Այսօր կմեկնարկի Շախմատի երիտասարդական համահայկական առաջին օլիմպիադան
Այսօր երեկոյան Շախմատի ակադեմիայում կտրվի Շախմատի երիտասարդական համահայկական առաջին օլիմպիադայի մեկնարկը: Նախատեսված է, որ բացման արարողությանը ներկա կլինի ՀՀ նախագահը Սերժ Սարգսյանը, ով նաև Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահն է:
Օլիմպիադան կշարունակվի մինչև օգոստոսի 23-ը: Օլիմիպիադային մասնակցելու համար Երևան են ժամանել 12 երկրներից հայտնի հայ շախմատիստներ:
Օլիմպիադային մասնակցելու է 10 թիմ` 7-ը սփյուռքից, 1-ը` Արցախից, 2-ը` Հայաստանից: Թիմերը կազմվել են տարածաշրջանային սկզբունքով`Ռուսաստան`2, ԱՊՀ`1, Եվրոպա`1, Մերձավոր և Միջին Արևելք`1, Հս.Ամերիկա`1, Հր.Ամերիկա`1, Արցախ`1, Հայաստան`2: Յուրաքանչյուր թիմում ընդգրկված է չորս շախմատիստ`երեք տղա, մեկ աղջիկ:
Օլիմպիադան կազմակերպվում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի համատեղ ջանքներով` «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» փառատոնի շրջանակում:
Շախմատի երիտասարդական համահայկական առաջին օլիմպիադայի ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը 21700 ԱՄՆ դոլար է:

В Ереване сегодня стартует первая панармянская молодежная олимпиада по шахматам. Планируется, что в церемонии открытия примет участие президент Армении Серж Саргсян, который возглавляет Федерацию шахмат страны.
Олимпиада продлится до 23 августа. Для участия в олимпиаде в Ереван съехались шахматисты-армяне из 12 стран мира.
В ней примут участие 10 команд, 7 – из Диаспоры, одна команда из Арцаха, две из Армении. Команды составлены по региональному принципу: две команды российские, страны СНГ представляет одна команда, по одной команде представляют также Ближний и Средний Восток, Северную Америку и Южную Америку. В каждую команду включено по четыре шахматиста – три юноши и одна девушка.
Олимпиада организована совместными усилиями министерства Диаспоры Армении и шахматной академии Армении в рамках фестиваля “Одна нация, одна культура”.