում` 7,4 տոկոսով, Բելառուսում` 6,6 տոկոսով, Թուրքմենաստանում` 6,15 տոկոսով, Ղրղզստանում` 5 տոկոսով, Ուկրաինայում` 4,9 տոկոսով, Մոլդովայում` 4, 7 տոկոսով:
Հայաստանում արդյունաբերությունը աճել է 12,3 տոկոսով, ինչը եռակի բարձր է, քան Ադրբեջանում գրանցված ցուցանիշը` 3,5 տոկոս: Այս ցուցանիշով Հայաստանն ԱՊՀ-ում գրավում է երկրորդ տեղը` զիջելով միայն Ղրղզստանին, որտեղ արդյունաբերությանը աճը կազմել է 41,8 տոկոս` կապված «Կումատոր» ոսկի արտադրող ձեռնարկության բացման հետ:
Արդյունաբերության ոլորտի աճի ցուցանիշով ԱՊՀ-ում երրորդ տեղը զբաղեցրել են Ուկրաինան և Տաջիկստանը՝ 12 տոկոս, այնուհետև` Ղազախստանը` 11 տոկոս, Ռուսաստանը՝ 10,2 տոկոս, Բելառուսը՝ 8,8 տոկոս, Ուզբեկստանը` 8 տոկոս, Մոլդովան՝ 6,6 տոկոս։

Темпы роста экономики Армении опережают аналогичные показатели других стран СНГ. Так, ВВП Армении в январе-мае 2010 года вырос на 6.7%, Азербайджана - на 3.7%, а ВВП России вырос на 2.9%. Такие данные представлены в опубликованном на сайте Статистического комитета СНГ пресс-релизе об основных социально-экономических показателях стран Содружества Независимых Государств за январь-июнь 2010 года.
Данные по экономике Грузии за первое полугодие 2010 года сайт статистической службы этой страны пока не опубликовал.
Согласно СтатКомитету СНГ, ситуация с ростом ВВП в других странах Содружества в первом полугодии 2010 года такова: ВВП Узбекистана увеличился на 8%, Казахстана - на 8.3%, Таджикистана – на 7.4%, Беларуси - на 6,6%, Туркменистана на 6.15%, Киргизии – на 5%, Украины – на 4.9, а Молдовы - на 4.7%.
Промышленное производство в Армении увеличилось на 12.3%, что втрое больше чем в Азербайджане (3.5%). Армения по темпам роста промышленного производства занимает второе место в СНГ, уступая лишь Киргизии, рост промпроизводства которой (41.8%) связан с открытием золоторудного предприятия «Кумтор».
В других странах СНГ промпроизводство выросло следующим образом. В Таджикистане и в Украине оно увеличилось на 12%, в Казахстане - на 11%, в России – на 10.2%, в Беларуси – на 8,8%, в Узбекистане - на 8%, а в Молдове на 6.6%.