Բ. Սահակյանը կառավարությանը հանձնարարել է աշնանացանը իրականացնել ժամանակին ու պատշաճ որակով
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված են եղել գյուղատնտեսության և կրթության ոլորտներին վերաբերող հարցեր:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ` զեկույցներով հանդես են եկել վարչապետ Արա Հարությունյանը, կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Սլավա Ասրյանը:
Անդրադառնալով 2011 թվականի բերքի տակ հացահատիկային մշակաբույսերի աշնանացանի աշխատանքներին, երկրի ղեկավարը հանրապետության կառավարությանը հանձնարարել է այն իրականացնել ժամանակին ու պատշաճ որակով, լուրջ ուշադրություն դարձնել վարկային և այլ միջոցների հատկացմանը և պարբերաբար զեկուցել կատարվող աշխատանքների ընթացքի մասին:
Բակո Սահակյանը նաև հանձնարարել է մանրակրկիտ ուսումնասիրել բնական աղետների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և հիմնավորված առաջարկներ ներկայացնել` հողօգտագործողների կողմից վարկերի, հողի հարկերի ու վարձավճարների, ոռոգման դիմաց վճարների և այլ պարտավորությունների ժամկետները երկարաձգելու վերաբերյալ:
Խոսելով կրթության համակարգում առկա հիմնախնդիրների մասին, Նախագահ Սահակյանը անդրադարձել է նաև Ստեփանակերտում 1-ից 4-րդ դասարանների աշակերտներին դպրոցական համազգեստների հատկացման հարցին: Կրթության և գիտության նախարարությանը հանձնարարվել է դադարեցնել աշակերտներին դպրոցական համազգեստներ հատկացնելու գործընթացը` հաշվի առնելով հարցը համակողմանիորեն լրացուցիչ ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունը:

В НКР состоялось совещание Совбеза по вопросам сельского хозяйства и образования
19 августа под председательством президента Республики Арцах Бако Саакяна состоялось заседание Совета безопасности, в повестку которого были включены вопросы, касающиеся сферы сельского хозяйства и образования. Об этом сообщает главное информационное управление аппарата президента Арцаха.
С соответствующими докладами выступили премьер-министр Ара Арутюнян, заместитель министра образования и науки Слава Асрян.
Касаясь работ по севу озимых зерновых культур, глава государства поручил правительству выполнить их в срок и с должным качеством, уделить серьезное внимание предоставлению кредитных и других средств и периодически докладывать о ходе проводимых работ.
Бако Саакян также поручил детально изучить создавшуюся в результате стихийных бедствий ситуацию и представить обоснованные предложения по продлению сроков кредитов, налогов и выплат за землю и орошение, а также других обязательств землепользователей.
Говоря о проблемах в системе образования, Президент Саакян коснулся также вопроса предоставления в Степанакерте школьной формы ученикам первых-четвертых классов. Министерству образования и науки поручено приостановить процесс выдачи ученикам школьной формы, учитывая необходимость дополнительного всестороннего изучения этого вопроса.