Բ. Սահակյանը կառավարությանը հանձնարարել է աշնանացանը իրականացնել ժամանակին ու պատշաճ որակով
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված են եղել գյուղատնտեսության և կրթության ոլորտներին վերաբերող հարցեր:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ` զեկույցներով հանդես են եկել վարչապետ Արա Հարությունյանը, կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Սլավա Ասրյանը:
Անդրադառնալով 2011 թվականի բերքի տակ հացահատիկային մշակաբույսերի աշնանացանի աշխատանքներին, երկրի ղեկավարը հանրապետության կառավարությանը հանձնարարել է այն իրականացնել ժամանակին ու պատշաճ որակով, լուրջ ուշադրություն դարձնել վարկային և այլ միջոցների հատկացմանը և պարբերաբար զեկուցել կատարվող աշխատանքների ընթացքի մասին:
Բակո Սահակյանը նաև հանձնարարել է մանրակրկիտ ուսումնասիրել բնական աղետների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և հիմնավորված առաջարկներ ներկայացնել` հողօգտագործողների կողմից վարկերի, հողի հարկերի ու վարձավճարների, ոռոգման դիմաց վճարների և այլ պարտավորությունների ժամկետները երկարաձգելու վերաբերյալ:
Խոսելով կրթության համակարգում առկա հիմնախնդիրների մասին, Նախագահ Սահակյանը անդրադարձել է նաև Ստեփանակերտում 1-ից 4-րդ դասարանների աշակերտներին դպրոցական համազգեստների հատկացման հարցին: Կրթության և գիտության նախարարությանը հանձնարարվել է դադարեցնել աշակերտներին դպրոցական համազգեստներ հատկացնելու գործընթացը` հաշվի առնելով հարցը համակողմանիորեն լրացուցիչ ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունը:

On 19 August President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan chaired the meeting of the Security Council. Issues related to agriculture and education were on the agenda of the meeting.
PM Ara Haroutyunyan and deputy minister of education and science Slava Asryan delivered corresponding reports, the central information department of Artsakh President’s office informed.
Touching upon the activities related to the 2011 sowing of winter cereals the Head of the State requested the Cabinet of Ministers carry these out in time and properly, pay special attention to the allocation of credits and other means and inform periodically about the course of activities being carried out.
Bako Sahakyan also assigned to study thoroughly the situation created as a result of natural disasters and present elaborated proposals on prolonging terms of credits, land taxes and payments as well as credits and other obligations for using irrigation water on the part of land users.
Talking about issues the sphere of education faces President Sahakyan raised also the question of providing school uniforms to pupils from first to fourth grades in the capital Stepanakert. The ministry of education and science was assigned to stop the process of providing school uniforms taking into consideration the necessity of thorough examination of the issue.